منطقه آزاد چابهار؛ محلی مناسب برای تفریح و سرمایه گذاری

به گزارش اخذ ویزا، منطقه آزاد چابهار یکی از مهمترین مناطق آزاد تجاری ایران است که در عین حال یکی از مهمترین نقاط ترانزیت دریایی دنیا به شمار میرود. در سالهای گذشته در چابهار سرمایه گذاری های عظیمی برای تبدیل کردن آن به یک منطقه بین المللی صورت گرفته است.

منطقه آزاد چابهار؛ محلی مناسب برای تفریح و سرمایه گذاری

خبرنگاران | سرویس گردشگری - در جنوبی ترین نقطه شرقی کشور، واقع در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار با وسعت 17150 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 200 هزار نفر واقع شده است. این شهرستان در مجاورت دریای عمان تنها بندر اقیانوسی ایران است که به خاطر شرایط جغرافیایی این خلیج از جمله عمق زیاد و بریدگی های موجود، پتانسیل مناسبی برای وجود اسکله و بندرگاه هایی را دارد که میزبان کشتی های غول پیکر باشند.

این بندر نه تنها برای ایران بلکه برای تمام همسایگان ما قابل اهمیت است، زیرا چنین پتانسیلی در کشور های اطراف دیده نمی شود و بندر چابهار می تواند میزبان کشتی هایی باشد که می خواهند به کشور هایی نظیر هند، پاکستان، افغانستان، عمان ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و ترکمنستان محصول صادر نمایند یا از آن ها به دیگر نقاط دنیا ارسال نمایند.

موقعیت تجارت بین المللی در منطقه آزاد چابهار

بر اساس تحقیقات سازمان ملل و نقشه ای که برای تجارت دنیای ارائه دادند، از میان 3 کریدور دریایی که جهت حمل و نقل کالا در دنیا را بر عهده دارد، دو کریدور آن از آب های ایران می گذرد و در این بین بندر دنیا جنوبی ترین نقطه کریدر شرقی-غربی محسوب می شود.

در واقع بندر چابهار محل تلاقی دو کریدور مهم از شرق به غرب و از غرب به شرق است که در منطقه آزاد چابهار به هم می رسند. به همین دلیل است که امروزه بندر چابهار با سرمایه گذاری مشترک بین ایران، هند و افغانستان با سرعت بالایی در حال توسعه و تبدیل شدن به یکی از عظیم ترین بندر های آزاد تجاری دنیا است. برای اینکه سرمایه گذاران داخلی و خارجی میل به سرمایه گذاری در این منطقه را داشته باشند، ویژگی هایی برای آن ها در نظر گرفته شده که بعضی از آن ها به توضیح ذیل است:

 • تخفیف در هزینه انبارداری برای کانتینر هایی که با شناور به منطقه آزاد وارد می شوند
 • تخفیف در هزینه تجهیزات بندری برای کانتینر هایی که با شناور به منطقه آزاد حمل می شوند
 • تخفیف در هزینه انبارداری کالا های صادراتی و ترانزیتی وارد به منطقه آزاد چابهار
 • تخفیف حمل از مبدأ به میزان 10 درصد ارزش سیف کالا
 • تخفیف در نمایندگی و خدمات پس از فروش به میزان 10 درصد ارزش سیف کالا
 • معافیت مالیاتی به مدت 20 سال از تاریخ بهره برداری برای کلیه فعالیت های مالی
 • معافیت از هزینه های انبارداری در چابهار به مدت سه ماه تسهیلات
 • ارائه تسهیلات مناسب جهت واردات کالا به صورت تجاری
 • ارائه تسهیلات در مورد مابه التفاوت هزینه حمل کالا
 • صدور گواهی مبدأ مورد تائید گمرکات کشور
 • صدور قبض انبار قابل معامله و قبض انبار تفکیکی مورد تأیید گمرکات کشور توسط سازمان
 • عدم متروکه شدن کالا در منطقه آزاد چابهار
 • امکان تملک 100 درصد سهام شرکت ها برای اتباع خارجی
 • ضمانت سرمایه گذاری ها مطابق با قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی در ایران
 • امکان انتقال 100 درصد سرمایه و سود حاصل از فعالیت اشخاص ثبت شده خارجی به خارج از کشور
 • معافیت مالیاتی 100 درصدی بر درآمد و دارایی به مدت 20 سال و قابل تمدید
 • معافیت ورود ماشین آلات و مواد اولیه مصرفی واحد های تولیدی از عوارض ورودی گمرکی
 • آزاد بودن صادرات محصولات تولیدی هر منطقه از مقررات عمومی صادرات و واردات
 • معافیت گمرکی محصولات تولیدی واحد های صنعتی منطقه برای صدور به سرزمین اصلی به میزان ارزش افزوده در استفاده از مواد اولیه داخلی
 • امکان استفاده از نیروی کار خارجی به میزان 10 درصد کل نیروی کار منطقه آزاد چابهار
 • قوانین و مقررات انعطاف پذیر در زمینه نیروی کار شاغل در منطقه
 • مجاز بودن تخلیه، بارگیری، ترانزیت و ترانشیپ و معافیت آن از عوارض و حقوق گمرکی به استثنای هزینه های انبار و جابه جایی مجاز بودن خرده فروشی کالا
 • قابلیت استفاده از تسهیلات بانکی برای اجرای پروژه های سرمایه گذار
 • امکان تأسیس بانک و بیمه داخلی و خارجی یا شعبات آن ها
 • صدور ویزای شش ماهه برای سرمایه گذاران خارجی با قابلیت تمدید
 • صدور ویزای در فرودگاه به وسیله نمایندگی وزارت امور خارجه

آب و هوای چابهار

آب و هوای منطقه آزاد چابهار به خاطر قرار دریافت در مدار رأس السرطان، از ویژگی های خاصی برخوردار است. اینجا در بیشتر طول سال آب و هوا گرم و مرطوب است. وزش باد های شدید که سرعت آن ها به بیش از 100 کیلومتر در ساعت می رسد نیز از ویژگی های خاص آب و هوای چابهار محسوب می شود. در گرم ترین زمان دمای چابهار حدود میانگین 31 درجه و در سردترین زمان میانگینی 19 درجه ای دارد. رطوبت در این بندر به 70 درصد هم می رسد؛ و بهترین زمان سفر به اینجا در زمستان است.

زیرساخت های تولیدی

اگر بخواهید در چابهار کار راه بی اندازید و یک سرمایه گذاری انجام دهید باید به زیرساخت های تولیدی موجود در آن توجه کنید. در اینجا جاده هایی که می تواند به در آن به حمل کالا پرداخت به توضیح زیر است:

 • محور چابهار - جاسک - بندر عباس به سمت مرز های جنوب غربی
 • محور چابهار- ایرانشهر - کرمان به سمت مرز های شمالی و شمال غرب و غرب ایران
 • محور چابهار - ایرانشهر - زاهدان به سمت مرز های شرقی و شمال شرق ایران

امکانات بندری از نظر ارتباط دریایی نیز دارای دو بندر مهم است که ظرفیت حدود 2.5 میلیون تنی دارد که به حدود 6 میلیون تن هم در آینده خواهد رسید.

1. منطقه آزاد چابهار دارای دو بندر شهید کلانتری و شهید بهشتی شامل 9 پست اسکله با ظرفیت تخلیه و بارگیری 000/000/3 تن در سال است.

2. امکان پهلوگیری چهار کشتی با ظرفیت 45000 تن به طور هم زمان در بنادر مذکور وجود دارد.

3. با توجه به تجهیزات موجود، امکان تخلیه محمولات از کشتی در حد 300 دستگاه کانتینر ظرف 24 ساعت وجود دارد.

4. تجهیزات لازم برای بارگیری 300 دستگاه کانتینر در مدت 24 ساعت موجود است.

5. ارائه خدمات بندری، کشتیرانی و پشتیبانی در حد استاندارد دنیای به کلیه صاحبان کالا.

6. وجود انبار های رو باز و مسقف با امکانات تخلیه و بارگیری متناسب با اقلام وارداتی.

همچنین در فاصله 45 کیلومتری بندر، یک فرودگاه بین المللی وجود دارد. خط ریلی کرمان - به سیستان بلوچستان نیز در دست احداث است.

مجتمع های تجاری چابهار

بندر چابهار به خاطر اینکه جز مناطق آزاد تجاری است، از ویژگی های خاص این مناطق برخوردار است. در چابهار کالا های خارجی بدون پرداخت گمرک وارد می شوند و معمولاً شهروندان شهر های مختلف ایران برای خرید اقلام متنوع و همچنین قیمت پایین به این بندر سفر می نمایند. هرچند که شما باید مراقب کیفیت اجناسی که خریداری می کنید باشید، اما عموماً از خرید از این بندر راضی خواهید بود. برای این کار می توانید به مراکز خرید، چون صالحیار، تیس، فردوس، ابریشم، صدف و پردیس مراجعه کنید. اگر لوازم الکترونیکی خریداری می کنید حتماً چند روز قبل از خروج از چابهار آن را تست کنید.

بیشتر بخوانید: مراکز خرید چابهار، در چابهار از کجا خرید کنیم

دیدنی های چابهار

منطقه آزاد چابهار به خاطر موقعیت دریایی اش از اهمیت تاریخی فراوانی در گذشته برخوردار بود. همچنین ویژگی های طبیعی این بندر نیز آنقدر متفاوت است که نمونه های آن را در هیچ جای ایران ندیده اید. اگر برای کار یا تفریح به چابهار سفر کردید می توانید از بعضی از دیدنی های آن که در زیر آمده دیدن کنید.

بیشتر بخوانید: دیدنی های چابهار، از کوه های مریخی تا گورستان تاریخی

1. تلگراف خانه انگلیسی ها

یکی از قدیمی ترین ساختمان های که کمپانی هند شرقی برای توسعه بیزینس خود در ایران بنا نموده تلگراف خانه ای در چابهار است. این تلگراف خانه در بندر جاسک قرار گرفته که به آن بنلگو می گویند. ویژگی های معماری آن مناسب مناطق گرجهتاست و قدمت آن به دوران قاجار باز می شود. این ساختمان زیبا با شماره 2110 در فهرست میراث تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

2. موج فشان

وقتی در شمال و جنوب کشور به دریا می رویم، تصویری آرام با موج های ممتد را می بینیم که به ما حس ارامش را می دهد. اما در بندر چابهار می توانید یک تصور متفاوت از دریا ببینید. وجود پدیده موج فشا در این منطقه به دلیل باد های تند و صخره های سنگی اتفاقی جذاب است که تا حدود 20 متر آب را به بالا پرتاب می نماید و صحنه جذاب را پیش روی شما پدید می آورد. اگر می خواهید این پدیده جذاب را ببینید باید به منطقه دریای عظیم که در مرکز ساحلی چابهار قرار گرفته بروید.

3. حرا

جنگل های حرا که در هنگام مد تاج آن ها بیرون آب دیده می شوند و گویی درختانی رشد نموده در وسط دریا هستند هم یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این منطقه است. این درختان جذاب که شورزی هستند و خواص درمانی دارند حتی آب دریا را نیز شیرین می نمایند. در بندر چابهار یک محدوده 200 کیلومتری از جنگل حرا وجود دارد که در زمان بالا بودن آب می توانید با قایق موتوری در بین آن ها حرکت کنید و پرندگانی که درون درختان لانه کردند را ببینید.

4. ساحل صخره ای

یکی از جذاب ترین و متفاوت ترین سواحل ایران که شاید فقط نمونه آن در دریای عمان باشد، ساحل صخره ای است که یک نمای فوق العاده متفاوت و زیبا را از دریا تا گواتر به شما نشان می دهد. اکوسیستم اینجا شامل گیاهان دریایی و ماهی های مختلف و جذابی است که مانند یک آکواریوم طبیعی شده است. مردم محلی برای تفریحات مختلفی از جمله ماهیگیری و بودن در کنار دریا از این ساحل جذاب استفاده می نمایند.

5. کوه های مریخی

در جنوب ایران پدیده های طبیعی عجیب و غریب کم نیستند. یکی از خاص ترین آن ها کوه های مریخی است که شکل آن ها شباهت فراوانی به سیاره ها دارد. از فاصله 35 کیلومتری شهر چابهار به سمت شرق هرچه بروید این کوه ها را خواهید دید که بر اثر وزش باد های شدید و باران های سیل آسا به این شکل درآمده اند. کشف فسیل های مختلف از آبزیبان متنوع نشان می دهد که حتماً روزگاری این منطقه به طور کامل زیر آب بوده است. کوه های مریخی چابهار را می توان مهم ترین و شگفت انگیزترین منطقه گردشگری این شهر دانست که دیدن آن را نباید به هیچ وجه از دست بدهید.

6. درخت انجیر معابد

مردم محلی چابهار به این درخت کرگ می گویند اگر در جهت ساحل خلیج فارس و دریای عمان حرکت کنید نمونه های زیادی از این درخت جذاب را می بینید. در فرهنگ هندوستانی، این درخت را بیشتر در نزدیکی معابد مذهبی می کاشتند و آن را تقدیس می کردند. به همین دلیل است که آن را به نام درخت انجیر معابد یا مکرزن نیز می شناسند. اگر شما از دوستداران طبیعت هستید بازدید از این درخت را در هنگام سفر به بندر چابهار نباید از دست بدهید. زیرا نمونه آن را در هیچ جای دیگر نخواهید یافت.

فرودگاه چابهار

به خاطر دور بودن بندر چابهار از بیشتر نقاط کشور، بهترین روش برای رسیدن به آن به وسیله سفر هوایی است. فرودگاهی که شما را به بندر چابهار می رساند یک فرودگاه کوچک در شهر کنارک است که در نزدیکی منطقه آزاد چابهارآزاد چابهار قرار گرفته است. این فرودگاه دارای دو باند فرود است که به علت پهن بودن آن ها امکان پذیرش هواپیما های غول پیکر را دارد. خوشبختانه کار توسعه و گسترش فرودگاه چابهار در حال اجرا است و به زودی به یک فرودگاه بین المللی عظیم تبدیل خواهد شد.

مراکز اقامتی چابهار

در چابهار مراکز اقامتی فراوانی وجود دارد. هرچند هنوز هتل های بسیار لوکس در اینجا تأسیس نشده، اما سازمان مناطق آزاد با همکاری بخش خصوصی در حال ساخت چند هتل بسیار مجلل است تا بتواند شرایط بهتری برای اقامت سرمایه گذاران خارجی ایجاد کند. به هرحال وقتی شما به منطقه آزاد چابهار سفر می کنید می توانید در یکی از هتل های فهرست زیر که امکانات قابل قبولی نیز دارند اقامت کنید:

 • هتل لیپار (4 خبرنگاران) 5- 35312100- 054 منطقه آزاد، روبروی میدان امام (ره)
 • هتل صدف (2 خبرنگاران) 35312153- 054 منطقه آزاد، طبقه فوقانی مجتمع صدف
 • هتل لاله (4 خبرنگاران) 6- 35324850- 054 چابهار، انتهای بلوار امام (ره) جنب اسکله هفتم تیر
 • هتل سپیده (2 خبرنگاران) 6- 35320685- 054 چابهار، خیابان فردوسی جنب هواپیمایی ایران ایر
 • مهمان پذیر گل سرخ (درجه 1) 35332468- 054 چابهار، خیابان حافظ روبروی مسجد امیر حمزه (رضی)
 • مهمان پذیر گدروشیا (درجه 1) 09153456292 چابهار، بلوار امام (ره) پشت بانک ملی مرکزی
 • مهمان پذیر آزادی (درجه 3) چابهار، بلوار امام (ره) روبروی ایستگاه هدایت و رانندگی
 • خانه معلم 35331586- 054 چابهار، بلوار امام (ره) خیابان تعاون
 • هتل آپارتمان خلیج فارس 09156050826 چابهار، بلوار امام (ره) روبروی اداره آگاهی
 • هتل دانشگاه دریانوردی 09159550700 چابهار، بلوار شهید ریگی، دانشگاه دریانوردی
 • هتل فردوس (4 خبرنگاران) 35314670- 054 منطقه آزاد، مجتمع فروس
 • هتل آپارتمان رویال 09155435919 منطقه آزاد، روبروی دانشگاه علمی کاربردی

چطور به چابهار برویم

بهترین روش برای رسیدن به چابهار سفر هوایی است که معمولاً با یک توقف در جهت نیز انجام می شود. از تهران در هفته 2-3 پرواز به مقصد چابهار انجام می شود. اما اگر هم بخواهید از قطار بهره ببرید باید ابتدا خودتان را به بندرعباس برسانید و سپس از آنجا از جهت جاده با 8 ساعت رانندگی 680 کیلومتر به چابهار برسید. چابهار به خاطر موقعیت جغرافیایی اش دورترین نقطه ایران محسوب می شود و دسترسی به آن بسیار سخت است. اگر هم از مراکز یا شمال ایران در جهت جاده حرکت کنید باید به کرمان بروید؛ از آنجا به بم و سپس ایرانشهر و پایان بعد از ایرانشهر به چابهار برسید.

شماره تماس های ضروری در بندر چابهار

 • سامانه پیام گیر صوتی شبانه روزی حوزه نظارت و ارزیابی عملکرد جهت دریافت شکایات، اعلامات، نقدها و پیشنهادات 35312225- 054
 • فرمانداری شهرستان چابهار 35330300- 054
 • شهرداری چابهار 35320004- 054
 • اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چابهار 35335051- 054
 • روابط عمومی شهرداری چابهار 137- 054
 • آتش نشانی منطقه آزاد 125- 35314444
 • اورژانس 115
 • نقدها و پیشنهادات ستاد نوروزی 35312323- 054
 • پلیس 110
 • پاسگاه انتظامی منطقه آزاد چابهار 35312209- 054
 • ستاد اجرائی خدمات سفر منطقه آزاد 35312323 و 35312244- 054
 • روابط عمومی منطقه آزاد چابهار 35312357- 35312230- 054
 • فرودگاه 7- 35332005- 054
 • رئیس واحد گردشگری 09159456900
 • تلفن گویای سازمان منطقه آزاد 35312244- 35312323- 054
 • سامانه اطلاع رسانی گردشگری کشور 09669
 • اطلاعات پرواز 199
 • اداره پست 19- 35322220- 054
 • کنترل ترافیک منطقه آزاد 35312269- 054
 • امداد خودرو (ایران خودرو) 35333337- 054- 096440
 • امداد خودرو (سایپا) 35323945- 054- 09151951230
 • نمایندگی تویوتا 35312378- 054-
منبع: setare.com
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1667

به "منطقه آزاد چابهار؛ محلی مناسب برای تفریح و سرمایه گذاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه آزاد چابهار؛ محلی مناسب برای تفریح و سرمایه گذاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید