زلزله امروز پس لرزه زمین لرزه 5.1 ریشتری بود

به گزارش اخذ ویزا، دکتر محمد تاتار در مورد زلزله ای که در ساعت 13 و 47 دقیقه و 37 ثانیه امروز در عرض جغرافیایی 35.75 و طول جغرافیایی 52.01 به بزرگای 4 ریشتر رخ داد، به خبرنگار مهر گفت: این زمین لرزه که دستگاه های ما آن را ثبت نموده اند، دقیقاً روی همان منطقه ای که اردیبهشت ماه زمین لرزه ای به بزرگی 5.1 ریشتر در دماوند رخ داد، بود.

زلزله امروز پس لرزه زمین لرزه 5.1 ریشتری بود

وی اضافه نمود: با توجه به عظیمای زمین لرزه امروز و اینکه دقیقاً در همان منطقه رخ داده، می توان گفت که این زلزله حاصل فعالیت گسل مشا بوده و کماکان پس لرزه آن (زلزله اردیبهشت ماه با عظیمای 5.1 ریشتر) است.

تاتار با بیان اینکه معمولاً انتظار داریم این زمین لرزه های عظیم در فاصله های نزدیک اتفاق بیفتد، گفت: با وجود آنکه کمتر از دو ماه این دو زمین لرزه در یک منطقه رخ داده، مسئله عجیبی نیست و منطقی به نظر می رسد.

به گفته وی، پس از زمین لرزه 4 ریشتری امروز نیز پیش بینی می کنیم که پس لرزه های مرتبط با آن را بعد از این ببینیم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه مهندسی زلزله و زلزله شناسی با بیان اینکه از این رو انتظار می رود فرایند فعالیت پس لرزه در این منطقه از دماوند و گسل مشا افزایش پیدا کند، گفت: به احتمال قوی، این پس لرزه ها ادامه دارد.

وی با بیان اینکه گسل مشا، گسلی طولانی است، گفت: دقیقاً زمین لرزه امروز در همان نقطه از گسل رخ داد که در اردیبهشت ماه رخ داد.

تاتار با تأکید بر اینکه دستگاه های لرزه نگاری ما با دقت بالا زلزله این نقطه در دماوند را ثبت نموده است، گفت: به احتمال زیاد، کماکان پس لرزه ها ادامه خواهد داشت که این اتفاق خاصی نیست و جای نگرانی وجود ندارد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مهندسی زلزله و زلزله شناسی با اشاره به تعداد پس لرزه های بعد از زلزله 5.1 ریشتری حاصل از گسل مشا اضافه نمود: تا 48 ساعت بعد از این زمین لرزه، 60 پس لرزه رخ داد؛ قاعدتاً از آن تاریخ تا به امروز بیش از 200 پس لرزه ثبت شده است.

وی با تأکید بر اینکه هر چه تعداد پس لرزه ها بیشتر باشد بهتر است، گفت: برداشت ما این است که حتی از امروز به بعد زمین لرزه های 2 تا 2.5 ریشتر هم اتفاق بیفتد؛ اگر این طور باشد که فرایند طبیعی طی می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1029

به "زلزله امروز پس لرزه زمین لرزه 5.1 ریشتری بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله امروز پس لرزه زمین لرزه 5.1 ریشتری بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید