از جشنواره های دیدنی چین بیشتر بدانید

به گزارش اخذ ویزا، از جشنواره های دیدنی چین می توان به جشنواره نیمه پاییز، جشن سال نو چینی، جشنواره یخ و برف هاربین، روز ملی جمهوری خلق چین اشاره نمود که از فرهنگ غنی این کشور حکایت دارند.

از جشنواره های دیدنی چین بیشتر بدانید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

مردم چین، ملتی منحصر به فرد با میراث باستانی و غنی هستند که می توان این موضوع را در جشنواره های این کشور مشاهده کرد. این جشنواره های باستانی نظیر جشن سال نوی چینی و جشنواره نیمه پائیز، هنوز هم در دنیای مدرن جشن گرفته می شوند و از ارزش و اعتبارشان کاسته نشده است. این جشن ها شهرت زیادی دارند، به طوری که نه تنها مردم محلی، بلکه میلیون ها گردشگر نیز در این جشن ها شرکت می نمایند و سفر متفاوت و هیجان انگیزی را برای خود رقم می زنند.

1. جشنواره نیمه پاییز

جشنواره نیمه پاییز (Mid. Autumn Day)، یک جشن محبوب برداشت محصول در چین و ویتنام است. این جشنواره در پانزدهمین روز از هشتمین ماه تقویم چینی که مصادف با ماه سپتامبر است (در واقع اوایل پاییز، دوم مهر) و هنگام بدر کامل برگزار می شود. تهیه و صرف کیک ماه یکی از مهم ترین مراسم این جشن است. هر سال، در این مراسم اژدهای بزرگی در خیابان ها به نمایش دادن مشغول می شود. این مراسم سنتی، فصل دروچینی است که در آن طلوع ماه بدر پاییزی را جشن می گیرند، زیرا ماه را منبع الهام و قدرت می دانند.

آنان می گویند وقتی که ماه کامل می شود، تمام موجودات طبیعت نیز کامل می شوند. اگرچه امروزه می دانند که رسیدن گیاهان در فصل درو به سبب کامل شدن ماه نیست، ولی همانگونه که غربی ها برای اساطیر یونانی احترام قائل هستند، چینی ها نیز قدرت ماه را ستایش می نمایند و بزرگ می دارند. از مراسم های این ماه می توان به دیدار خانواده و دوستان و برداشت محصول با یاری یکدیگر، شکرگزاری برای برداشت محصول، دعا و نیایش برای نوزادان، همسر، زیبایی، طول عمر یا یک آینده خوب اشاره نمود.

2. جشن سال نو چینی

جشنواره سال نوی چینی یا اسپرینگ فستیوال (جشنواره بهاره)، مهم ترین جشنواره و تعطیلات در چین محسوب می شود. تقویم چینی، تقویمی ترکیبی شمسی. قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، مشخص نماینده روزها، ماه ها و سال ها هستند. هر سال، در ماه بهمن سال چینی نو می شود.

سال نو، با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال آغاز می شود و به همین علت گاه به آن سال نوی قمری نیز می گویند. جشن سال نو، عموما پانزده روز به طول می انجامد و با جشن فانوس سرانجام می یابد. در بیشتر کشورهایی که چینی ها اکثریت را تشکیل می دهند یا اقلیت قدرتمندی هستند، سال نوی چینی جشن گرفته می شود؛ از آن جمله می توان به چین، هنگ کنگ، تایوان، برونئی، کره، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، مالزی، فیلیپین و تایلند اشاره نمود. جشنواره دیرینه سال نوی چینی که طی 16 روز برگزار می شود، از روز اول سال نو آغاز می شود و تا آغاز جشنواره فانوس ادامه پیدا می نماید. تعطیلات 7 روزه سال نوی چینی از 15 فوریه تا 21 فوریه (26 بهمن تا 2 اسفند) است.

از فعالیت های این جشن می توان به تزیین ساختمان ها و خیابان با اشیای تزیینی قرمز رنگ، تمیز کردن خانه ها، شام دورهمی، جشن های نیمه شب، آتش بازی، هدایای سال نو و پاکت های قرمز رنگ، نمایش های همگانی و فعالیت های فرهنگی اشاره نمود.

3. جشنواره یخ و برف هاربین

جشنواره یخ و برف هاربین (Harbin Ice and Snow Festival)، بزرگ ترین و مهم ترین جشنواره آثار یخی چین است که صدها هزار نفر از مردم بومی و بازدیدنمایندگان خارجی از سراسر دنیا را به خود جذب می نماید. این جشنواره اولین بار در سال 1985 در شهر هاربین برپا شد و هر سال از اوایل ماه ژانویه تا ماه مارس برگزار می شود و بهترین مجموعه های هنری یخی را در معرض دید بازدیدنمایندگان قرار می دهد.

در این فستیوال شاهد مجموعه ای از ساخته های قالبی با یخ و برف و همراه با نورپردازی و موسیقی های جذاب خواهید بود که شامل معماری بناها تا گل ها و مجسمه ها می شود. فستیوال یخ و برف هاربین علاوه بر نمایش آثار هنری، به یک رویداد فرهنگی بین المللی سالیانه تبدیل شده است، به طوری که هر سال جمعی از ماهرترین مجسمه سازان و هواداران این هنر از آمریکا، کانادا، ژاپن، سنگاپور، روسیه، چین و غیره در این جشنواره حضور پیدا می نمایند و با هم به رقابت می پردازند.

4. جشنواره پاکی و روشنایی

جشنواره پاکی و روشنایی (Pure and Bright Festival) یا همان جشن کینگ مینگ (Qingming) در اوایل ماه آوریل (12 فروردین) برگزار می شود و مردم فرارسیدن بهار زیبا را جشن می گیرند. در این مراسم، مردم چین به کولومباریا (محل نگهداری خاکستر مردگان)، قبرستان ها یا مکان های دفن می روند و برای نیاکان خود دعا و به آن ها ادای احترام می نمایند. همچنین به نظافت و غباررویی آرامگاه عزیزان خود می پردازند و با کندن علف های هرز اطراف مقبره ها و گردگیری قبور، این مکان را تمیز نموده و با گل تزیین می نمایند. مردم در واقع در این روز، زمین را پاک نموده و با قربانی کردن به اموات خود ادای احترام می نمایند. علاوه بر این، به پارک ها و باغ ها می روند و از موسیقی، پایکوبی و اجراهایی که در شهرهای اصلی چین برپا است، نهایت استفاده را می برند.

5. روز ملی جمهوری خلق چین

روز ملی جمهوری خلق چین هر سال در تاریخ یکم اکتبر (9 مهر) در سراسر کشور، جشن گرفته می شود. همه ساله در چنین ایامی مردم این کشور هفت روز تعطیلات رسمی دارند که به هفته تعطیلات طلایی موسوم است. تعطیلات روز ملی، مهم ترین و طولانی ترین عید کشور چین نسبت به اعیاد دیگر است. در این روز شهرداری شهر، همه نقاط شهر به خصوص میدان تیان آنمن بزرگ ترین میدان دنیا در قلب پکن را آذین بندی نموده و ارتش هم گاهی اوقات رژه برگزار می نماید. معمولا رژه ارتش زمانی اجرا می شود که سالگرد آن با اعداد 5 یا 10 ضرب شده باشد؛ به طور مثال در سی و پنجمین، پنجاه امین و شصتمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، سه بار رژه ارتش برگزار شده است. به عنوان یکی از مراسم های این جشن، مقام های عالی رتبه کشور سبدهای گل را به بنای یادبود قربانیان انقلاب در میدان تیان آنمن تقدیم می نمایند.

6. جشن فانوس

جشن فانوس (Lantern Festival)، جشن سنتی چین است که در روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در تقویم چینی جشن گرفته می شود؛ این جشن نمایانگر سرانجام سال نوی چینی است و آماده سازی برای آن از روز دهم سال نو آغاز می شود. در این روز در بین چینی ها مرسوم است که ردیف هایی از شمع را در جلوی خانه هایشان روشن می نمایند و هنگام شب، فانوس در دست راه می روند. در گذشته، فانوس ها ساده بودند و تنها امپراتوران و اشراف، فانوس های آراسته و بزرگ داشتند؛ در سال های اخیر، فانوس ها با طرح های جدید و متنوع (فانوس هایی به شکل جانوران) تزیین می شوند.

این جشنواره به دلیل فعالیت های پربار و متنوعش، به عنوان مفرح ترین جشن در میان جشنواره های چینی و روز قدردانی برای ماه کامل درخشان و روز تجدید دیدار و هم بستگی خانواده ها معروف است. در این جشنواره، تعداد زیادی دلقک، افرادی که با چوب های بلند راه می روند، بندباز، سکوهای سیار برای اجرای نمایش و برنامه های راهپیمایی، موسیقی و طبل کوبی وجود دارد و البته پایکوبی های معروف چینی مثل پایکوبی شیر و اژدها و ترقه و آتش بازی نیز در این رویداد برگزار می شود. بچه ها فانوس های خود را در اطراف روستا می گردانند و خانواده ها دور هم جمع می شوند و به امید شانس و اقبال خوب و هم بستگی خانواده، کوفته های برنجی شیرین می خورند. امروزه، به دلیل فرصتی که این جشنواره در اختیار دختران و پسران جوان قرار می دهد تا عصر با هم به گردش بروند، گاهی از آن به عنوان روز عشاق (ولنتاین) چینی یاد می شود.

ریشه این جشن به امپراتوری هان و بیش از 2000 سال پیش بازمی شود، در واقع در اوایل حکومت سلسله امپراتوری شرقی هان، امپراتور مین پیرو بودا بود. پس از اینکه متوجه شد تعدادی از راهبان، روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در معابد به نشانه ادای احترام به بودا فانوس روشن می نمایند، دستور داد تمام معابد و خانه ها در آن شب فانوس روشن نمایند. این مراسم به تدریج در میان مردم به یک جشنواره تبدیل شد.

7. مسابقه فرمول یک شانگهای

مسابقه فرمول یک گرند پری شانگهای با اینکه همانند بعضی از جشنواره های باستانی چین، قدمت زیادی در تقویم این کشور ندارد، اما هواداران زیادی دارد و با موسیقی، غذا، جشن های مختلف و البته مسابقات فرمول یک همراه است. این مراسم هر آوریل در شانگهای برگزار شده و جشن هایی قبل از مسابقات در گوشه و کنار شهر برپا می شود.

8. جشنواره قایق اژدها

این جشن در پنجمین روز از پنجمین ماه سال چینی (معمولا در ماه ژوئن واقع شده است)، به احترام شاعر وطن پرست چینی، کیویوان برگزار می شود. او در زمان سلطنت چو وزیر بود اما به مقابله با سلسله کین و حمایت از مردم روی آورد و تبعید شد و در دوران تبعید اشعار شورانگیزی در خصوص نگرانی خود از آینده مردم سرود، سپس دچار افسردگی شد و به نشانه اعتراض، خود را در رودخانه غرق کرد. کوشش روستائیان برای نجات وی بی نتیجه بود. آن ها برنج را در برگ بامبو پیچیدند و داخل آب انداختند تا ماهی ها با خوردن آن، بدن کیویوان را رها نمایند. اکنون نیز در این مراسم، مردم غذایی به نام زونگزی را که شامل کوفته برنجی با زرده تخم مرغ و گوشت است، در برگ بامبو می پیچند و روی آب شناور می نمایند تا ماهی ها از خوردن جسد کیویوان صرف نظر نمایند. خوردن پیراشکی برنج (Zong zi)، مسابقه قایق های اژدها و ساختن کاردستی های معطر برای بچه ها از فعالیت های اصلی این روز به شمار می رود. جالب است بدانید که قایق سواری نیز به نشان کوششی نمادین برای پیدا کردن جسد این شاعر انجام می شود.

منبع: کجارو / fa.wikipedia.org / کجارو / iexplore.com
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 539

به "از جشنواره های دیدنی چین بیشتر بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از جشنواره های دیدنی چین بیشتر بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید