روستای واریان کرج؛ با قایق سفر کنید!

وب سایت روزیاتو - فروغ بیداری: واریان را می توان ونیزی در دل سد کرج دانست. روستای واریان کرج، یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین روستا های این شهر است که در راستا جاده کرج- چالوس خودنمایی می نماید. پاکیزگی هوای واریان غیر قابل وصف است. زیرا ورود هرگونه ماشین، موتور و دوچرخه به آن ممنوع است.

روستای واریان کرج؛ با قایق سفر کنید!

واریان را می توان یکی از قطب های گردشگری استان البرز دانست که هر ساله گردشگران بسیاری از مناطق اطراف از آن بازدید می نمایند. این روستا، در شرق سد امیرکبیر و در 25 کیلومتری جاده زیبا و چشم نواز چالوس واقع شده است.

این روستا این روز ها سکنه زیادی ندارد پیش از ساخت سد کرج 50 خانوار در آن زندگی می کردند، بعد از پی ریزی سد کرج نیز ساکنان این روستا با قایق به شهر رفت و آمد می کردند. تا اینکه مجبور شدند اغلبشان جا به جا شوند البته اکنون نیز به این روستا رفت و آمد می نمایند. می گویند فرزندان اهالی واریان به دلیل زندگی در جوار دریاچه به شنا، اسکی و قایق رانی آشنا هستند و به همین دلیل تعدادی از آن ها به درجه قهرمانی ملی در این سه رشته ورزشی رسیده اند.

ورودی واریان تقریبا در 25 کیلومتری جاده چالوس است با تابلوی کوچکی که خواندنش احتیاج به دقت دارد و روی آن نوشته: روستای واریان، جهت اختصاصی اهالی روستای واریان، ورود افراد متفرقه ممنوع. بعد از جاده ای کوتاه باشیب نسبتا تند، نگهبانی از طرف سازمان آب حضور دارد که رفت و آمد ها را کنترل می نماید (حدود هفتاد درصد زمین های روستا جزو دارایی های سازمان آب است)، پشت سرش پارکینگ کوچکی که مخصوص سکنه واریان است به چشم می خورد.

در واقع، این باغ های زیبا واریان امروزی را تشکیل داده اند که تنها راه دسترسی به آن ها عبور از سد کرج از طریق قایق است.

این روستا، به مانند نگین سبز و زیبایی است که کوه های اطراف همانند قابی آن را احاطه نموده اند. انعکاس این کوه های سربه فلک کشیده و طبیعت سرسبز واریان در آب های آرام و زیبای سد کرج منظره جالبی را به وجود می آورد.

جالب است بدانید که واریان تنها روستای آبی ایران است. رفت و آمد با قایق در این روستا، معمولاٌ از ساعت 7:30 صبح تا 13 و از 15 عصر تا 11 شب امکان پذیر است.

در طول تابستان، به خاطر خوب بودن آب وهوا تردد قایق ها در این منطقه زیاد بوده و حتی تعداد آن ها به 10 عدد هم می رسد.

از میان محصولات کشاورزی این روستا می توان به غلات و میوه اشاره نمود. همچنین، شغل زنبورداری نیز در واریان رواج بسیاری داشته و می توانید عسل های لذیذ و خوشمزه ای را در این روستا نوش جان فرمایید. علاوه بر این ها، دوخت گیوه و کرباس بافی در واریان از مشاغل اصلی مردم به حساب می آیند.

در حین بازدید از روستا، متوجه حقایق و ویژگی های عجیبی در خصوص آن می شوید. به عنوان مثال، در واریان هیچ مغازه سوپرمارکتی وجود ندارد. دیگر این که، حیاط خانه ها به خاطر نداشتن در و دیوار برای خانه ها با یکدیگر مشترک است.

باید بدانید که سفر به واریان، تنها در صورت داشتن خانه، مهمان شدن در منزل اقوام و آشنایان و یا با هماهنگی قبلی جهت ورود به آن امکان پذیر است.

لازم به ذکر است که این روستا، زادگاه بازیگر کشورمان جناب آقای مهران رجبی است.

منبع: برترین ها
انتشار: بروزرسانی: 13 مرداد 1398 شناسه مطلب: 236

به "روستای واریان کرج؛ با قایق سفر کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای واریان کرج؛ با قایق سفر کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید