خبرنگاران معرفی برگزیدگان مرحله اول سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران

به گزارش اخذ ویزا، تهران- خبرنگاران- جلسه هیات انتخاب و داوری مرحله نخست دهمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران، شنبه 6 دی ماه در محل سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار و 16 هنرمند به مرحله دوم داوری دهمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران راه یافتند.

خبرنگاران معرفی برگزیدگان مرحله اول سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران

به گزارش شامگاه خبرنگاران از مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، در این جلسه هیات انتخاب و داوری جلسه متشکل از عباس اکبری، نرگس حریریان، شهریار رضایی، روح الله شمسی زاده، مجید حقیقی، یوشین اوگاتا به صورت آنلاین حضور داشتند.

بر اساس تصمیم شورای سیاست گذاری و مفاد فراخوان، انتخاب آثار در دو مرحله صورت می گیرد؛ مرحله اول بر اساس طرح پیشنهادی و رزومه هنرمند است که در این مرحله تعداد 87 هنرمند ایرانی با 165 اثر حضور یافتند.

بر اساس اعلام فراخوان، از این تعداد 25 اثر می توانستند به مرحله دوم و ساخت ماکت راه یابند، اما هیات انتخاب آثار پس از آنالیز طرح های پیشنهادی و رزومه هنرمندان،16 هنرمند را برای حضور در مرحله دوم انتخاب و معرفی کرد. هنرمندان منتخب مرحله اول باید مدل اثر خود را با متریال اصلی از تاریخ 20 تا 24 دی ماه 1399 در ساعات اداری برای داوری نهایی به دبیرخانه سمپوزیم واقع در عمارت عین الدواله ارایه کنند.

بیانیه هیات انتخاب دهمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران به این توضیح است: بر اساس تصمیمات شورای سیاست گذاری، انتخاب آثار دهمین دوره، در دو مرحله صورت می گیرد. شورای انتخاب با آنالیز آثار، طرح های پیشنهادی و روزومه هنرمندان در نهایت از میان 165 اثر رسیده از 87 هنرمند ایرانی، تعداد 16 اثر را در مرحله اول انتخاب نمود، هنرمندان منتخب بر اساس شرایط ذکر شده در فراخوان نسبت به ارسال ماکت نهایی برای اجرا در تاریخ مقرر با متریال اصلی اقدام می کنند و انتخاب نهایی از بین آثار رسیده در مرحله دوم صورت خواهد گرفت.

هیات انتخاب با آنالیز آثار رسیده و با توجه به مولفه های مدنظر در این دوره؛ همچون توجه به سایت و مکان محور بودن آثار، قابلیت های ارتباط با محیط و مخاطب، چیدمان، گسترش در فضا، مکان، ویژگی و قابلیت های منظر و همچنین توانایی هنرمند در استفاده از امکان بوجود آمده در این دوره (استفاده از متریال جانبی آهن) به آنالیز آثار پرداخت.

هر چند در کلیت آثار پیشنهادی، همچنان مولفه های فرمی بخصوص جنبه های هندسی در اولویت پیشنهادی شرکت کنندگان و آثار ارسالی قرار داشت و علی رغم تاکید شورای سیاست گذاری، انگاره های تثبیت شده سمپوزیوم ها، بخصوص در دوره های برگزار شده ادوار سمپوزیوم مجسمه سازی تهران، همچنان به عنوان نگاه غالب در آثار مطرح است؛ بنابراین هیات انتخاب با درنظر دریافت شرایط موجود و با دسته بندی آثار ارسالی، به نوعی سعی در ایجاد ارکستراسیون و هماهنگی در آثار انتخابی نمود و با انتخاب نمونه آثار پیروز در ایده پردازی و قابلیت های فنی اجرا در هر گروه (ژانر)، امکان فرصت مطالعه دقیق تر و ارایه ماکت نهایی را در مرحله دوم برای منتخبین فراهم ساخت.

شورای انتخاب بر این اعتقاد است؛ در دهمین دوره سمپوزیوم مجسمه سازی تهران لزوم توجه به امرکیفی و نگاه حساس تر نسبت به آن لازم است لذا با اینکه امکان انتخاب 25 اثر برای مرحله اول وجود داشت اما بدلیل توجه به مولفه های کیفی، 16 اثر در این مرحله انتخاب گشت. قطعا علی رغم اینکه در فراخوان به انتخاب 10 هنرمند در مرحله دوم برای اجرا تاکید شده است، اما همچنان مقوله کیفیت و توان اجرایی اثر در انتخاب نهایی دخیل خواهد بود.

اسامی منتخبین مرحله اول داوری دهمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران به این توضیح است: احسان گرمسیری، بهمن چگینی، بهنام آخربین، حمزه حیدری فر، حمید محمد حسین، سحر خلجی، سروش صناعی فرید، سمیه دهقان، علی خطایی ایلخچی، عنایت صحرایی، محمد جواد جعفری، مصطفی محسنی، میلاد نبی زاده، هامون نظیری؛ اکبر صافی و احسان طوسی.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1422

به "خبرنگاران معرفی برگزیدگان مرحله اول سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معرفی برگزیدگان مرحله اول سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید