حرف روحانی درباره انتخابات مجلس چه بود که جنجالی شد

به گزارش اخذ ویزا، اگر می خواهیم جامعه ایران از معضلات و بحران های داخلی و بین المللی اش رهایی پیدا کند، تنها راهش برگزاری یک انتخابات پرشور است که آن نیز متضمن یک انتخابات آزاد و رقابتی با حضور سلیقه ها و گرایش های مختلف است.

حرف روحانی درباره انتخابات مجلس چه بود که جنجالی شد

به گزارش اخذ ویزا به نقل از ایسنا، محمد مقدم، عضو مجمع روحانیون مبارز در یادداشتش در روزنامه ایران نوشت: نتایج آنالیز صلاحیت داوطلبان انتخابات یک بار دیگر به محل بحث مقام ها و نیروهای سیاسی کشور تبدیل شده است. در یکی از بالاترین سطوح این مباحثه روز گذشته شاهد نقد رئیس جمهوری نسبت به عملکرد هیأت های نظارت شورای نگهبان و متقابلاً پاسخ کنایه آمیز و نه چندان مؤدبانه سخنگوی این شورا به موضع رئیس جمهوری بودیم.

با این حال بهتر است قبل از ارزیابی این موضعگیری ها که خود در صندلی معلولند به علت پرداخت. علت این گونه تنش ها و مشکلاتی که ما سال ها است در عرصه انتخابات داریم، روش نظارت استصوابی است که سبب شده ما میدان را برای رقابت افکار، اندیشه ها و گرایش های گوناگون باز نکنیم. حال آنکه بر اساس قانون اساسی و در روندی که تا پیش از انتخابات مجلس چهارم برقرار بود پدیده ای به عنوان نظارت استصوابی وجود نداشت و استعلام شورای نگهبان از مراجع چهارگانه در جهت اطلاع از شرایط داوطلبان بود. اما وقتی که نظارت بر اساس اطلاع تبدیل به نظارت از صفر تا 100 بر اساس استصواب شد طبیعی بود که به همین نتیجه ای منتهی گردد که با آن روبرو هستیم.

با این مقدمه باید بدانیم موضعی که آقای روحانی درباره رد صلاحیت ها مطرح کردند برخلاف کنایه آقای کدخدایی یک موضع شخصی نیست بلکه ایشان به عنوان رئیس جمهوری و پاسدار قانون اساسی موضع گرفته است و می گوید وقتی شما شاهد حضور گرایش ها و نگرش های مختلف در انتخابات نباشید چه فرقی می نماید که رقابت بر سر یک کرسی با یک نفر برگزار گردد یا صد نفر.

امروزه ما چه از نظر داخلی و چه خارجی در فضایی هستیم که ایجاب می نماید انتخابات پرشور و بالنده با حضور گسترده مردم داشته باشیم. این مهم وقتی تحقق پیدا می نماید که همه گرایش ها حضور داشته باشند. حال آنکه وقتی حتی حضور پررنگ جریان اصلاحات در انتخابات تحمل نمی گردد چگونه می خواهیم از حضور گرایش ها و افکار دیگر دفاع کنیم. شرایط ما این گونه است که به حضور دو گرایش اصلاح طلب و اصولگرا در کشور قانع شده ایم، اما حتی همین حداقل هم مراعات نمی گردد و متأسفانه شاهد آن هستیم که شخصیت های اصلاح طلبی که امکان رأی آوری داشتند به عناوین مختلف رد صلاحیت شده اند.

گفته می گردد برای هر کرسی 17 نفر داوطلب وجود دارد. اما حرف آقای روحانی این است که آیا این 17 نفر همه گرایش های سیاسی و اجتماعی جامعه را نمایندگی می نمایند؟ به شخصه معتقدم که پاسخ این پرسش منفی است و اینکه آقای کدخدایی بیاید با لحن توهین آمیز به این نقد پاسخ دهد قابل توجیه نیست.

اگر می خواهیم جامعه ایران از معضلات و بحران های داخلی و بین المللی اش رهایی پیدا کند، تنها راهش برگزاری یک انتخابات پرشور است که آن نیز متضمن یک انتخابات آزاد و رقابتی با حضور سلیقه ها و گرایش های مختلف است. ما باید به انتخاب مردمی که همیشه آنها را ملتی ارزشمدار و انقلابی خطاب می کنیم احترام بگذاریم. در غیر این صورت انتخابات پژمرده و بی رمقی رقم خواهد خورد که دودش در چشم نظامی می رود که معتقدم همه دست اندرکاران باید در جهت حفظ و بالندگی اش کوشش نمایند. امیدوارم تصمیم گیران فراموش ننمایند که شرایط کشور امروز یک شرایط استثنایی است و باید برای عزت و موفقیت ایران و پایندگی نظام جمهوری اسلامی که بسیاری برای آن جان داده اند، انتخاباتی گیرا و فراگیر برگزار گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 747

به "حرف روحانی درباره انتخابات مجلس چه بود که جنجالی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرف روحانی درباره انتخابات مجلس چه بود که جنجالی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید