اعتماد به نفس بالا، سلاح کودک در برابر چالش ها

به گزارش اخذ ویزا، فرزانه شقاقی*؛ اهمیت رسالت والدین در پرورش بچه هایی پویا، شاد، دارای اعتماد به نفس بر هیچکس پوشیده نیست. چرا که بچه ها دارای اعتماد به نفس بالا و شایسته به مراتب راحت تر می توانند در مواجهه با چالش ها و مسائل تصمیم گیری کنند.

اعتماد به نفس بالا، سلاح کودک در برابر چالش ها

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

در واقع شکل گیری اعتماد در برابر بی اعتمادی، پایه و اساس امید و امیدواری در بزرگسالی را تشکیل می دهد. به دیگر سخن اعتماد در سال های نخست زندگی کودک شکل می گیرد و سنگ بنای امیدواری را تشکیل می دهد.

اما اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس مجموعه ای از رویکردها، باور ها و احساساتی است که هر فرد از خودش دارد. تعریف هر فرد از خود، باورها، ایده ها و عقایدش روی انگیزه، نظرات و رفتار های شخصی اش تاثیرگذار بوده و هر قدر این تعاریف دارای جنبه های مثبت و امیدوار کننده باشند، فرد دارای اعتماد به نفس بالاتری است.

از آنجا که شکل گیری الگوی اعتماد به نفس، خیلی زود و در کودکی در زندگی آغاز می شود، والدین باید شیوه های تقویت این حس را بیاموزند. والدینی که به موقع نیاز های کودک در مورد گرسنگی، تشنگی، احساس سرما و گرما، خیس کردن و ... را مرتفع می سازند این حس اعتماد را در کودک به وجود می آورند که اطرافیان قابل اعتماد و اتکال هستند. از سوی هر گونه اهمال و سستی در برآوردن حاجات کودک منجر به افزایش حس بی اعتمادی به والدین می شود و حس بد نا امدی در او شکل می گیرد.

نقش والدین در اعتمادسازی

در سنین بالاتر حمایت از کودک در برآورده ساختن نیاز های شخصی خودش، با ارزش ترین هدیه ای است که والدین می توانند به بچه ها بدهند چرا که این حس را در کودک به وجود می آورد که گام در راه تکامل گذاشته است و راستا را صحیح انتخاب کرده است.

مثلا یک کودک نوپا که راه رفتن را برای اولین بار تجربه می کند، دچار حس انجام یک کار می شود که باعث تقویت اعتماد به نفس می شود. یادگیری برخاستن پس از تلاش های ناموفق قبلی به کودک می آموزد که او می تواند و این توانستن، حس اعتماد به نفس به او را دو چندان می سازد. به همین دلیل است که نقش والدین، کمک به کودک برای شکل گیری یک شرایط دقیق و سالم از خودآگاهی است.

چگونه می توان اعتماد به نفس بچه ها را افزایش داد؟

ایجاد اطمینان از ناحیه والدین، بر آوردن به موقع نیاز های کودک، تلاش برای ایجاد خودکنترلی، دادن قدرت انتخاب به کودک، جداسازی تدریجی کودک از شرایط حمایتی و قرار دادن کودک در موقعیت های چالشی، پرهیز از تعریف و تمجید بیجا، عدم مقایسه فرزند با همسالان، دادن مسئولیت به بچه ها در امورات مختلف و ... می توانند در افزایش حس اعتماد به نفس بچه ها موثر باشند.

بچه هایی از سنین کودکی قدرت روبروه با چالش های اجتماعی در مهد کودک، مدرسه، پارک، باشگاه و ... را پیدا می کنند، در آینده با اعتماد به نفس بیشتری گام در جامعه می گذارند و راحت تر و آسان می توانند احقاق حق کنند و در مقابل کژتابی های جامعه امروز محکم تر دوام می آورند.

سخن پایانی

در پایان باید اذعان داشت فرصت انتخاب و تصمیم گیری برای بچه ها کلیدی اساسی برای اعتماد به نفس است. این موضوع به آن ها اجازه می دهد که احساس قدرت کنند. در حقیقت اعتماد به نفس را می توان سلاحی در برابر چالش های موجود در سطح جامعه امروزی نامید و هر چه والدین در دوران کودکی بر روی تجهیز فرزندان شان به این سلاح مطمئن و قابل اعتماد، هزینه کنند، کودک در آینده با مسائل کمتری روبرو خواهد شد و به زبان ساده راحت تر از پس مسائل بر خواهد آمد.

در ضمنً بچه هایی با اعتماد به نفس بالا، از ایجاد ارتباط با دیگران لذت می برند، در تصمیم گیری ها منطقی عمل می کنند، در مناسبات اجتماعی راحت تر هستند و از فعالیت های گروهی لذت می برند و از همه مهم تر این که از استقلال کافی برخوردارند.

فلذا توصیه می شود خانواده ها برای پرورش بچه هایی با اعتماد به نفس بالا خود را از مشاوره با اهل فن و مشاوران دلسوز بی نیاز نبینند و یا با مطالعه منابع مختلف، راستا تربیتی صحیح فرزندان خود را بیابند.

*روانشناس

منبع: فرارو
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1444

به "اعتماد به نفس بالا، سلاح کودک در برابر چالش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتماد به نفس بالا، سلاح کودک در برابر چالش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید