خبرنگاران سه سال حبس برای شکارچی سابقه دار قمی

به گزارش اخذ ویزا، قم ـ خبرنگاران ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: شکارچی متخلف قمی که در منطقه حفاظت شده پلنگ دره اقدام به شکار دو عدد کل و بز نموده بود، به دلیل تکرار و تعدد تخلفات، به سه سال حبس تعزیری محکوم شده است.

خبرنگاران سه سال حبس برای شکارچی سابقه دار قمی

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی در گفت و گویی گفت: یک شکارچی متخلف پس از شکار در منطقه حفاظت شده پلنگ دره، توسط یگان حفاظت محیط زیست شناسایی شد و با اخذ دستور قضایی منزل وی مورد بازرسی نهاده شد.

وی با اشاره به کشف دو عدد لاشه کل و بز، یک عدد تاکسیدرمی بز و یک اسلحه تک لول ساچمه زنی به همراه دوربین اسلحه و تعدادی فشنگ شکاری از منزل متخلف، اعلام کرد: این متخلف به دلیل شکار در منطقه حفاظت شده با اسلحه دیگران به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه سه سال حبس این متخلف زیست محیطی قطعی بوده و اجرایی می گردد، توضیح داد: وی همچنین به دلیل شکار دو عدد کل و بز، در دادگاه بدوی به پرداخت مبلغ یک میلیارد ریال ضرر و زیان محکوم شده است.

وی در انتها ضمن قدردانی از دستگاه قضایی برای جدیت در برخورد با تخلفات زیست محیطی، گفت: هرگونه تخلف و عدم رعایت قوانین و ضوابط زیست محیطی چه در بخش طبیعی و چه در بخش انسانی، بدون مسامحه مورد آنالیز و پیگیری نهاده شده و قاطعانه با آنها برخورد خواهد شد.

منطقه حفاظت شده پلنگ دره با وسعتی بالغ بر 31 هزار هکتار در جنوب غربی و 50 کیلومتری شهر قم واقع شده و با میانگین ارتفاع یک هزار و 950 متر از سطح دریا، دارای میزان بارندگی بالاتر نسبت به سایر نقاط استان و تنوع گیاهی و جانوری بسیار غنی و مناسب است. این منطقه در جنوب غربی و 50 کیلومتری شهرستان قم واقع شده است که 420 گونه گیاهی در قالب 80 تیره در این منطقه شناسایی شده است؛ پلنگ دره از سال 1375 به عنوان منطقه شکارممنوع و در سال 1388 در لیست مناطق حفاظت شده کشور نهاده شد.

منطقه پلنگ دره از زیستگاه های انواع وحوش ازجمله پلنگ بوده و نام و شهرت خود را از این حیوان گرفته است، به همین جهت از دیرباز موردتوجه شکارچیان بوده است. هم اکنون 21 گونه پستاندار ، 52 گونه پرنده، 13 گونه خزنده و دو گونه دوزیست در این منطقه گزارش شده؛ خرگوش، شغال، گرگ، روباه، گراز، پلنگ، گربه وحشی، خارپشت، خفاش بال بلند و کفتار ازجمله پستانداران این منطقه می باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1610

به "خبرنگاران سه سال حبس برای شکارچی سابقه دار قمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سه سال حبس برای شکارچی سابقه دار قمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید