جزئیات تست انسانی واکسن ایرانی کرونا

به گزارش اخذ ویزا، خبرنگاران : محقق پروژه فراوری واکسن ایرانی کرونا با بیان این که روش مطالعه در واکسن ایرانی کرونا، دوسوکور است، گفت: در مطالعه کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا، از سه نفری که امروز واکسن یا دارونما را دریافت کردند هیچ یک دچار عوارض موضعی یا زودرس نشدند.

جزئیات تست انسانی واکسن ایرانی کرونا

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، دکتر مینو محرز با بیان این که تست انسانی واکسن ایرانی کرونا از امروز اغاز شده است، اظهار کرد: روش مطالعه در واکسن ایرانی کرونا، دوسوکور است؛ در این روش، یک دسته از داروهای تزریقی به افراد، واکسن و یک دسته دیگر، پلاسبو (دارونما) هستند؛ دارونماها واکسن نیستند و اثرات واکسن را ندارند؛ از این روش با این هدف استفاده می گردد که جهت گیری خاصی در افراد مورد مطالعه و محققین ایجاد نگردد و نتایج مطالعه بالینی، تحت تأثیر جهت گیری ها قرار نگیرد و تضاد منافع رخ ندهد.

محرز با بیان این که واکسن ایرانی کرونا امروز به سه نفر تزریق شد، توضیح داد: به افراد داوطلب گفته نشد که به کدام یک از آنها واکسن و به کدام یک از آن ها دارونما تزریق شده است. این از ویژگی های مطالعه دوسوکور است. وقتی مطالعه ای دوسوکور باشد، نتیجه تحقیق و کارآزمایی بالینی به دور از جهت گیری خواهد بود؛ همچنین قضاوت نتایج حاصل از مطالعه راحت تر خواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال که عوارض احتمالی ناشی از تزریق واکسن تا چه زمانی بروز می یابد، گفت: واکسن ها به طور کلی ممکن است یکسری عوارض موضعی در محل تزریق و یکسری عوارض در ارگان های بدن داشته باشند. عوارض موضعی و زودرس شامل درد در محل تزریق، ورم محل تزریق و حساسیت های شدید، قرمزی دور محل تزریق و واکنش های آلرژیک است. دسته ای دیگر از عوارض ممکن است مدتی پس از تزریق واکسن ایجاد شوند. آن دسته از عوارضی که در کارآزمایی بالینی برای محققین اهمیت دارد، عوارضی است که ممکن است واکسن ها در اعضایی مانند مغز، قلب، کبد، کلیه و ... به جا بگذارند.

وی ادامه داد: اصولاً وقتی یک ماده بیولوژیک وارد بدن می گردد، آن دسته از عوارضش اهمیت دارد که باعث بروز مشکل در اندام های مهم بدن گردد مثلاً این که پس از تزریق یک واکسن، فرد دچار بثورات جلدی گردد و پس از مدتی این بثورات از بین برود، اهمیت چندانی ندارد اما اگر تزریق واکسن بر ارگان های حیاتی تأثیر بگذارد، اهمیت دارد؛ عوارض روی ارگان های مهم بدن تا چند روز پس از تزریق واکسن تعیین می شوند.

محقق پروژه فراوری واکسن ایرانی کرونا تأکید کرد: در مطالعه کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا، از سه نفری که امروز واکسن یا دارونما را دریافت کردند هیچ یک دچار عوارض موضعی و زوردس (عوارض محل تزریق) نشدند؛ این افراد از لحاظ عوارض دیگر نیز کاملاً تحت نظر قرار می گیرند و هرروز آنالیز و معاینه خواهند شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1437

به "جزئیات تست انسانی واکسن ایرانی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تست انسانی واکسن ایرانی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید