افشای پشت پرده تنش بین عربستان و کانادا، مخالفت وزارت خارجه کانادا با درخواست ولیعهد عربستان

به گزارش اخذ ویزا، مخالفان رژیم سعودی با افشای پشت پرده تنش در روابط ریاض و اوتاوا، دلیل اصلی بروز این تنش را مخالفت وزارت خارجه کانادا با درخواست ولیعهد عربستان اعلام کردند.

افشای پشت پرده تنش بین عربستان و کانادا، مخالفت وزارت خارجه کانادا با درخواست ولیعهد عربستان

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش ایرنا، حساب کاربری العهد الجدید در توئیتر درباره علت اصلی بحران نوشت: وزارت خارجه عربستان از وزارت خارجه کانادا دو موضوع را خواسته بود، یکی اینکه معارضان سعودی مقیم این کشور را به عربستان تحویل دهد و دیگر از اعطای پناهندگی سیاسی به شهروندان این کشور خودداری کند .

این گزارش اضافه کرد: از جمله کسانی که ریاض خواهان استرداد آنها از کانادا شده بود، سعد الجبری از مقامات امنیتی سعودی مقیم کانادا و عمر بن عبدالعزیز الزهرانی معارض سرشناس بود، اما وزارت خارجه کانادا با این درخواست مخالفت کرد و سپس در توئیتی خواهان آزادی زندانیان سیاسی این کشور در عربستان شد.

به نوشته العهد الجدید، تصمیم قطع روابط با کانادا شخصا از سوی محمد بن سلمان ولیعهد گرفته شد و ظاهرا ملک سلمان شاه سعودی از آن بی اطلاع بود .

این شبکه مخالف رژیم سعودی نوشت: زمانی که تصمیم بن سلمان به عادل الجبیر وزیر خارجه ابلاغ می گردد، او با این تصمیم مخالفت می نماید، اما ولیعهد نه تنها حاضر نمی گردد دیدگاهها و دلایل او را بشنود، بلکه سریعا او را توبیخ می نماید و جبیر هم ناچار به این تصمیم تن می دهد.

العهد الجدید در ادامه ویدیویی از جبیر در حال قرائت بیانیه محکومت کانادا منتشر نموده و نوشت: دلیل لرزان بودن صدای وزیر خارجه عربستان در این ویدیو ، تصمیمات پشت پرده این موضوع بود.

روز دوشنبه (15 مرداد) و بعد از درخواست وزارت خارجه کانادا برای آزادی زندانیان سیاسی در عربستان ، ریاض در واکنش به این درخواست سفیر خود را از اوتاوا فراخواند و سفیر کانادا را نیز عنصر نامطلوب معرفی کرد . ریاض به سفیر کانادا 24 ساعت فرصت داد تا خاک عربستان را ترک کند.

عربستان همچنین اظهار داشت : تمامی تبادلات اقتصادی و تجاری خود با کانادا را نیز متوقف می نماید. این در حالی است که ریاض اکنون یکی از بزرگ ترین بازارهای صادراتی کانادا در دنیا به شمار می رود.

علاوه بر لغو پروازهای شرکت هواپیمایی سعودی به مقصد و از مبدا کانادا ، دولت ریاض تصمیم گرفته تا بیماران بستری خود در این کشور را خارج کند و دانشجویان در حال تحصیل را هم به کشور دیگری بفرستد.

البته وزیر انرژی عربستان گفت که این تنش حوزه همکاریهای مشترک دو کشور در زمینه انرژی را در بر نخواهد گرفت.

دولت کانادا در مقابل این تصمیمات عربستان اعلام نموده که با سران بعضی کشورها برای میانجگیری بین دو کشور رایزنی نموده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مرداد 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 454

به "افشای پشت پرده تنش بین عربستان و کانادا، مخالفت وزارت خارجه کانادا با درخواست ولیعهد عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای پشت پرده تنش بین عربستان و کانادا، مخالفت وزارت خارجه کانادا با درخواست ولیعهد عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید