آیا نبود ماه منجر به نابودی زمین می گردد؟

به گزارش اخذ ویزا، حضور ماه به میزان حضور خورشید برای حیات لازم است در این مطلب به مشکلاتی که در صورت نبودن ماه پدید می آید اشاره می کنیم.

آیا نبود ماه منجر به نابودی زمین می گردد؟

مردم باستان از ماه به عنوان ساعت و تقویم استفاده می کردند. آناکساگوراس فیلسوف یونانی قرن پنجم به علت طرح این نظریه که ماه در واقع یک شی است و نه یک خدا، دستگیر و تبعید شد. در قرن سیزدهم، راجر بیکن، فیلسوف مشهور انگلیسی و راهب فرانسیسکن، فکر می کرد که پرتو های ماه باعث تبخیر دریا های زمین می شوند. حال اگر ماه ناگهان ناپدید گردد چه اتفاقی برای زمین می افتد؟ با خبرنگاران همراه باشید.

ماه همراه همیشگی زمین

در حالی که ماه همواره کانون توجه ما بوده است، اما معمولا یک جرم فضایی معمولی تلقی می گردد. میلیارد ها سال است که در کنار سیاره ما قرار داد و بنابراین ما به تماشا آن مانند ابرها، درختان یا اقیانوس ها عادت نموده ایم. ماه به طور میانه 240 هزار مایل دورتر است و نزدیکترین جرم آسمانی به سیاره خودمان است. با قطر تقریبی 2159 مایل، میزان آن تقریبا یک چهارم زمین است. باید توجه کرد که ماه به طور قابل توجهی بر شریک سیاره ای خود یعنی زمین تاثیر می گذارد.

اگر ماه ناگهان ناپدید گردد چه اتفاقی می افتد؟

بر اساس نجوم، افرادی که در نزدیکی اقیانوس ها زندگی می نمایند، تغییر فوری در جزر و مد را مشاهده می نمایند و میزان آن ها بیش از نصف کاهش می یابد. تغییر جزر و مد به طور چشمگیری بر زیست بوم ها در امتداد هر خط ساحلی تاثیر می گذارد، و موجودات دریایی مانند خرچنگ، صدف و ستاره های دریایی احتمالا منقرض می شوند.

جانوران خشکی، به ویژه آن هایی که برای شکار شب زنده داری می نمایند بسیار به نور ماه وابسته هستند، در صورت نبود ماه آن ها چنان گیج می شوند که در نهایت ممکن است از گرسنگی بمیرند. از آنجایی که تمام زیست بوم های زمین به یکدیگر متکی هستند، یک واکنش زنجیره ای که با انقراض حیات دریایی در ساحل آغاز می گردد، منجر به مبارزه بشر برای بقا خود نیز می گردد.

آغاز عصر یخبندان!

ستاره شناسان در ادامه خاطرنشان می نمایند که زمین به علت گرانش ماه روی محور خود به میزان 23.5 درجه کج می گردد. بدون ماه، می توانیم انتظار داشته باشیم که این شیب بین 10 تا 45 درجه گردد که فصول و آب و هوای زمین را تغییر می دهد. انحراف نزدیک به صفر درجه باعث عدم وجود فصل می گردد و زاویه قابل توجه تر منجر به تغییرات شدید آب و هوا می گردد و احتمالا حتی عصر یخبندان جدیدی به وجود خواهد آمد.

انسان ها برای کاشت و برداشت محصولات هم به فصول و هم به اقلیم متکی هستند. حذف آن الگو های ایجاد شده در طی هزاران سال توانایی بشر برای رشد و فراوری غذا را به شدت کاهش می دهد. در خاتمه، ماه شریک مورد احتیاج برای زندگی است و بدون آن، زندگی روی زمین در نهایت به خاتمه می رسد.

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می کنیم مطلب ذهنی مثل یک کامپیوتر با ترفندهای ساده! را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 21 تیر 1401 بروزرسانی: 21 تیر 1401 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2277

به "آیا نبود ماه منجر به نابودی زمین می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نبود ماه منجر به نابودی زمین می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید