از دست رفتن نورون ها می تواند به سکته مغزی منجر گردد

به گزارش اخذ ویزا، ایسنا نوشت: سلول های نورون در اثر مسائل گوناگونی از بین می روند و می توانند به مرگ سلول های مغز و سکته منجر شوند.

از دست رفتن نورون ها می تواند به سکته مغزی منجر گردد

دکتر اِمین سکرداگ (Emine Sekerdag)، نویسنده این مقاله می نویسد: از دست دادن سلول های نورون می تواند به مرگ سلول ها و آستروسیت ها(astrocytes) - یاخته های ستاره شکل مغز و طناب نخاعی- منجر گردد و نهایتا به ماه سفید مغز آسیب برساند. ماده سفید(White matter)، یکی از بخش های سیستم عصبی مرکزی است که بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل می دهد و عمدتا سلول های گلیال و آکسون های میلینه را در بر دارد. این آکسون ها، پیغام ها را از مخ به سایر بخش های سیستم عصبی منتقل می نمایند.

مشکلاتی مانند ایسکمی(Ischemia)، سکته هموراژیک(hemorrhagic stroke) و یا خونریزی زیر عنکبوتیه (SAH) می توانند رسیدن جریان خون به نورون ها را تحت تاثیر قرار دهند.ایسکمی، در اصطلاح پزشکی به کم رسیدن خون به اندام یا ناحیه ای از بدن گفته می گردد. این مشکل، به کمبود اکسیژن و مواد مغذی در بخش هایی از بدن می انجامد و باعث آسیب به بافت ها یا سوء کارکرد اندام می گردد.

سکته های مغزی هموراژیک، زمانی رخ می دهند که یک سرخرگ در داخل یا روی سطح مغز پاره گردد و بافت مغز را غرق خون کند. از آنجا که رگ پاره شده، بخشی از رگ های خون رسانی نماینده بافت مغز است، بخشی از بافت مغزی، منبع خون رسان خود را از دست می دهد. همچنین ممکن است خونریزی، به ایجاد فشار و یا تورم در داخل و یا روی مغز منجر گردد. علاوه بر این، فعالیت رگ های خونی مجاور نیز مختل می گردد و آنها با پاره شدن اولین رگ، تحت فشار قرار می گیرند. شدت سکته مغزی به میزان خونریزی بستگی دارد.

خونریزی زیر عنکبوتیه، نوعی خونریزی مغزی است که معمولا به علت آسیب های مغزی ایجاد می گردد. در مواردی علت آن، پارگی آنوریسم های مغزی یا اختلالات مادرزادی وریدی شریانی در مغز است. افزایش فشار خون، شرایط افزایش دهنده استروژن و مصرف مواد می توانند از فاکتورهای خطر این نوع خون ریزی باشند.دکتر سکرداگ می گوید: درمان های جدید سکته، روش هایی مانند بازگرداندن کنترل جریان خون را در بر دارند اما کاربرد این درمان ها به دلیل محدودیت زمانی فعالیت زیستی داروهای قدرتمند ضدانعقاد یا ترومبولیتیک (thrombolytic) محدود است.

این مقاله، در مجله Current Neuropharmacology به چاپ رسید.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 123

به "از دست رفتن نورون ها می تواند به سکته مغزی منجر گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دست رفتن نورون ها می تواند به سکته مغزی منجر گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید