رابطه بارش های سیل آسا با تولد نوزادان کوچکتر

به گزارش اخذ ویزا، کاهش قابل توجه میانگین وزن هنگام تولد به خاطر زایمان زودهنگام یا رشد محدود جنین، با بارش شدید باران در ارتباط بود. میانگین کاهش وزن نوزادان حدود 200 گرم است.

رابطه بارش های سیل آسا با تولد نوزادان کوچکتر

بنا به پژوهشی جدید، زنان حامله ای که در معرض بارش های شدید باران قرار دارند، احتمالا بچه هایی با وزن کمتر به جهان خواهند آورد.

این نتایج از مطالعه جوامع ساکن در در کرانه رود آمازون در ایالت آمازوناس برزیل طی بازه ای ده ساله به دست آمده است. افراد ساکن در این مناطق همینک نیز با تاثیر وخیم بحران تغییرات اقلیمی دست و پنجه نرم می نمایند.

محققان دانشگاه لنکستر و موسسه تحقیقات بهداشتی فیوکروز برزیل 291 هزار و 479 زایمان را بین سال های 2006 و 2017 آنالیز کردند تا ببینند وزن پایین هنگام تولد، رشد جنین و طول آبستنی، چگونه از تنوع بارش های محلی تاثیر می پذیرد.

کاهش قابل توجه میانگین وزن هنگام تولد به خاطر زایمان زودهنگام یا رشد محدود جنین، با بارش شدید باران در ارتباط بود. میانگین کاهش وزن نوزادان حدود 200 گرم است.

این پژوهش همچنین دریافت که حتی بارش زیاد باران، که بارشی شدید محسوب نمی گردد، نیز منجر به احتمال کاهش وزن نوزادان تا 40 درصد، هنگام تولد آنان می گردد. وقتی میزان بارش باران بیش از حد انتظار بود، بچه ها میانگین 39 گرم سبک تر به جهان آمدند.

وزن پایین هنگام تولد و زایمان زودهنگام می تواند به نحوی منفی بر سلامت و رشد کودک تاثیر گذارد.

تغییرات شدید اقلیمی می تواند به طرقی مختلف عواقبی برای زنان آبستن داشته باشد. اگر آب و هوای نامناسب شدید باعث از بین رفتن گیاهان مزرعه گردد، دسترسی به غذا را به ویژه برای جوامعی که به کشاورزی متکی هستند، محدود خواهد نمود.

سیلاب ها و خشکسالی های شدید تاثیری عمده بر زندگی روزمره افراد دارند. اضطراب و استرس مضاعف در دوران آبستنی نیز می تواند منجر به زایمان زودهنگام و نقص در رشد طبیعی کودک گردد.

سیلابی که حاصل بارش شدید باران باشد، اوضاع مساعدی برای فراوری مثل پشه ها فراهم می آورد که می تواند منجر به شیوع مالاریا یا تب دنگی گردد.

به گفته مرکز پیشگیری و کنترل بیماری، ابتلا به مالاریا در دوران آبستنی می تواند هم بر سلامت مادر و هم کودک به جهان نیامده اثر بگذارد و منجر به کم خونی مادران، از دست دادن جنین، و زایمان زودهنگام گردد. تب دنگی هم می تواند مضر باشد و به مرگ جنین، وزن پایین نوزاد هنگام تولد، و زایمان زودهنگام منجر گردد.

حمله شوک های تغییرات آب وهوایی به ویژه بر جوامع به حاشیه رانده شده ایالت آمازوناس ضربه می زند، چرا که جوامع اطراف رود آمازون در شهر های جنگلی دورافتاده هستند و به شبکه جاده ها دسترسی ندارند. در آمازوناس سیلاب هایی بزرگ در سال های 2009، 2012، 2013 و 2014 اتفاق افتاده است و خشکسالی هایی شدیدی نیز در سال های 2005، 2010 و 2015 پیش آمده است.

دوره هایی پایدار از بارش شدید باران امروزه بیشتر در این منطقه رایج هستند و سیل نسبت به تنها چند دهه پیش، 5 بار بیشتر احتمال وقوع دارد.

سال گذشته جنگل زدایی در آمازون به اوج خود طی 12 سال گذشته رسید. از بین رفتن جنگل های بارانی آمازون علاوه بر تغییر شرایط زیست محیطی جهانی، منجر به افزایش دما و الگوی پیش بینی ناپذیر بارش باران شده است. این امر احتمالا نه تنها بر منابع آبی، تنوع زیستی و کشاورزی تاثیر خواهد گذاشت، بلکه همچنین سلامت انسان را هم به مخاطره می اندازد.

با این حال، به گفته این پژوهش که روز دوشنبه در نشریه نیچر سستِینبلینی (ثبات طبیعت Nature Sustainability) منتشر شد، تاثیر بحران تغییرات اقلیمی بر سلامت انسان در حال حاضر تحت تحقیق است.

دکتر اریک چاکون مونتالوان، نویسنده ارشد تحقیق از دانشگاه لنکستر، گفت: مطالعه ما نشان می دهد که حتی بارش زیاد و نه شدید باران، مضر است. افزایش تغییرات اقلیمی در آمازون نگران نماینده است و بخشی از این نگرانی به دلیل مضراتی است که کاهش وزن نوزادان هنگام تولد، در پیوند با کاهش دسترسی به آموزش، سلامت کمتر، کاهش درآمد در بزرگسالی، و خطرات مرگبار دیگر، دارد.

محققان اطلاعات تولد و زایمان را در مناطق شهری و روستایی در بازه ای 11 ساله در 43 منطقه کاملا متکی به رود آمازون آنالیز کردند. سپس داده های ماهواره ای را تحلیل کردند تا تعداد هفته هایی را که والدین در معرض بارش باران بودند، از جمله دوران سه ماهه پیش از آبستنی، با سطوح مختلف بارش باران محاسبه نمایند و آن را با وزن نوزاد هنگام تولد و طول دوران آبستنی مقایسه نمایند.

جاسم اوریانا از موسسه فیوکروز در برزیل، گفت: شوک های بارش باران منجر به نقایص فرانسلی در جوامع متکی به رود آمازون و افرادی می گردد که در مناطق دورافتاده آمازونیا زندگی می نمایند.

جوامع به حاشیه رانده شده با بی عدالتی دست و پنجه نرم می نمایند و به رغم آن که مسئولیت اندکی در بروز تغییرات اقلیمی دارند، اما مسئول محافظت از بیشتر جنگل های باقی مانده هستند و به شدت در برابر شوک های تغییرات اقلیمی آسیب پذیرند.

دکتر لوک پری، از نویسندگان این تحقیق از دانشگاه لنکستر، اضافه کرد: اگر می خواهیم به جوامع پیرامون رود آمازون یاری کنیم تا خود را با تغییر الگوی بارش باران و وقوع روزافزون سیل و خشکسالی تطبیق دهند، کاهش خطرات سلامتی که از سوی تیم ما معین شد، احتیاج به سرمایه گذاری خیلی بیشتر برای فقرزدایی و تامین امکانات بهداشتی بهتر دارد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1721

به "رابطه بارش های سیل آسا با تولد نوزادان کوچکتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه بارش های سیل آسا با تولد نوزادان کوچکتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید