آمریکا 6 نظامی روسیه را به اتهام حملات سایبری متهم کرد

به گزارش اخذ ویزا، سفارت روسیه در واشنگتن ادعاهای آمریکا مبنی بر مشارکت ادعایی روسیه در یک حمله سایبری مهم علیه مقام ها و تحولات مختلف عظیم را بی اساس دانست و یک مقام دیپلماتیک گفت روسیه هیچ قصدی برای ورود به عملیات های بی ثبات کننده ندارد.

آمریکا 6 نظامی روسیه را به اتهام حملات سایبری متهم کرد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، روز دوشنبه آمریکا شش افسر اطلاعاتی ارتش روسیه را به اجرای یک حمله سایبری مهم متهم نموده و مدعی شد که آنها تحولات عظیم مانند انتخابات در فرانسه و اماکنی مثل نیروگاه برق اوکراین و تاسیسات درمانی آمریکا را هدف گرفتند.

وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه اظهار داشت که شش افسر اطلاعات نظامی روسیه را به اتهام نقش آفرینی در حملات سایبری تحت پیگرد قضایی قرار داده است.

به گفته جان دیمرز، دستیار وزیر دادگستری ایالات متحده این شش افسر اطلاعات نظامی روسیه متهم هستند که با همکاری یکدیگر مخرب ترین و مشکل سازترین حملات سایبری به ثبت رسیده از سوی تنها یک گروه را سازماندهی نموده اند. بنا به اعلام وزارت دادگستری آمریکا حملات انفورماتیک این گروه شش نفره بین سال های 2015 تا 2019 صورت گرفته بود.

مقامات ایالات متحده بر این باور هستند که انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال 2017 و مسابقات المپیک زمستانی سال 2018 در کره جنوبی از جمله اهداف سایبری این گروه شش نفره بوده است. وزارت دادگستری آمریکا از حمله سایبری به شبکه برق اوکراین که منجر به قطع جریان الکتریسیته این کشور در سرمای زمستان شد به عنوان اولین عملیات متهمان یاد کرد.

این شش افسر اطلاعات نظامی روسیه همچنین مظنون به انجام حمله ای سایبری در ماه ژوئن سال 2017 هستند که در جریان آن عملکرد بسیاری از تاسیسات حیاتی در سطح دنیا از جمله محل سانحه هسته ای چرنوبیل، بندر بمبئی در هند و بندر آمستردام در هلند مختل شد.

به گفته جان دیمرز متهمان همچنین در عملیات سرقت و افشای [داده ها] در روزهای پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال 2017 نیز نقش داشتند. بنا به اعلام مقام های آمریکایی هدف یکی دیگر از حملات سایبری این گروه از افسران نظامی روسیه، تحقیقات درباره استفاده از گاز اعصاب نوویچوک در جریان حمله به سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دخترش در بریتانیا بود.

شش متهم این پرونده که 27 تا 35 ساله هستند در صورت اثبات اتهامات ممکن است به حداکثر 27 سال زندان محکوم شوند. مقامات وزارت دادگستری آمریکا نام این شش افسر اطلاعات نظامی روسیه را در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داده اند. آنها گمان می نمایند که این شش متهم در روسیه به سر می برند.

نماینده سفارت روسیه به اسپوتنیک گفت: کاملا معین است که چنین اطلاعاتی اصلا با واقعیت همخوانی ندارد و تنها هدفش پراکندن احساسات ضد روسیه در جامعه آمریکا به وسیله شکار موهومات و ذهنیت جاسوسی است. تمام این ها سال هاست که معینه ای متمایز از حیات سیاسی واشنگتن شده است. مقام های آمریکا مرتبا در حال تخریب روابط روسیه-آمریکا هستند که زمانی عملگرا بود و به شکلی مصنوعی یک ادراک سمی از روسیه و هر آنچه به آن مرتبط است، به مردم خودشان تحمیل می نمایند.

نماینده سفارت روسیه در واشنگتن همچنین گفت: روسیه هیچ قصدی برای ورود به هر نوع عملیات بی ثبات نماینده در سراسر دنیا نداشته و ندارد. این در چارچوب سیاست خارجی و منافع ملی ما و همچنین درک چگونگی شکل گیری روابط میان کشورها نیست. روسیه به حاکمیت دیگر کشورها احترام می گذارد و در امور آنها مداخله نمی کند.

سفارت روسیه در کانادا هم با رد تمام اتهامات مرتبط با فعالیت سایبری ادعایی، آنها را پوچ و بی اساس توصیف کرد.

در همین حال امور دنیای کانادا و تشکیلات امنیت ارتباطات روز دوشنبه با صدور بیانیه ای گفت: کانادا نگران گزارشات مربوط به یک سری فعالیت های مخرب سایبری دنیای است که در بیانیه های ایالات متحده و بریتانیا توضیح داده شده است. براساس این خبر، این فعالیت ها نمونه هایی از تمایل اطلاعات ارتش روسیه، جی آریو، برای هدف قرار دادن زیرساخت های مهم و سازمان های بین المللی است.

سفارت روسیه در کانادا دوشنبه در پیامی توییتری اظهار داشت، اوتاوا در حال تخریب روابط با مسکو به وسیله صادر کردن چنین بیانیه های بی اساسی است.

این سفارتخانه گفت: یک اتهام زنی بی اساس و پوچ دیگر درباره فعالیت سایبری مخرب روسیه، براساس گزارش های اطلاعاتی غلط آمریکا-بریتانیا که بخشی از جنگ روانی علیه روسیه است، شکل گرفته است. اوتاوا بیش از پیش در حال تخریب روابط کانادا - روسیه با دنبال کردن روایت روس هراسی خود است.

براساس این کیفرخواست که دوشنبه منتشر شد، شش افسر اطلاعاتی ارتش روسیه به استفاده ادعایی از مخرب ترین بدافزارهای به روز دنیا از جمله نات پتیا (NotPetya) متهم شدند. این بدافزار در سطح دنیای ویرانی ایجاد نموده و نزدیک به یک میلیارد دلار خسارت به قربانیان شناسایی شده در جریان تحقیقات وارد آورده است.

مقام های آمریکایی مدعی هستند که در دسامبر 2015 و 2016 این عوامل دست به حملات مخرب و ویرانگر علیه نیروگاه های برق اوکراین زدند. در آمریکا، بیمارستان هایی در پنسیلوانیا ظاهرا با بدافزار هدف حمله قرار گرفتند. مقام های آمریکایی مدعی هستند که این مظنون ها همچنین برای تضعیف المپیک های زمستانی پیونگ چانگ برنامه داشتند و برای مداخله در انتخابات فرانسه کوشش می کردند و در ادامه کوشش داشتند به شبکه مجلس گرجستان و یک شرکت رسانه ای مهم در یکی از بخش های سابق شوروی نفوذ نمایند.

براساس کیفرخواست مذکور، این گروه همچنین به اجرای کمپین های فیشینگ علیه تحقیقات سازمان منع تسلیحات شیمیایی و لابراتوآر فناوری و علوم دفاعی بریتانیا در رابطه با عامل اعصاب نوویچوک که عامل مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دخترش بود، متهم هستند.

یک منبع در وزارت خارجه روسیه دوشنبه به اسپوتنیک گفت، این اتهام زنی ها بی اساس هستند و هدفشان ایجاد جو ضد روسیه است و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آینده در آمریکا مخاطب داخلی دارد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1285

به "آمریکا 6 نظامی روسیه را به اتهام حملات سایبری متهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا 6 نظامی روسیه را به اتهام حملات سایبری متهم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید