درباره قیمت کاج مطبق و شرایط نگهداری آن بدانید

به گزارش اخذ ویزا، کاج مطبق نوعی کاج سوزنی است که به درخت همیشه سبز معروف است. نگهداری کاج مطبق شرایط خاصی دارد و قیمت کاج مطبق بر اساس اندازه آن متفاوت است.

درباره قیمت کاج مطبق و شرایط نگهداری آن بدانید

وجود گل ها و درختچه های سبز رنگ در منزل علاوه بر زیبایی خاصی که به محیط خانه می بخشد در پاکسازی هوای محیط هم بسیار تاثیر دارد. از نظر روانشناسی مشاهده رنگ سبز برگ گل ها و درختان تاثیر زیادی در شادابی و سر زندگی افراد دارد. اگر شما هم به پرورش گل و گیاه علاقه مند هستید و دوست دارید یک درخت کوچک همیشه سبز در منرل داشته باشید این مقاله را تا سرانجام دنبال کنید.

آشنایی با درختچه ای به نام کاج مطبقکاج مطبق گیاهی است سوزنی با برگ های زیبا و از خانواده آراکرییاسه با شاخه های مطبق، موطن اصلی جزیره نور فولک استرالیا و رشد آن در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان به کندی رشد می کند و حداکثر 150 سانتی متر می رسد و نیاز شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی کند، گیاهانی که از طریق کاشت بذر بدست آمده اند شاخه هایی بیمار و نامنظم تولید می کند و بهتر است در ازدیاد آن از قلمه های جوانه های سرانجامیی استفاده شود. کاج مطبق انواع مختلفی دارد که شامل: مطبق کوکی ئی، اکسلسا، هتروفیلا، اکس گلوکا و کونینگهام است. گیاهی با برگ های سوزنی و همیشه سبز است. به این نکته باید توجه کنید که این گیاه به توجه زیادی نیاز دارد؛ زیرا اگر مورد بی توجهی قرار گیرد برگ های آن زرد و بی حالت می شود.

این نوع کاج در آپارتمان به کندی رشد می کند اما در فضای باز در محیط مساعد یعنی نور سایه روشن، خاک همیشه سبز و خاکی که دارای خاک برگ و ماسه است به خوبی رشد می کند. رشد کاج مطبق بسیار کند است و هر سال یک طبقه و یا حداکثر دو طبقه بر طبقات خود می افزاید.

شرایط نگهداری کاج مطبق

نگهداری کاج مطبق آپارتمانی شرایط مخصوص به خود را دارد که اگر به آن آگاهی داشته باشد می توانید گیاه را به آسانی پرورش دهید و هر روز شاهد رشد آن باشید:

در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلوگیری کنید. اگر چه سایه را تحمل می کند ولی آن را نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید، در بهار و تابستان هر هفته یکبار 80 درجه آنرا بچرخانید در غیر اینصورت گیاه بطرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست می دهد.

خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک است.

هفته ای یکبار در زمستان و هفته ای دوبار در تابستان نیاز به غبار پاشی با آبفشان دارد. برای این منظور به هیچ عنوان از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

قبل از اینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید پس از آن سطح گلدان را با آرامی خارج و با خاک کمپوست نو تعویض نمایید.

در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر هفت تا ده روز یکبار آبیاری کافی است، خاک را همیشه مرطوب نگه دارید، در صورت امکان از آب سبک بدون املاح استفاده شود.

محدوده قیمت کاج مطبق

قیمت این درختچه های همیشه سبز با توجه به اندازه آن ها متفاوت است. اگر بخواهیم کاج مطبق را درجه بندی کنیم می توانیم محدوده قیمت تقریبی زیر را داشته باشیم:
  • قیمت کاج مطبق کوچک: بین 20000 تا 25000 تومان
  • قیمت کاج مطبق متوسط: بین 30000 تا 40000 تومان
  • قیمت کاج مطبق بزرگ: بین 45000 تا 50000 تومان

مسائل و راه حل ها در ارتباط با این گیاه

  • گیاه شما رشد چندانی ندارد ریشه ها را بازدید کنید. اگر متراکم شده اند زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.
  • شاخه های گیاه به سمت پایین متمایل شده اند هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.
  • برگ های سوزنی آن به رنگ زرد و قهوه ای تبدیل شده و می ریزند هوا گرم و خشک است، گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید، آبیاری و آبفشانی را از قلم نیاندازید.
  • برگ ها بی دلیل می ریزند آبیاری زیاد از اندازه باعث این عارضه است، آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود سپس آبیاری را با میزان کمتری انجام دهید.
  • برگ های کاج متمایل به سفیدی هستند اشعه مسقتیم آفتاب مخصوصاً از پشت شیشه عامل آن است گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.
  • حشرات ریز سبز رنگ روی برگ های سوزنی ظاهر و برگ ها چسبناک شده اند هر 14 روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علائم برطرف گردند.
  • زخم های سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگ ها تشکیل شده است حشره آفت باعث این نارسایی است. هر 14 روز یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا پنبه آغشته به محلول سم را روی شاخه بمالید.
منبع: ستاره
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1231

به "درباره قیمت کاج مطبق و شرایط نگهداری آن بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره قیمت کاج مطبق و شرایط نگهداری آن بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید