نخست وزیر جدید و بازهم اختلاف بر سرسهم خواهی ها، الکاظمی هم گرفتار شد!

به گزارش اخذ ویزا، ایسنا نوشت: یک عضو مجلس عراق فاش کرد که با بالاگرفتن اختلافات میان احزاب سیاسی این کشور درباره تشکیل دولت و سهم هر حزب از کابینه تشکیل دولت جدید را برای نخست وزیر مکلف این کشور سخت تر کرده است.

نخست وزیر جدید و بازهم اختلاف بر سرسهم خواهی ها، الکاظمی هم گرفتار شد!

به گزارش ارم نیوز، باسم خشان، نماینده مجلس عراق در سخنانی فاش کرد که فرایند سیاسی کنونی کشورش شاهد درگیری ها و اختلافات میان احزاب سیاسی به دلیل تقسیم وزارتخانه ها و مناصب دولتی است و این اختلافات حتی به داخل یک حزب واحد نیز کشیده شده است.

وی اضافه کرد: هر حزب سیاسی خواستار دستیابی به سهم بیشتری از وزارتخانه ها و همچنین وزارتخانه های اصلی و مهم است و مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف تسلیم این احزاب سیاسی شده است و کابینه او طبق سهم خواهی طرف های مختلف تشکیل خواهد شد و او خوب می داند که اگر احزاب مذکور به وزارتخانه های مورد نظرشان دست نیابند، در نشست مجلس به دولت وی رأی اعتماد نخواهند داد.

خشان در ادامه شرح داد: آنچه تا به امروز باعث تأخیر در اعلام تشکیل دولت جدید شده است، اختلاف میان احزاب سیاسی درباره وزارتخانه ها است، تا بدین لحظه هیچگونه توافقی در این زمینه صورت نگرفته و هر حزب سیاسی خواستار تصدی وزارتخانه های مشخصی است.

در همین حال، محمد التمیمی، تحلیلگر مسائل سیاسی عراق نیز در این باره اظهار کرد: هیچ حزب سیاسی قادر به چشم پوشی از وزارتخانه های مورد نظرشان نیستند.

وی اضافه کرد: طبق عرف سیاسی عراق، در دولت الکاظمی 12 وزارتخانه به احزاب شیعه، شش وزارتخانه به ائتلاف سنی ها، سه وزارتخانه به کردها و یک وزارتخانه نیز به اقلیت های دیگر اختصاص داده خواهد شد، اما اختلافات در داخل هر یک از این ائتلاف ها درباره نحوه تقسیم وزارتخانه ها وجود دارد، طوری که چند وزارتخانه اصلی مانند وزارت نفت، وزارت خارجه، وزارت کشور و وزارت دفاع وجود دارد و اغلب فراکسیون های بزرگ خواستار دستیابی به آنها از طریق تحت فشار قرار دادن الکاظمی هستند.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 970

به "نخست وزیر جدید و بازهم اختلاف بر سرسهم خواهی ها، الکاظمی هم گرفتار شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر جدید و بازهم اختلاف بر سرسهم خواهی ها، الکاظمی هم گرفتار شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید