جاهای دیدنی همدان در تابستان؛ 10 جای دیدنی که حتما باید ببینید!

به گزارش اخذ ویزا، خبرنگاران | سرویس گردشگری - آب و هوای خنک همدان؛ این شهر مرتفع با چشمه سارها و چمنزارهای زیبا، جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار، مردمان خونگرم و مهمان نواز و از همه مهم تر پایتخت بودن همدان در اولین تمدن های دنیا باستان، این شهر را تبدیل به یکی از 10 شهر خنک ایران در تابستان و از قطب های مهم گردشگری در منطقه غرب کشور نموده است. در این مقاله قصد داریم معرفی کاملی از جاهای دیدنی همدان در تابستان، شهری با گویش های کرد و لر داشته باشیم. با ما همراه باشید.

جاهای دیدنی همدان در تابستان؛ 10 جای دیدنی که حتما باید ببینید!

موقعیت جغرافیایی استان همدان

استان همدان، با وسعتی بالغ بر 19493 کیلومتر مربع از مرتفع ترین مناطق در غرب کشور است. همدان در دامنه های کوه الوند بنا شده و ارتفاع آن از سطح دریا 1741 متر است. اگر به یکی از مناطق مرتفع این شهر بروید خواهید دید اطراف شهر را کوه های کوتاه و بلندی فراگرفته است. قطعا چنین شهری جزء شهر های سردسیر ایران به حساب می آید. این موضوع سبب شده همدان یکی از بهترین انتخاب ها برای مسافرت در تابستان باشد. ساختار و طراحی اصلی شهر همدان در گذشته توسط آلمانی ها اجرا شده که با توجه به افزایش جمعیت و گسترش شهر نشینی و ساخت و ساز ها در این شهر، تقریبا از طراحی اولیه آن چیزی باقی نمانده است.

در سال 1385 طرحی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که طی آن همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران معرفی و ثبت گشت.

بهترین زمان سفر به همدان

با توجه به قرار دریافت این شهر در دامنهها و به نوعی کوهستانی بودن این شهر، زمستانهای همدان بسیار سرد و برفگیر است. اما تابستان های این شهر آب و هوایی خنک و مطلوب دارد. پیشنهاد ما برای سفر به این شهر اواخر اردیبهشت، خرداد و تیر ماه است.

جاذبه های گردشگری همدان

جاذبه های گردشگری همدان را می توان به عنوان پیشنهاد به دو بخش تقسیم کرد. انتخاب نهایی برای بازدید با شماست.

  • بازدید غار علیصدر و شهر لالجین
  • بازدید از مناطق تاریخی و تفریحی شهر

اما این تقسیم بندی برای چیست؟ غار علیصدر و شهر لالجین (شهر سفال ایران) در یک جهت و خارج از شهر هستند. در نتیجه شما تقریبا یک روز کامل برای بازدید از این دو مکان نیاز دارید. پس از آن می توانید از بقیه جاذبه های درون شهری همدان دیدن کنید.

1. غار علیصدر

معروف ترین و زیباترین جاهای دیدنی همدان در تابستان را باید غار آبی علیصدر دانست. علیصدر طولانی ترین غار آبی جهان است که در 70 کیلومتری شهر همدان یافت شده است. برای تماشای این غار از شهرستان کبودرآهنگ و در نهایت روستای علیصدر گذر خواهید کرد. طی چند سال اخیر با کوشش های بسیار پیروز شده اند جهت های جدید دیگری از این غار را کشف کرده و رفت و آمد در آن را برای عامه مردم فراهم سازند.

با پوشیدن جلیقه های نجات وارد فضای اصلی غار می شوید. عجله نکنید! حداقل 3 ساعت زمان برای بازدید و مشاهده شگفتی های این غار صرف خواهید کرد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که دمای هوا در این غار و بسیاری از غار های دیگر در تمام فصول سال ثابت و حدودا 20 درجه سانتی گراد است! بخش هایی از جهت، آبی است که باید با قایق طی کنید و بخش هایی با پیاده روی همراه است.

2. مجموعه گنج نامه همدان و آبشار آن

شاید از مهم ترین سنگ نوشته های باستانی باقی مانده از دوران داریوش کبیر و خشایارشاه، کتیبه های گنج نامه را بتوان نام برد. این کتیبه ها به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی در دل صخره های کوه الوند تراشیده شده اند . ترجمه بخشی از این کتیبه ها به توضیح زیر است:

منم داریوش، شاه عظیم، شاهِ شاهان، شاهِ سرزمین هایی که نژادهای گوناگون دارند، شاه سرزمین دور و دراز، پسر ویشتاسب هخامنشی.

وجود آبشار زیبای گنج نامه با 12 متر ارتفاع یکی دیگر از جاذبه های دیدنی در این بخش است که در جهت صعود به ارتفاعات کوهستان الوند نهاده شده است. آبشار گنج نامه توجه بسیاری از علاقه مندان به صخره نوردی را در تمام فصول سال به خود جلب کرده و از خنک ترین جاهای دیدنی همدان در تابستان است. وجود پارک با فضاهای مناسب تعبیه شده برای گردشگران و رستوران های متعدد در پایین دست آبشار، شرایط یک تفریح را برای گردشگران و بازدید کنندگان فراهم آورده است. در مجاورت این جاذبه ها، تله کابین گنج نامه با طول خط 1680 متر، بانجی جامپینگ، سالن بولینگ، سورتمه، و … از دیگر امکانات مجموعه تاریخی-تفریحی گنج نامه همدان هستند.

3. غار آکواریوم گنجنامه

یکی از جدیدترین تفریحات در بخش گنج نامه غار آکواریوم است . این آکواریوم با مساحتی حدودا 1000 متر مربع و ارتفاعی متغیر از 2.5 تا 15 متر یک سالن اصلی با ظرفیت 85000 لیتر و 21 آکواریوم آب شور و شیرین با ابعاد مختلف دارد. آکواریوم مخصوص نگهداری سفره ماهی، خبرنگاران دریایی و وجود آکواریوم های پلنت به ابعاد 3*2 در نوع خود بی نظیر است. در طبقه دوم ، محوطه نگهداری برای نمونه های نادر زیست محیطی و خزندگان سراسر جهان فراهم شده است.

4. آرامگاه ابوعلی سینا

آوازه بوعلی سینای همدانی به کتاب های دانشگاه آمریکا نیز رسیده است. کمتر کسی است که نام ابوعلی سینای طبیب، حکیم، شاعر و عارف نام آشنای ایران که آوازه اش در جهان هم پیچیده، نشنیده باشد. آرامگاه این حکیم عظیم در شهر همدان نهاده شده است. طرح بنای آرامگاه بوعلی سینا را از برج معروف گنبدقابوس در شهر گنبد الهام گرفته اند. آرامگاه بوعلی سینا در میدانی به همین نام در شهر همدان نهاده شده است که شامل سه بخش است. آرامگاه بوعلی سینا، بخشی به عنوان موزه و محل نگهداری اشیاء قدیمی اکتشافی از این شهر و بخش دیگر به محل نمایش کتب خطی (دست نوشته ها) و آثار بوعلی سینا اختصاص داده شده است.

5. آرامگاه باباطاهر عریان

یکی از شاعران معروف کشور باباطاهر عریان است. باباطاهر از شاعران قرن چهارم و پنجم هجری است. آرامگاه این شاعر نامدار در میدان باباطاهر همدان واقع شده است و از معروف ترین جاذبه های دیدنی همدان محسوب می گردد.

6. تپه باستانی هگمتانه

یکی از کهن ترین مناطق تاریخی کشور تپه باستانی هگمتانه است که می تواند یکی از بهترین جاهای دیدنی همدان در تابستان باشد. هگمتانه را نخستین پایتخت کشور نامیده اند. طبق گفته های هرودوت تاریخ دان معروف یونانی، هگمتانه به دستور دیاکو، نخستین شاه مادها احداث شده است. طی اکتشافات اجرا شده در این بخش، آثار ارزشمندی از دوران های مختلف از جمله هخامنشیان، ساسانیان کشف شده است. با گذشت زمان بسیاری از بخش های این شهر تخریب و از بین رفته است.

7. گنبد علویان همدان

یکی از آثار برجسته دوران اسلامی که با شماره 94 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، گنبد علویان است. این گنبد در مجاورت امامزاده عبدالله همدان نهاده شده است.

8. برج قربان

یکی دیگر از بنا های تاریخی برج قربان است که در محله زندی ها و در نزدیکی دبیرستان ابن سینا قرارگرفته. این بنای تاریخی در قرن هفتم و هشتم هجری به سبکی ساده ساخته شده است. در این برج مقبره شیخ الاسلام حسن بن عطار حافظ ابوالعلاء و جمعی از امراء سلجوقی نهاده شده است.

9. شیر سنگی

یکی از آثار باستانی و قدیمی شهر همدان شیر سنگی نام دارد. این مجسمه زیبا در وسط میدان مربع شکلی با همین نام واقع شده است. شاید با دیدن سنگ تعجب کنید که چرا شمایل شیر کامل مشخص نیست! گذر زمان و سالیان دراز باعث شده که سنگ شکل اصلی خود را از دست داده و دیگر زیاد شبیه شیر نباشد، اما همچنان باشکوه و زیباست. اطلاعات دقیقی از تاریخ ساخت این مجسمه وجود ندارد، اما مطالعات باستان شناسان بر روی حکاکی های درج شده در تندیس حاکی از آن است که این سنگ متعلق به دوره اشکانیان است. در ابتدا دو تندیس از این مجسمه وجود داشت که در کنار دروازه شهر قرار داشته اند، اما بعدها، یکی از آن ها از بین رفته و دیگری شکسته که در سال 1328 مورد تعمیر نهاده شد و در این میدان قرار داده شد.

10. موزه های همدان

موزه ها همواره جذابیت خاص خودشان را برای گردشگران دارند. مکان هایی برای شناخت عمیق تر یک شهر مثل همدان. اگر به همدان سفر کردید بازدید از این موزه ها را نیز همچون بقیه جاهای دیدنی همدان در تابستان از قلم نیاندازید.

  • موزه هگمتانه

این موزه در مرکز شهر باستانی هگمتانه واقع شده است. ساختمان آن در سال های 25-1320 شمسی با عنوان مدرسه 6 کلاسه ایجاد شده که در دهه 1350 با هدف اجرای برنامه های پژوهشی و باستان شناسی در اختیار مرکز باستان شناسی سابق درآمد. با آغاز فعالیت های عمرانی و حضور باستان شناسان جهت عملیات پژوهشی و با کشف آثار تاریخی، آثار کشف شده از محوطه به داخل ساختمان منتقل شد و در نهایت تبدیل به موزه جهت نگهداری آثار گشت.

این موزه با تغییرات اجرا شده شامل یک سالن اصلی و سرسرا و دو راهرو به نمایش دویست شیء فرهنگی، تاریخی مربوط به دوران های بیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی پرداخته است. در پشت موزه حیاطی وجود دارد که در آن ستون هایی از شهر هگمتانه را هم می توانید ببینید. در کنار این موزه دو کلیسا هست که بازدید از آن ها می تواند جالب باشد.

  • موزه سفال

موزه سفال در خیابان شهدا، خانه صمدی در محله جولان، یکی از قدیمی ترین محله های شهر همدان واقع شده است. این موزه در سال 1388 شمسی با هدف جمع آوری و نگهداری سفال های کشف شده توسط پژوهشگران در سطح استان همدان راه اندازی شده است.

سایت موزه سفال در یکی از محلات تاریخی همدان با هدف نمایش مراحل ساخت سفال از گذشته تا به امروز ایجاد شده است. در این سایت سیر تحول سفال نمایش داده می گردد و مجموعه ای از صنایع دستی سفال قبل و بعد از اسلام و نمونه های سفال کنونی در معرض دید علاقه مندان نهاده شده است.

  • موزه تاریخ طبیعی

این موزه در دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا راه اندازی شده است و با مساحت تقریبی 2000 مترمربع، مجموعه ای بی نظیر از انواع گونه های حیوانی، گیاهی و طبیعی اقلیم ایران و سایر نقاط جهان است. این موزه که از باارزش ترین سرمایه های ملی کشور محسوب می گردد سه سالن دارد که شامل هزاران نمونه زنده، سنگواره و تاکسیدرمی شده از گونه های گیاهی و جانوری از گروه پستانداران، پرندگان، خزندگان، حشرات و آبزیان در آن نگهداری می گردد.

  • موزه حمام محلی حاجی

نام این حمام برگرفته شده از نخستین کاروان حج در این محله است. در واقع اولین کاروان حج در این محله تشکیل شده که همین موجب ماندگاری این حمام شده است. حمام محله حاجی دو قسمت مردانه و زنانه دارد و در سال 1379 جزء فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. از جمله موارد تزئینی در این حمام می توان به ستون ها، سرستون و قوس های اجرا شده اشاره نمود، اما آهک بری های روی دیوار های حمام با گذشت زمان و بازسازی های اعمال شده از بین رفته و حمام فاقد کتیبه است. حمام حاجی به گونه ای ساخته شده که دارای دو شاه نشین است و عظیمان و مقامات در آن بخش استحمام می کرده اند. در حمام دالانی موجود است که از آن مشابه سونا استفاده می شده است.

  • موزه مشاهیر و مفاخر همدان

موزه مشاهیر همدان با مساحتی حدود 220 مترمربع از دو طبقه تشکیل شده است. در این موزه علاوه بر اطلاعاتی در مورد زندگینامه و سرگذشت مشاهیر همدان، مجسمه هایی از تعدادی از آنان به نمایش گذاشته شده است. مجسمه عظیمانی همچون: حیقوق نبی، بوعلی سینا، عین القضات همدانی، سیدجمال الدین اسدآبادی، کریم خان زند، میر رضی الدین آرتیمانی، خواجه رشیدالدین همدانی، دکتر زلفی گل، خانم دکتر میرهادی و …. این موزه در خانه بیژن واقع شده است.

خانه بیژن، نمونه ای شاخص از معماری نوین است که بیژن نقاش برجسته دوره قاجاری به یاری کارل فریش آلمانی طراحی آن را انجام داده و با دقت و ریزه کاری بسیار ساخته شده است.

  • باغ موزه نظری یا موزه ابن سینا

یکی از شاهکار های دوره قاجاریه، باغ موزه نظری است که در چهارراه نظری خیابان عارف قزوینی شهر همدان نهاده شده است.

در برخورد اول عمارتی زیبا و مجلل در محوطه باغی وسیع نگاه افراد را به خود جلب می نماید. ورودی عمارت به طرز زیبایی تزئین شده است. زیبایی ها و معماری به کار رفته در این ساختمان جالب توجه است. از سال 1388 خورشیدی این عمارت به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داده است. بر سردرِ این موزه عبارت موزه ابن سینا همدان درج شده، اما این موزه با نام باغ موزه نظری معروف است.

  • موزه دفاع مقدس

این موزه با همکاری مهندسانی از کره شمالی با بهره گیری از تکنولوژی های جدید در یکی از مناطق خوش آب و هوای همدان ساخته شده است. فضای بیرونی موزه تجهیزات نظامی، تندیس تعدادی از فرماندهان شهید، مجموعه های تفریحی مثل آب نما به شکلی خاصی طراحی شده که در شب صحنه های بسیار نورانی و دلپذیری را برای بازدیدکنندگان ایجاد می نماید. این موزه قدمی هرچند کوچک، در راستای زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس ایجاد شده است.

غذاهای محلی شهر همدان

تنوع غذایی در شهر همدان بسیار زیاد است. آبگوشت ها و آش های همدانی زبانزد خاص و عام است. از جمله غذاهای این شهر : آبگوشت بزباش، آبگوشت کلم قمری، آش کاچی، آش برنج، آش خشکبار، آبگوشت فلفل، کباب سرداشی و … است که پیشنهاد می کنیم اگر به بازدید جاهای دیدنی همدان در تابستان رفتید حتما آن ها را امتحان کنید. سوغات شهر همدان نیز از چرم و سفال و فرش و گلیم تا خوراکی هایی چون باسلوق و نان کماج است.

کباب سرداشی همدان

سخن آخر

همدان با توجه به داشتن آثار تاریخی گرانبها و ارزشمند، جاذبه های طبیعی زیبا و آب و هوای خنک و مطلوب به عنوان یکی از مهم ترین قطب های گردشگری غرب کشور به خصوص در تابستان شناخته شده است. در سفر به استان همدان، پس از بازدید از جاهای دیدنی همدان در تابستان، حتما از روستای لاله جین، شهرستان های همدان مانند نهاوند، سراب گیان و روستاهای قدیمی دیدن نمایید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر به این منطقه رفتید، سری هم به ملایر؛ شهر مادها بزنید و از دیدن جاذبه های گردشگری زیبای آن لذت ببرید.

تجربه شما از سفر به همدان چیست؟ اگر مکان های مناسب دیگری برای گردشگری در تابستان همدان می شناسید، لطفا به وسیله ارسال نظر آن را با ما و خوانندگان عزیز خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1797

به "جاهای دیدنی همدان در تابستان؛ 10 جای دیدنی که حتما باید ببینید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی همدان در تابستان؛ 10 جای دیدنی که حتما باید ببینید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید