واشنگتن پکن را به افزایش تنش در دریای جنوبی چین متهم کرد

به گزارش اخذ ویزا، ایالات متحده آمریکا چین را متهم کرد که با استقرار سامانه موشکی سطح به هوا در جزیره مورد اختلاف در دریای جنوبی چین، به دنبال افزایش تنش در منطقه است.

واشنگتن پکن را به افزایش تنش در دریای جنوبی چین متهم کرد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل اخذ ویزا به نقل از رویترز، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در سخنانی تاکید نمود: تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که چین سامانه دفاع موشکی را در جزیره مورد اختلاف در دریای جنوبی چین مستقر نموده و این اقدام بر خلاف تعهدات پکن در عدم نظامی کردن دریای جنوبی چین بوده است.

وی در ادامه توضیح داد: چین چیزی را بیان نموده است ولی در عمل رفتار دیگری داشته است. ما نشانه ای از کوشش برای متوقف کردن نظامی گری در منطقه مشاهده نمی کنیم. چین نیز کوششی برای برقراری ثبات بیشتر و امنیت بیشتر در منطقه انجام نمی دهد. در واقع، اقدامات چین تاثیری معکوس در منطقه خواهد داشت.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه گفت: ایالات متحده مذاکراتی بسیار جدی با چین درباره نظامی کردن دریای جنوبی چین خواهد داشت.

چین تا به امروز واکنش چندان زیادی به گزارش های منتشر شده در رسانه های غربی در مورد استقرار سامانه موشکی در دریای جنوبی چین نشان نداده است. چین در ابتدا این گزارش ها را ساخته و پرداخته رسانه های غربی ارزیابی کرد ولی در ادامه ضمن تایید استقرار سامانه موشکی در جزایر مورد اختلاف در منطقه، خاطرنشان کرد: این حق مشروع و قانونی پکن است تا تجهیزات نظامی را در خاک خود مستقر کند.

جولیه بیشاپ وزیر خارجه استرالیا نیز که اخیرا به پکن سفر نموده است، به اظهارات سال گذشته ژی جین پینگ رئیس جمهور چین در واشنگتن اشاره نمود که گفته بود، چین تمایلی برای نظامی کردن جزایر دریای جنوبی چین ندارد. بیشاپ گفت: من از چین می خواهم تا به این اظهارات پایبند باشد.

یانگ جیه چی رئیس شورای دولتی چین نیز تاکید نمود: جزایر واقع در دریای جنوبی چین از قدیم الایام در مالکیت چین بوده و استقرار تجهیزات دفاعی در این مناطق ارتباطی با نظامی کردن دریای جنوبی چین ندارد.

وی اضافه نمود: استرالیا نیز باید به تعهد خود در عدم جانبداری از طرف های مختلف در دریای جنوبی چین، پایبند باشد و از مشارکت در هر اقدامی که به ضرر صلح و ثبات منطقه و روابط استرالیا و چین باشد، خودداری کند.

هونگ لی سخنگوی وزارت خارجه چین نیز امروز آدینه تاکید نمود: پکن در حال نظامی کردن دریای جنوبی چین نیست. وی از گشت های هوایی و دریایی آمریکا در منطقه به شدت انتقاد کرد.

وی درباره اظهارات جان کربی نیز گفت: گشت های هوایی و دریایی آمریکا موجب افزایش تنش در دریای جنوبی چین شده و این اقدامات نشانگر نظامی کردن منطقه است.

روابط چین و آمریکا نیز به خاطر اقدامات پکن در ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین به شدت تیره و تار شده است. آمریکا بارها خواهان متوقف شدن اقدامات چین در این منطقه شده است. آمریکا همچنین با اقدامات تحریک آمیزی مثل نزدیک کردن کشتی های جنگی خود به جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین، عملا قصد تحریک پکن را داشته است.

منبع: تسنیم
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 707

به "واشنگتن پکن را به افزایش تنش در دریای جنوبی چین متهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن پکن را به افزایش تنش در دریای جنوبی چین متهم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید