جواهرات یونان باستان می توانند در مسیر کشف اطلاعات درباره تمدنهای شگفت آور یاری نمایند

به گزارش اخذ ویزا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، جواهرات یونان باستان می توانند در مسیر کشف اطلاعات درباره تمدنهای شگفت آور یاری نمایند.

جواهرات یونان باستان می توانند در مسیر کشف اطلاعات درباره تمدنهای شگفت آور یاری نمایند

بسیاری از زیورآلات یونان باستان بویژه زیورآلات عصر هلنیستی (323 تا 31 پیش از میلاد) از طلا ساخته شده اند. طلا پیش تر نیز برای ساخت زیورآلات مورد استفاده قرار میگرفت اما محبوبیت استفاده از طلا در زیورآلات پس از حمله اسکندر مقدونی به امپراتوری هخامنشی و افزایش تجارت این کالا بیشتر شد.

در این دوران، جواهرات در انواع مختلف فراوری میشد که از جمله آنها به زیورآلات سر، بازوبند، پابند، گوشواره، حلقه و گردن آویز میتوان اشاره نمود. علاوه بر طلا، از سنگهای جواهر، گوهر و مروارید نیز برای تزئین زیورآلات استفاده میشد.

بکار بردن انواع مختلف گوهر در کنار طلا، این زیورآلات را به اشیایی منحصر بفرد تبدیل میکرد.

مضمون بسیاری از این جواهرات خدایان یونان باستان، گیاهان و حیوانات بودند. گوشواره هایی که در تصویر پایین مشاهده می کنید، با اشاره به چنگ نواختن الهه شعر و موسیقی طراحی شده اند.

جواهرات متعلق به فاصله 330 تا 300 پیش از میلاد

گنجاندن مضامین مرتبط با حیوانات نیز در جواهرات یونان باستان بسیار رایج بود. در تصویر پایین دو دستبند را مشاهده می کنید که با قوچ هایی از جنس طلا تزئین شده اند. سر قوچ ها به نحوی طراحی شده که کمی انحراف داشته باشند و برای بخش اصلی دستبند نیز از کوارتز صیقلی استفاده شده است که به صورت یک شی پیچ خورده حکاکی شده است.

دستبندهای متعلق به 330 تا 300 پیش از میلاد

در گردنبند پایین که موزه هنر والترز واقع در بالتیمور نگهداری می گردد نیز سر گاوهای نر دیده می گردد. در ساخت این گردنبند علاو ه بر طلا، از سنگ جواهر نیز استفاده شده است. این ترکیب رایجی است که در عصر هلنیستی برای ساخت جواهرات استفاده میشد.

گردنبند متعلق به فاصله قرن چهارم و سوم پیش از میلاد

در گذشته از جواهرات هم در زندگی روزمره و هم پس از مرگ استفاده میشد، در نتیجه جواهرات برای موقعیت های مختلف زندگی و برای گور ساخته میشدند. سالم ترین جواهرات تاریخی که تا به امروز به جای مانده اند در مقبره ها و به همراه بقایای افرادی کشف شدند که با آنها دفن شده بودند.

گردنبند متعلق به اواخر قرن دوم پیش از میلاد

این گردنبند که یک آویز پروانه ای به آن متصل است داخل یک قبر کشف شده است. با توجه به اینکه مردم یونان باستان، پروانه را به عنوان نمادی از روح انسان در نظر می گرفتند، اغلب از پروانه در طراحی جواهرات گور استفاده میشد تا به مساله خروج روح از بدن اشاره گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 21 آذر 1401 بروزرسانی: 21 آذر 1401 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2362

به "جواهرات یونان باستان می توانند در مسیر کشف اطلاعات درباره تمدنهای شگفت آور یاری نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جواهرات یونان باستان می توانند در مسیر کشف اطلاعات درباره تمدنهای شگفت آور یاری نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید