رویت چهار قلاده یوزپلنگ آسیایی و یک قلاده پلنگ در خارتوران از طریق گردشگران

به گزارش اخذ ویزا، چهار قلاده یوزپلنگ آسیایی و یک قلاده پلنگ از طریق گردشگران در منطقه خارتوران شاهرود رویت شده است.

رویت چهار قلاده یوزپلنگ آسیایی و یک قلاده پلنگ در خارتوران از طریق گردشگران

علی اکبر قربانلو رییس پارک ملی توران شاهرود گفت:

تعدادی از گردشگران در حین حرکت از خارتوران به سمت بیارجمند و در نزدیکی پاسگاه محیط بانی دلبر، یک یوزپلنگ ماده را به همراه سه توله آن در حال عبور از جاده رویت و از آن تصویربرداری می کنند.

وی با بیان اینکه توله های این ماده یوز بزرگ و بیشتر از یک ساله هستند افزود که این یوزها در این فیلم برای لحظاتی در وسط جاده ایستاده و بعد کم کم دور و در گرگ و میش هوا گم می شوند.

رییس پارک ملی توران همچنین از مشاهده یک قلاده پلنگ در بخش دیگری از این پارک ملی خبر داد و گفت که این پلنگ نیز از طریق جمعی از گردشگران در نزدیکی روستای نمونه گردشگری قلعه بالا تصویربرداری شده است.

قربانلو با اشاره به اینکه پلنگ معمولا به تنهایی در کوهستان و منطقه قلمرو خود زندگی می کند، بیان نمود:

برخلاف یوزپلنگ آسیایی که معمولا زیاد در تردد است پلنگ ها معمولا در همان قلمرو خود باقی می مانند مگر اینکه از نظر طعمه و شکار با مشکل خاصی روبرو شود.

رییس پارک ملی توران شاهرود در پاسخ به پرسشی در خصوص حضور گردشگران در زیستگاه گربه سانان و احتمال به مخاطره افتادن آنها اعلام نمود که هیچ گونه خطری از این نظر گردشگران را تهدید نمی کند. همچنان که در همین دو مورد بنا به اظهارات گردشگران، این دو گربه سان متوجه حضور آنها شده و بعد از مدتی به راستا خود ادامه دادند.

قربانلو بر لزوم حفاظت از این دو گربه سان مهم تاکید و افزود که متاسفانه جمعیت این دو گربه سان در یک صد سال گذشته کاهش چشمگیری داشته به طوری که امروزه زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در دنیا تنها به ایران محدود شده و پلنگ ایرانی نیز در شمار گونه های در خطر قرار گرفته است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2129

به "رویت چهار قلاده یوزپلنگ آسیایی و یک قلاده پلنگ در خارتوران از طریق گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویت چهار قلاده یوزپلنگ آسیایی و یک قلاده پلنگ در خارتوران از طریق گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید