فرهنگ و آداب و رسوم مردم شوخ طبع صربستان

به گزارش اخذ ویزا، سال های بسیاری طول کشیده تا فرهنگ مردم صربستان به شکل امروزی اش درآمده و از آنجایی که حدود 3 قرن تحت سلطه ی عثمانی ها بوده اند، سنت هایشان تا حد زیادی از آن ها تأثیر پذیرفته است. صربی ها به شدت به هنر علاقه دارند و به همین دلیل، نقاش، مجسمه ساز، بازیگر و آهنگسازان بسیاری را می توان در میان مردم پیدا کرد. بعد از انقلاب صربستان و مستقل شدن این کشور، روی فرهنگ صربی بیشتر کار شد تا بتوانند آن را بیشتر از قبل تقویت نمایند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم شوخ طبع صربستان

زبان و مذهب

مردم این کشور به زبان صربی صحبت می نمایند که مردم کرواسی و بوسنی نیز بر اساس ایده فهم متقابل می توانند زبان آن ها را متوجه شوند. این زبان، گویش های متفاوتی را دربرمی گیرد؛ اما زبان استاندارد آن بر پایه گویش اشتوکاوی (Shtokavian) می باشد و در کشورهایی همچون کرواسی، رومانی، مجارستان و اسلواکی نیز به عنوان زبان اقلیت شناخته می گردد. زبان صربی، 2 سیستم نوشتاری متفاوت دارد. مردم از الفبای سیریلیک (Cyrillic) هنوز در مدرسه و برای اسناد رسمی یاری می گیرند و در سایر موارد، بیشتر از الفبای لاتین استفاده می نمایند همچنین بیشتر مردم صربستان، مسیحی و پیرو کلیسای ارتدکس هستند. البته پیروان کلیسای کاتولیک و دین اسلام را نیز می توان میان آن ها پیدا کرد. درمجموع نمی گردد گفت که صربی ها یک مذهب ملی به خصوص دارند؛ اما مسیحی های ارتودکس، تعدادشان بیشتر است و اسلاوا (Slava) را جشن می گیرند که در عید مقدسان برگزار می گردد.

لباس سنتی

تأثیرات کشورهایی از جمله اتریش ، آلمان و ایتالیا را در تنوع لباس های سنتی صربی ها می توان به وضوح مشاهده کرد. البته این لباس ها نیز مانند بیشتر فرهنگ های دیگر با گذشت زمان و گسترش شهرنشینی و مُد روز، دستخوش تغییرات شده و کمتر از آن ها استفاده می گردد و بیشتر، خانم های روستایی آن ها را به مناسبت های گوناگون یا به عنوان جذب جهانگرد می پوشند. یلک (jelek) یا همان جلک، جلیقه ای پشمی است و گل هایی که برای طرح گلدوزی پیش بند و جوراب یا دیگر قسمت های لباس استفاده می نمایند، معمولاً به رنگ قرمز روشن هستند که نمادی از افراد کشته شده در نبرد کوزوو (Battle of Kosovo) می باشد. معمولاً خانم ها در قدیم کفشی به نام اوپاناک (opanci) را به همراه جوراب بلند گلدوزی شده به تن می کردند. این کفش، یکی از نمادهای ملی کشور صربستان به حساب می آید.

غذاهای سنتی

غذاهای سنتی صربستان به دلیل نزدیکی این کشور به یونان ، شباهت بسیاری به غذاهای سنتی یونانی دارد. صربی ها، خوراکی هایی همچون ژله، مربا، سوسیس و ترشی را که مردم در بیشتر کشورهای دیگر از مغازه ها به صورت آماده می خرند، خودشان درست می نمایند و این موضوع مایه افتخارشان است. باقلوا و کولیوا (Koljivo) از جمله دسرهای معروف این ناحیه به شمار می فرایند.

آداب معاشرت و ارزش ها

صربی ها بیشتر دوست دارند با خانواده و دوستانشان وقت بگذرانند و دیدگاه فردگرایی، زیاد در میان آن ها دیده نمی گردد. مردم برای مهمان نوازی اهمیت بسیاری قائل هستند و یادتان باشد اگر میزبانتان، غذایی را به شما تعارف کرد که خودش شخصاً آن را برایتان تدارک دیده بود، حتماً قدردانی خود را نسبت به لطف و زحمات او نشان دهید. همچنین یکی از ویژگی های معروف مردم صربستان این است که حس شوخ طبعی بالایی دارند. اگر می خواهید پایه دوستی تان با صربی ها مستحکم گردد، یکی از راه هایش این است که وقتی برای غذا خوردن به بیرون می روید، تمام هزینه را شما پرداخت کنید. گاهی اوقات، تنها راه انجام دادن این کار، این است که یواشکی خودتان را به صندوق برسانید. در غیر این صورت، تعارف و دعوای معروف سر اینکه چه کسی می خواهد پول را پرداخت کند، بالا خواهد گرفت!

منبع: گردشبان
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1876

به "فرهنگ و آداب و رسوم مردم شوخ طبع صربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهنگ و آداب و رسوم مردم شوخ طبع صربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید