تروئیکای اروپا: ایران فرصت مذاکرات وین را مغتنم بشمرد

به گزارش اخذ ویزا، سه کشور اروپایی عضو برجام در بیانیه ای بدون اشاره به نقض عهد طرف های غربی از ایران خواسته اند فرصت مذاکرات وین را مغتنم بشمرد.

تروئیکای اروپا: ایران فرصت مذاکرات وین را مغتنم بشمرد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سرگرمی و سفر بیشتر بدانید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سه کشور اروپایی طرف توافق هسته ای با ایران بعد از جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مشترکی صادر کردند.

سه کشور اروپایی در این بیانیه با بی اعتنایی به نقض عهدشان در برجام از اقدامات ایران در جهت کاهش تعهداتش در این توافق هسته ای ابراز نگرانی نموده اند.

در این بیانیه آمده است: ما به عنوان سه کشور اروپایی به برنامه جامع اقدام مشترک پایبندیم. این توافق چنانچه به صورت کامل اجرا گردد در راستای منافع امنیتی جمعی همه طرف ها است.

سه کشور اروپایی تصریح نموده اند: عمیقاً از ادامه عدول ایران از تعهدات هسته ای خود از جمله اقدامات اجرا شده توسط این کشور از ژانویه 2021 نگرانیم.

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: این مسئله از آن جهت تأسف آور است که بعضی از این اقدامات زمانی اجرا شده اند که همه طرف های برجام و ایالات متحده درگیر رایزنی های اساسی با هدف یافتن راه حلی دیپلماتیک جهت احیای برجام هستند.

نماینده های سه کشور اروپایی تصریح می نمایند: ما از ایران می خواهیم ضمن توفف تمامی اقدامات مغایر با برجام و به عقب برگرداندن آنها فرصت دیپلماتیک گفت وگوهای وین را مغتنم شمرده و به پایبندی کامل تعهداتش در برجام بازگردد.

بند دیگری از بیانیه سه کشور اروپایی به ابراز نگرانی از آنچه کاهش فعالیت های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران اختصاص یافته است.

سه کشور اروپایی مدعی شده اند در حال اجرا کوشش هایی فشرده با آمریکا برای احیای کامل توافق هسته ای برجام هستند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید فصلی خود درباره اجرای توافق هسته ای ایران مدعی شده بود که این گفت وگوها نتیجه بخش نبوده و ایران از ارائه توضیحات لازم درباره ذرات اورانیوم کشف شده در چند سایت این کشور خودداری نموده است. این گزارش، روز 31 مه (10 خردادماه) در اختیار اعضای شورای حکام نهاده شد.

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می نمایند فرصت دهد برای تحقق این وعده کوشش نمایند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام نمود با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده هایشان عمل ننموده اند در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران ذیل مفاد توافق هسته ای برجام صورت می گرفت.

جمهوری اسلامی ایران، بعد از برداشتن 5 گام برای کاهش تعهدات، خاتمه 15 دی ماه 1398 اعلام نمود دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.

ایران تأکید می نماید به عنوان یکی از امضانمایندگان پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تا به امروز بارها از تاسیسات هسته ای ایران بازدید نموده اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا ننموده اند.

ایران علاوه بر این در سال 2015 به توافقی با کشورهای موسوم به گروه 1+5 برای حل و فصل تنش ها بر سر برنامه هسته ای خود دست پیدا کرد. علی رغم اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت ماه سال 1397 به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اسفندماه سال گذشته به توافقی برای ارائه دسترسی های داوطلبانه از سوی ایران به دو مکان معین شده و تسهیل فعالیت های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. این توافق هفته پیش به مدت یک ماه دیگر (تا تاریخ 24 ژوئن مصادف با سوم تیرماه) تمدید شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید پروتکل الحاقی به این نهاد بین المللی اجازه دسترسی گسترده تر به اطلاعات و اماکن موجود در ایران را می دهد.

سال گذشته مجلس شورای اسلامی ایران قانونی را به تصویب رساند که دولت را ملزم می نماید در صورت عدم برطرف تحریم ها علیه ایران بازرسی های آژانس اتمی در ایران را معلق کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1865

به "تروئیکای اروپا: ایران فرصت مذاکرات وین را مغتنم بشمرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروئیکای اروپا: ایران فرصت مذاکرات وین را مغتنم بشمرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید