مخزن موزه ملی جابه جا نمی شود

به گزارش اخذ ویزا، مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی کشور گفت: پیشنهادی از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تولیت مرقد امام خمینی (ره) در شهر آفتاب مبنی بر در اختیار قرار دادن فضای 25هزار متری، برای ایجاد مخزن امن داده شده است.

مخزن موزه ملی جابه جا نمی شود

محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی کشور در گفت وگو با خبرنگاران درباره انتقال تعدادی از اشیای تاریخی به زیرزمین مرقد امام خمینی (ره) تأکید کرد: قرار نیست مخزن موزه ملی و اشیای آن به این مکان منتقل شود.

او اضافه کرد: در همه جای دنیا علاوه بر مخازن اصلی موزه ها، مخازن امن دیگری در مواقع اضطراری مانند جنگ، سیل، زلزله و... برای انتقال آثار و حفاظت از آن ها در نظر می گیرند. یکی از مکان هایی که می توان به عنوان مخزن امن در شرایط اضطراری به دلیل ساختار ساختمانی استانداردی که دارد از آن استفاده کرد، فضایی بالغ بر 25 هزار متر مربع است که در شهر آفتاب قرار گرفته است.

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی کشور شرح داد: اختصاص این مکان به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ایجاد مخزن امن از سوی اداره کل موزه ها به تولیت مرقد امام خمینی (ره) پیشنهاد داده شده است، تا بخشی از فضای شهرآفتاب برای انجام کارهای فرهنگی در نظر گرفته شود.

او اضافه کرد: اگر استانداردهای دنیای که مدنظر ماست، در نظر گرفته شود، می توان به عنوان یک مخزن امن برای موزه ملی در مواقع اضطراری از این مکان استفاده کرد.

کارگر اعلام کرد: چناچه در آینده شرایطی به وجود آید تا از شهرآفتاب به عنوان مقصد گردشگری استفاده شود، می توان در کنار ایجاد مخزن امن، نمایشگاه های مختلف فرهنگی برگزار کرد.

کارگر با اشاره به اینکه ایجاد مخازن امن برای حفظ آثار تاریخی در همه استان ها مدنظر قرار گرفته است، گفت: البته مخازن امنی که در این فضای 25هزار متری شهر آفتاب در نظر گرفته شده هنوز اجرایی نشده است و این اقدام مستلزم اعتبار و اقدامات حقوقی است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1151

به "مخزن موزه ملی جابه جا نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخزن موزه ملی جابه جا نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید