ضدقهرمان ماتریکس 4 کیست؟ آنالیز تمام گزینه های ممکن

به گزارش اخذ ویزا، چه کسی شرور فیلم ماتریکس رستاخیزها است؟ ماتریکس که در بحبوحه سال 1999 منتشر شد، یک شاهکار سینمایی بود که شرایط را تغییر داد و از المان های هزاره نو برای ایجاد انقلابی در ژانر علمی تخیلی استفاده کرد. داستان فیلم در آینده ای است که در آن انسان ها به وسیله ماشین ها به بردگی گرفته شده و به یک شبیه سازی مصنوعی پیچیده متصل شده اند. نئو با بازی کیانو ریوز که به واسطه مورفئوس با بازی لارنس فیشبرن و ترینیتی با بازی کری آن ماس، از خواب برمی خیزد، به اسم فرد برگزیده شناخته می گردد و به این دنیای دیجیتالی خطرناک قدم می گذارد تا به بشر فرصتی دوباره ببخشد و جنگ بین گوشت و فولاد را خاتمه دهد.

ضدقهرمان ماتریکس 4 کیست؟ آنالیز تمام گزینه های ممکن

فیلم انقلاب های ماتریکس در سال 2003 داستان نئو را به طور قطعی، اگر چه ناخوشایند، به یک نتیجه نهایی رساند. فرانچایز ماتریکس با وجود دو دنباله نه چندان جالب، هم چنان از نظر فرهنگی اهمیت دارد و ساخت فیلم چهارم فقط به کمی زمان احتیاج داشت. پس از سال ها حدس درباره این بازسازی احتمالی، انتها لانا واچوفسکی در سال 2019 فراوری ماتریکس 4 را تایید کرد و ریوز و ماس، هر دو همان نقش خود را در این اثر بازی خواهند کرد. از آن موقع به بعد، فعیلمبرداری فیلم به انتها رسید و حتی تریلری منتشر شد اما هنوز عملا چیزی درباره طرح ماتریکس رستاخیزها معین نیست.

ماتریکس وارد فصل بعدی و نو خود می شود و یکی از مهم ترین سوالات درباره شرور نو این فرانچایز است. نئو و ترینیتی پس از بازگشت با چه کسانی روبه رو خواهند شد؟ شایعات و نظریه های زیادی با توجه به جزئیات اندک موجود، مطرح شده است. هوگو ویوینگ هم حضور خود را در این فیلم تکذیب کرده است. اما چه کسی به احتمال زیاد می تواند در نقش ضدقهرمان ماتریکس رستاخیزها در عصر نو بازی کند؟

ماشین ها

ماتریس کمی با فلسفه ارتباط دارد و تیغ اوکام، یک اصل رایج در بین متفکران فیلسوف است و به طور کلی بیان می نماید که ساده ترین شرح معمولا در هر موقعیتی، برترین شرح است. با استفاده از این مفهوم در ماتریکس رستاخیزها، ماشین ها می توانند بار دیگر شروران فیلم نو باشند. این ماشین های فلزی و خودآگاه که به وسیله خدای ماشین ها کنترل می شوند به اسم تهدید اصلی در سه گانه اصلی ماتریکس عمل می کردند اما نئو آن ها را مجبور کرد که به یک معاهده صلح سیاه، تن دهند. در صحنه انتهای انقلاب های ماتریکس، معمار با کمی اکراه قول داد که به توافق نو پایبند خواهد بود.

با فرض اینکه ماتریکس رستاخیزها چند سال پس از سه گانه اصلی اتفاق می افتد، ماشین ها ممکن است کار خود را علیه بشریت، دوباره شروع کرده و با استفاده از قدرت بی نهایت محاسبه خود، یک خلاء در معامله نئو پیدا کرده باشند. این ماشین های مزاحم عادت های قدیمی خود را از سر می گیرند و همین امر معین می نماید که چرا نئو دوباره زنده شده است (به هر حال، او کسی است که از آن ها قدرت بیشتری دارد). اوراکل در انقلاب های ماتریکس اشاره کرده بود که هماهنگی و یکسانی نژادهای مختلف، همواره به صورت موقت برقرار خواهد بود. در تریلر، می بینیم که شبیه سازی ماتریکس دوباره فعال شده است و همین مورد، احتمال شرور بودن ماشین ها را تقویت می نماید.

اسمیت نو با بازی جاناتان گروف

هوگو ویوینگ برای بازی در ماتریکس رستاخیزها قرارداد امضا کرد اما بعد از تغییر برنامه های لانا واچوفسکی، نتوانست خود را برای این پروژه آماده کند. ویوینگ متاسفانه نمی تواند دوباره در این فیلم حاضر شود اما این لزوما به معنای عدم حضور اسمیت در فیلم نیست. مامور اسمیت ظاهرا در اوج سه گانه اصلی ماتریکس، می تواند به نوعی بازسازی شود و شاید از یک پنجره بازیابی، برای بازگرداندن سیستم عامل خود به زمانی در گذشته استفاده کند. اسمیت که در ماتریکس رستاخیزها ظاهر فیزیکی تازه ای دارد، در مرز داستان اساطیری این فرنچایز قرار می گیرد و بازیگری نو باید نقش این شرور نمادین را بازی کند. او حالا بازگشته است تا انتقام خود را هم زمان از انسان ها و ماشین ها بگیرد. این مورد می تواند احیا و زنده شدن نئو را توجیه کند. اما چه کسی توانایی رویارویی با مامور اسمیت را دارد؟

باید به یاد آورد که اسمیت در انقلاب های ماتریکس یاد گرفت که به دنیای واقعی دسترسی پیدا کند و فکر یک انسان زایونی را به تسخیر خود درآورد. دقیقا معین نیست که این شرور چگونه این کار را انجام داد اما توانایی اسمیت در عبور از حوزه دیجیتالی، می تواند به او یاری کند تا از مرگ فرار کند. شاید قبل از اینکه نئو و ماشین ها او را از سطل بازیافت ماتریکس خالی نمایند، اسمیت در فکر یک انسان، پنهان شده و در کمین مانده است تا در دنباله فیلم، ظاهر شود.

بسیاری معتقدند که اگر اسمیت در ماتریکس رستاخیزها به این مجموعه بازشود، جاناتان گروف بازیگر جایگزین هوگو ویوینگ در این نقش خواهد بود. این شخصیت مرموز نشان از بازسازی ماتریکس دارد و تبادل او با نئو در تریلر، مضمون فیلم اصلی را نشان می دهد. صحنه ای که گروف، اسلحه را به سمت نئو نشانه می رود هم، به گذشته برمی شود و نشان می دهد که گروف در واقع همان اسمیت با لباس های نو است. هواداران تصور می نمایند که او درباره نئو صحبت می نماید اما حرف های گروف درباره بازگشت به ماتریکس، ممکن است به بازگشت خود اسمیت اشاره داشته باشد.

ماموران دیگر

اگر اسمیت، شرور ماتریکس رستاخیز ها نباشد، پس شاید همکاران قدیمی او، ماموران، این نقش را برعهده دارند. با تایید بازگشت دنیل برنهارت به اسم جانسون، ماموران به وضوح نقشی مهم در ماتریکس 4 ایفا خواهند کرد اما در دنیایی که انسان ها آزاد هستند، این افراد چه نقشی می توانند داشته باشند؟ ماشین ها ماموران را برای ماتریکس طراحی کردند تا مطمئن شوند که افراد متصل به شبیه سازی، بیدار نمی شوند و به ماهیت واقعی خود بازنمی گردند. در صحنه انتهای انقلاب های ماتریکس، معمار وعده می دهد که طبق آتش بس نئو با خدای ماشین ها، همه ساکنان ماتریکس از اسارت آزاد می شوند اما این امر باعث می شود تا ماموران از کار، بیکار شوند. اسمیت قبلا نفرت خود را نسبت به بشریت نشان داده شده بود و حالا ماموران می توانند دوباره در برنامه های اهریمنی ماتریکس رستاخیزها ظاهر شوند و کینه بی نهایت خود را نسبت به انسان هایی که قبلا شکارشان می کردند، ابراز نمایند. شاید ماموران از کنترل خارج شوند و انسان ها و ماشین ها در برابر این تهدید مشترک، با هم متحد گردند.

تریلر فیلم ماتریکس رستاخیزها در این زمینه فهمیدن این معما، یاری چندانی به ما نمی نماید. اگرچه می بینیم که ماموران، شخصیت های جسیکا هنویک و یحیی عبدالمتین را تعقیب می نمایند اما معین نیست که آن ها فقط به هدف اصلی خود که به وسیله ماشین ها برنامه ریزی شده است، عمل می.نمایند یا اینکه در حال حاضر، دستور کار خاص خود را دارند.

انسان های هوادار قرص آبی

بر اساس یکی از محبوب ترین نظریه های ماتریکس رستاخیزها، شروران نو از جنس گوشت و خون هستند و نه پیچ و مهره. فرانچایز ماتریکس اگر نوآورانه نباشد، مفهوم خود را از دست می دهد و حضور مجدد ماشین ها یا ماموران به اسم ضدقهرمان، خطر تکرار همان داستان قدیمی را در پی دارد. در عوض، فیلم نو می تواند پویایی خوب و بد معمول را از بین ببرد و انسان ها را به آدم های بد داستان تبدیل کند و این همان توطئه اصلی است که فیلم ماتریکس، پایه و اساس آن را در سال 1999 برنامه ریزی کرده بود. در فیلم اول، فاش شد که سایفر یک خیانتکار است و در کنار ماموران و علیه زایونیست های دیگر نهاده شد. او به این باور رسید که مصرف قرص قرمز و جدا کردن خود از پریز ماتریکس، یک اشتباه است و زندگی احمقانه در شبیه سازی، برای همه بهتر است. خیانت سایفر در ماتریکس یک مسئله جداگانه است اما باورهای او می تواند در ماتریکس رستاخیزها توسعه یابد.

بشریت به لطف قرارداد نئو با ماشین ها، پس از انقلاب های ماتریکس، آزاد شد. این بدان معناست که افراد دارای خانواده، دوست، خانه و زندگی، ناگهان به وجودیت خود برگشتند و به محیطی همراه با فقر و سختی که پس از جنگ به جای مانده بود، منتقل شدند. این یک تجربه سخت است و قطعا همه به میزان نئو و ترینیتی از بیدار شدن راضی نبودند. ماتریکس رستاخیز ها ممکن است دارای موجی از پیروان سایفر باشد که می خواهند به شبیه سازی بازگردند و با انسان های هوادار قرص قرمز که واقعیت را انتخاب می نمایند، می جنگند.

مورفئوس

حضور مورفئوس در نقش شرور ماتریکس رستاخیز ها شاید برای هر کسی که این قهرمان وفادار را با بازی لارنس فیشبرن از سه گانه اصلی به خاطر می آورد، غیرقابل تصور باشد اما غیبت این بازیگر در ماتریکس 4 بسیار مشکوک است. قبل از اینکه فراوری ماتریکس 4 رسما اعلام شود، شایعات نشان می دادند که برادران وارنر در حال برنامه ریزی یک پیش عایدی با بازی مورفئوس جوان تر است و حذف فیشبرن از بازیگران نو فقط حدس ها را تشدید کرده است و احتمالا گذشته این شخصیت، نقشی محوری در آینده ماتریکس دارد. این نظریه که شرور ماتریکس 4 مورفئوس است، تا حد زیادی بر ریشه شناسی این شخصیت و ارتباط او با اساطیر زندگی واقعی، دلالت دارد. نام مورفئوس از یک خدای یونانی الهام گرفته شده است و نام سفینه او، نبوکدنصر، اشاره به پادشاهی دارد که سرزمین زایون ها را فتح کرد. این معانی پنهان، بیشتر نشان از این دارد که مورفئوس یک دشمن است تا قهرمان داستان و باعث می شود بعضی معتقد شوند که او در طول فرانچایز، مدام در اندیشه بدبخت کردن و نابودی زایون ها بوده است.

در تریلر ماتریکس رستاخیز ها به نظر می رسد که مورفئوس در کنار نئو و دیگر قهرمانان می جنگد و به کیانو ریوز یاری می نماید تا نور را ببیند. در واقع، بسیاری از تصاویر مورفئوس، یادآور لحظاتی از اجرای لارنس فیشبرن در سال 1999 هستند. با این وجود، تصاویر تریلر به میزان کافی، مستند نیستند تا نظریه شخصیت خبیث مورفئوس را رد نمایند.

فرد برگزیده

غیر قابل تصورتر از این که مورفئوس، یک شخصیت بد شود، این است که نئو در ماتریکس رستاخیزها یک شخصیت شرور باشد. این فرانچایز به اسم یک مجموعه پیشرو و جسورانه شناخته می شود و عجیب است که نئو و ترینیتی پس از سال ها دوباره به آن بازمی گردند. در نتیجه، بعضی معتقدند کیانو ریوز در فیلم ماتریکس رستاخیزها نقش یک شرور را بازی می نماید و چندین راه وجود دارد که این سناریوی وحشتناک می تواند محقق شود. از آن جایی که هر بار راه اندازی مجدد ماتریکس، تجسم نوی از فرد برگزیده (که ممکن است از نظر فیزیکی با نسخه های قبلی خود یکسان باشد یا نباشد) ایجاد می نماید، این احتمال وجود دارد که کیانو ریوز 2، نقشی کاملا مجزا را ایفا نماید. توماسی که در تریلر می بینیم، به اسم یک فرد برگزیده، به طور قابل توجهی، رسمی و غیر محبت آمیز به نظر می رسد.

حتی اگر آن ها شبیه کیانو ریوز نباشند، باز هم احتمالاتی وجود دارد که حاکی از این است که فرد برگزیده می تواند یک شخصیت شرور باشد. فرد برگزیده بدون راهنمایی یک مربی مانند مورفئوس و نداشتن هدفی معین، ممکن است به راحتی فاسد شود. منطقی است که نئو برای حل این بحران احضار شود، زیرا هیچ کس دیگری نمی تواند با قدرت فرد برگزیده مقابله نماید.

شخصیت تراپیست نیل پاتریک هریس

در تریلر ماتریکس رستاخیز ها می بینیم که شخصیت نیل پاتریک هریس در حال برگزاری یک جلسه درمانی با توماس با بازی کیانو ریوز است. توماس نسبت به واقعیتش، شک دارد و آن را دروغین می داند اما تراپیست سعی می نماید با قرص های آبی و مشاوره، این تفکرات ناامن را از بین ببرد. این صحنه ها می تواند نشان از این باشد که این تراپیست، یک شرور بالقوه است. از یک سو، او ممکن است چیزی بیش از یک فرد برنامه ریزی شده غیرحسی نباشد که برای نگه داشتن نئو در یک توهم، طراحی شده است اما هریس هم چنین می تواند یک فرد برنامه ریزی شده حساس مانند اسمیت باشد یا شاید یک انسان هوادار قرص آبی و متصل به ماتریکس باشد که آرزو می نماید بشریت به هر قیمتی در بردگی ماشین های مخوف باقی بماند. سرنخ هایی در دفتر این تراپیست (یک گربه سیاه، کتابی در خصوص انکار، قرص های آبی) وجود دارند که همه نشان می دهند او حقیقت را می داند و عمدا نئو را به سمت پایین سوراخ خرگوش اشتباه، راهنمایی می نماید و تمام این موارد، به انگیزه و هدف سیاه او اشاره دارند.

مرووینجین

مرووینجین با بازی لامبرت ویلسون فقط یک شخصیت شرور مکمل در دنباله های ماتریکس بود و بنابراین برای او غیرمعمول نخواهد بود که در فیلم نو، همان شرایط اصلی ضدقهرمان خود را داشته باشد اما با این وجود، این فرد مشکل ساز زیرزمینی می تواند در ماتریکس امروزی، بسیار قوی تر باشد. مرووینجین به اسم رهبر همه افراد برنامه ریزی شده مجبور شد به طور مخفیانه فعالیت کند و از ماشین ها و زایون ها پنهان شود اما با خروج انسان ها از ماتریکس و عدم احتیاج به ماموران، مرووینجین می تواند پادشاهی آزاد خود را بر روی ماتریکس نو ایجاد کند و نفوذ خود را در کل این سطح دیجیتال توسعه دهد و همه افراد برنامه ریزی شده به جای مانده را برای تشکیل یک امپراتوری جنایتکار بزرگ در ماتریکس رستاخیزها احضار نماید.

منبع: Screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2001

به "ضدقهرمان ماتریکس 4 کیست؟ آنالیز تمام گزینه های ممکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضدقهرمان ماتریکس 4 کیست؟ آنالیز تمام گزینه های ممکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید