تایلند و خطراتی که نمی توان نادیده گرفت (قسمت دوم)

به گزارش اخذ ویزا، تایلند را بی اغراق یکی از مقاصد گردشگری محبوب است، اما این سرزمین همچنین سکونتگاه شماری از جانوران خطرناک است که گاهی مرگ آفرین هستند.

تایلند و خطراتی که نمی توان نادیده گرفت (قسمت دوم)

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

بهتر است همواره از پیش برای خطرات غیرمنتظره ای که ممکن است در طول یک سافاری لذت بخش در تایلند با آن ها روبرو شوید، آمادگی کافی داشته باشید. چون در کنار مناظر زیبا و چشم نواز و حضور در طبیعت و لذت بردن از حیات وحش غنی، موجوداتی خطرناک در گوشه و کنار این کشور حضور دارند که ممکن است انتها ناخوشایندی برای سفر دلپذیرتان رقم بزنند.

در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا معرفی خطرناک ترین گونه های ساکن تایلند را دنبال نموده و شما را با دیگر حیوانات مرگ آفرین ساکن این کشور آشنا کنیم. البته نباید فراموش کنید که آشنایی با این مخلوقات نباید شما را از تجربه بازدید از یکی از مقاصد معروف و محبوب دنیای گردشگری منصرف کند.

درخشش نور خورشید، سواحل دوست داشتنی، مردمی مهربان، معماری خیره نماینده، فرهنگ قابل توجه و یک دنیا چشم انداز فریبنده و البته غذا و خوراکی های خوشمزه چیزهایی است که نباید تنها به خاطر ریسک روبرویی هایی ناخوشایندی که گاه و بیگاه رخ می دهند، نادیده گرفته شوند. هم جانب احتیاط را نگاه دارید و هم از یک سفر ماجراجویانه و یک طبیعت گردی رویایی در تایلند لذت ببرید.

کوسه ببری (Tiger Shark)

شاید برای تان جالب باشد که بدانید کوسه های ببری (ببر کوسه) هم تقریبا به اندازه کوسه های بزرگ سفید به انسان ها حمله می نمایند. این گونه کوسه به صورت میانگین حدود سه متر طول داشته و روی بدنش خطوطی شبیه به خطوط پوست ببر دارد که به خوبی علت نامگذاری شان را شرح می دهد.

رنگ سبز آبی بدن کوسه به آن ها اجازه می دهد تا به خوبی در آب استتار نموده و از دید پنهان شوند. آن ها همچنین ترجیح می دهند خیلی آهسته و بدون توجه به طعمه خود نزدیک شوند. کوسه های ببری رژیم غذایی خاص و محدودی داشته و تقریبا هر چیزی را امتحان می نمایند. از زباله های انسانی ریخته شده در دریا گرفته تا لاک پشت، دلفین، پرندگان و البته انواع ماهی.

شامه قوی، دندان های تیزه و آرواره هایی قدرتمند از آن ها شکارچیان کارآمد و قاتلانی زبر دست ساخته است که به راحتی حتی لاک سخت بدن لاکپشت و پوسته صدف ها را خرد می نماید. کوسه های ببری به صورت معمول به تعقیب طعمه نمی پردازند. همچنین آن ها برخلاف کوسه های سفید که بعد از حمله به انسان شناکنان از محل دور می شوند، ترجیح می دهند همان اطراف باقی مانده و چرخی بزنند.

عقرب ماهی (Scorpionfish)

عقرب ماهی که گاهی اوقات از آن با نام صخره ماهی (rockfish) نیز یاد می گردد، نام خود را از حضورش در میان صخره های کف اقیانوس گرفته است. عقرب ماهی بدنی خاص دارد که به آن اجازه می دهد به سادگی در محیط اطراف پنهان شده و از دید چه طعمه و چه شکارچی مخفی گردد.

تیغ یا خارهای عقرب ماهی دارای سمی است که طعمه را بی حس نموده و سپس آن را می کشد، سپس عقرب ماهی طعمه حاضر و آماده را یک جا می بلعد. اگرچه این سم اغلب برای انسان کشنده نیست، اما ممکن است درد شدیدی را برای قربانی به ارمغان بیاورد که تحملش بسیار سخت است. بی حسی، تورم و خونریزی دیگر عوارض مسموم شدن با سم این ماهی است که بهتر است خیلی زود درمان گردد. به این ترتیب می توان از بروز سایر عوارضی همچون تهوع و مسائل تنفسی جلوگیری کرد.

عقرب ماهی می تواند بیست و چهار ساعت بیرون از آب زندگی کند، بنابراین بهتر است گردشگران حتی حین حضور در ساحل و راه رفتن روی شن و ماسه نیز دقت نموده و مراقب خود باشند.

زالوی خشکی زی (Land Leech)

شاید این صحنه برای شما هم آشنا باشد، فردی از آب بیرون می آید در حالی که یک زالوی تشنه به خون به پوست بدنش متصل شده است. مسلما این منظره ای خوشایند نبوده و چه بسا باعث ترس و وحشت افراد گردد. به همین خاطر بهتر است بدانید در تایلند حتی لازم نیست وارد آب شوید تا مورد تهاجم این مخلوق خون خوار قرار بگیرید.

زالوهای خشکی زی از انواع زالو هستند که در تمامی بخش های جنوب شرقی آسیا و از جمله در نواحی جنگلی و سرسبز تایلند قابل مشاهده هستند. آن ها دارای دو تا سه آرواره هستند که به یاری آن ها به بدن قربانی چسبیده و خون او را می مکند. زالوهای خشکی زی قادر هستند گرمای بدن قربانی را تشخیص داده و اینگونه خود را طعمه برسانند.

به دلیل حضور گسترده این مخلوق خطرناک در اواقات خاصی از سال، پوششی مخصوص و ضد زالو (leech socks) برای فروش به گردشگران ارائه می گردد. این جوراب ها اگرچه به خاطر شکل ظاهری شان چندان جذاب و مطابق مدر روز نیستند، اما دست کم شما را از حملات زالوها در امان نگاه می دارند.

ببر هندوچین (Indochinese Tiger)

در حقیقت دو گونه مختلف ببر در تایلند زندگی می نمایند، یکی ببرهای هندوچین و دیگر که یک گونه کوچک تر که با نام ببر مالایا (Malayan tiger) شناخته می گردد. متأسفانه باید اشاره کنیم که هر دو گونه این روزها در معرض خطر انقراض قرار دارند، به طوری که تخمین زده می گردد کمتر از 1,800 ببر هندوچینی در دنیا باقی مانده اند. حتی تصور می گردد که نسل این گربه سان زیبا و باشکوه به طور کامل در کشور چین منقرض شده است.

علی رغم این مسئله ناخوشایند، باید بپذیریم که ببرهای هندوچین شکارچیانی به شدت مجهز و کارآمد هستند که در مصاف با پستانداران بزرگ جثه ای همچون آهو و گرازهای وحشی به خوبی از عهده برآمده و طعمه را به دام می اندازند. ببرهندوچین شکارچی تنها است که انزوا را به فعالیت گروهی ترجیح می دهد. این درنده خوش نقش و نگار شکار را با سرعتی فو ق العاده تعقیب نموده و آن را میان آرواره های قدرتمند خود اسیر می نماید. بهتر است بدانید ببر هندوچین گاهی به انسان ها نیز حمله نموده و آن ها را کشته اند. در حالی که به ندرت گزارشی در این زمینه ارائه شده، اما بهتر است برای احتیاط هم که شده از تحریک حیوان تا حدممکن خودداری کنید.

حلزون مخروطی (Cone Snail)

در تایلند حتی حلزون ها هم می توانند به مخلوقاتی مرگ بار و کشنده تبدیل شوند. ظاهر بی آزار حلزون مخلوط ممکن است فریبنده و بی خطر به نظر برسد، اما بهتر است بدانید که درست زیر پوسته این حلزون یک نیزه (سوهانک) قرار داد که قادر است شکار را مسموم کند.

سم این حلزون شامل کونوتوکیسن (conotoxin) است که باعث حمله قلبی یا فلج شده و شکار را ظرف تنها چند دقیقه می کشد. در حالی که حلزون های مخروطی به صورت معمول مزاحمتی برای انسان ایجاد نمی نمایند، اما ممکن است در صورت تماس با انسان رفتار تهاجمی از خود نشان دهند. نیزه یا سوهانک این حلزون به اندازه ای بزرگ است که حتی قادر است به لباس غواصی نیز نفوذ کند. در این حالت اگر حلزون به اندازه کافی بزرگ باشد، می تواند به میزان کافی سم وارد بدن انسان نموده و فرد را مسموم کند. عوارضی همون بی حسی، اختلالات بینایی، تهوع، فلج، مسائل تنفسی و گاهی مرگ از پیامدهای مسمومیت با سم این حلزون هستند.

مار کرای (کریت) نواری (Banded Krait)

رنگ سیاه و زرد مارهای کرای نواری در تایلند یک علامت معین هشدار است که به صورت واضح اعلام می نماید بهتر است مراقب خود باشید!

این مارها به صورت معمول حدود یک الی یک و نیم متر طول داشته و بسیار خطرناک و سمی هستند. زهر این مار می تواند باعث فلج سیستم عصبی بدن شده و در نهایت خفگی یا مسائل در دیگر اندام ها را به دنبال داشته باشد. بسیاری از افراد تنها چند ساعت بعد از گزیده شدن توسط این مار، جان خود را از دست می دهند.

جالب است بدانید مارهای کرای از مارهای دیگر تغذیه می نمایند و خوشبختانه گونه ای مهاجم نیستند، مگر آنکه تحریک شوند. به همین خاطر می توان خیلی راحت از این موجودات شب زی فاصله گرفته از خطر گزیده شدن دور ماند.

شیرماهی قرمز (Red Lionfish)

اگر در طبیعت تنها یک موجود باشد که باید با یک علامت نئون بزرگ به دیگران هشدار دهد که به من نزدیک نشوید! قطعا و بدون هیچ تردیدی این افتخار از آن شیرماهی قرمز است که همچنین با نام اژدها ماهی (dragon fish) شناخته می گردد.

خطوط قرمز و زرد بدن این ماهی شبیه خطوط بدن گورخر است و در حدود 18 باله پشتی جالب توجه دارد. این ظاهر عجیب به خوبی دیگران را متقاعد می نماید که فاصله شان را با این مخلوق حفظ نمایند. این باله ها حاوی مقادیر بالای سم هستند که به شکار صدمه زده و انسان های بی احتیاط را در معرض خطراتی جدی قرار می دهد.

اگرچه سم شیرماهی به قدر کافی برای کشتن یک انسان سالم قوی نیست، اما می تواند باعث ایجاد درد بسیار شدید و نیز احساس تهوع گردد. این ماهی می تواند به خطری جدی برای شناگران و غواصان تبدیل گردد، به ویژه آن دسته که به سراغ مرجان ها یا صخره های زیر آب می روند. شیرماهی که از قضا از اعضای خانواده عقرب ماهی است، در صورت احساس خطر به موجودی مهاجم تبدیل می گردد که با سرعتی باورنکردنی حرکت می نماید.

لارو گزنه (Stinging Nettle Caterpillar)

اگر شما تصور می کنید که لمس کردن یک لارو کاری جالب است، باید بدانید که گاهی این کار می تواند بسیار دردناک باشد. به خصوص اگر به سراغ این لارو خاص (Darna pallivitta) بروید. این حشره دارای یک سری مکنده ریز روی بدن خود است که به لارو اجازه می دهند به برگ و شاخه های درختان متصل شده، از جایی به جای دیگر برود و تغذیه کند.

به علاوه بدن آن ها با یک سری بیرون زدگی های نوک تیز پوشیده شده که تماس با آن ها می تواند باعث ایجاد دردی شدید شده و حتی برای تنفس فرد مسائلی ایجاد کند. این مخلوقات ترسناک در تمامی بخش های جنوب شرقی آسیا زندگی می نمایند، هرچند گاهی اوقات با چسبیدن به محموله های تجاری خود را به نقاط دیگر دنیا رسانده اند، به طوری که هم اکنون آن ها حتی در شمار گونه های مهاجم هاوایی نیز حضور پیدا نموده اند. همچون دیگر کرم ها، این نوع نیز در نهایت به شب پره تبدیل می گردد که در مقام مقایسه، خطر کمتری دارد.

پلنگ ابری (Clouded Leopard)

پلنگ ابری موجودی مرموز و شگفت انگیز است، به طوری که هنوز نمی توان به صورت دقیق در خصوص زندگی و حضور آن ها در حیات وحش شرحاتی ارائه کرد. تعدادی از آن ها که در اسارت مورد آنالیز قرار گرفتند حتی قادر به کشیدن زوزه یا خرخر کردن نبودند و اطلاعات چندانی را در اختیار محققان قرار ندادند.

این گربه سان را باید مخلوقی کوچک دانست که در حدود 90 سانتی متر طول دارد، اما در مقابل مهارت های شکار این جانور شگفت انگیز حقیقتا خارق العاده و تأثیرگذار است، به طوری که آن ها را به موجوداتی ترسناک مبدل نموده است. پلنگ ابری در مقایسه با دیگر گربه های وحشی، دندان های بزرگ و تیزی دارد، به علاوه آرواره این جانور می تواند تا صد درجه باز گردد. از سوی دیگر قوزک جانور با قدرت چرخش به سمت عقب به پلنگ اجازه می دهد که درست شبیه به سنجاب از درخت پایین بیاید. محققان در خلال آنالیز های خود مشاهده کردند که این حیوانات گاهی هنگام غذاخوردن به یکدیگر حمله ور می شوند. همچنین گاهی پلنگ ماده حین جفت گیری توسط پلنگ نر کشته می گردد.

به انتها این مطلب رسیدیم. نظر شما در خصوص روبرو شدن با این مخلوقات ترسناک و بعضا کشنده چیست؟ تایلند برای شما چه جذابیت هایی دارد و آیا این کشور علی رغم شانس روبرو با این موجودات، مقصد محبوب گردشگری شما هست؟ نباید فراموش کنید نظرات خود را در این زمینه با ما نیز در میان بگذارید.

منبع: کجارو / wanderwisdom.com
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 527

به "تایلند و خطراتی که نمی توان نادیده گرفت (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تایلند و خطراتی که نمی توان نادیده گرفت (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید