مرگ در این فستیوال حتمی است!

به گزارش اخذ ویزا، فستیوال مرگ مکزیک

مکزیک در آمریکای جنوبی واقع شده و جاذبه های منحصر به فردش همواره باعث شده که گردشگران به این کشور سفر نمایند. فستیوال های زیادی در این کشور وجود دارند که یکی از عجیب ترینشان فستیوال روز مرگ است که بین 31 اکتبر و 2 نوامبر برگذار می گردد. مردم مکزیک برای احترام به از دست رفتگانشان این فستیوال را تدارک می بینند. البته فستیوال مرگ مکزیک به هیچ وجه جشن غمگینی به حساب نمی آید، بلکه مردم جشن رنگارنگی برای زندگی آنهایی که دوستشان داشتند برپا مینمایند. مکزیکی ها به قبرستان می فرایند، قبرها را تزیین می نمایند و با حضور دوستان و خانواده شان زمان شان را سپری می نمایند. همراه خبرنگاران باشید تا در خصوص این فستیوال بیشتر بدانیم.

مرگ در این فستیوال حتمی است!

به علت اهمیت این فستیوال که فرهنگ مکزیک را نشان می دهد، و بعلاوه جنبه منحصر به فرد جشن که به وسیله نسل ها به امروز منتقل شده است، در سال 2008 این جشن بومی مکزیک مختص مردگان به وسیله یونسکو به عنوان بخشی از میراث فرهنگی بشریت ثبت شد.

ادغام فرهنگ ها

در زمان های گذشته، مرده ها نزدیک به خانه خانواده شان (اغلب در یک آرامگاه در زیر پاسیوی مرکزی خانه) دفن می شدند و تاکید زیادی بر حفظ روابط با اجداد متوفی وجود داشت به طوری که اعتقاد بر این بود که مردگان همچنان در یک سیاره دیگر زندگی می نمایند. با ورود اسپانیایی ها، اعمالی که برای اعتقاداتشان انجام می دادند با اعتقادات مردم محلی ادغام شد و به تدریج به شکلی که امروز مشاهده می کنیم در آمد. آن ها اعتقاد داشتند که روحشان در سال یک بار به جهان برمی گردد تا از خانواده شان بازدید کند. مردم مکزیک می گویند که ارواح نوزادان و بچه هایی که جان خود را از دست داده اند (در مکزیک بهفرشتگان کوچک معروفند) اواخر نیمه شب 31 اکتبر برمی گردند و یک روز تمام را با خانواده هایشان سپری می نمایند و سپس مجددا این جهان را ترک می نمایند. بزرگسالان نیز روز بعد از بچه ها به این جهان سر می زنند.

هدیه هایی که به ارواح داده می گردد!

مردم، ارواح را با هدیه هایی نظیر غذاها و اشیاء مورد علاقه در زمان حیاتشان استقبال می نمایند که این هدیه ها در محراب خانه ها قرار داده می شوند. اهالی مکزیک بعد از آن که احساس نمایند ارواح رفته اند، غذاها را برمی دارند و با خانواده و همسایگانشان آن ها را تقسیم می نمایند. در این فستیوال مکزیک موارد دیگری نیز در محراب گذاشته می شوند: جمجمه قندی که معمولا نام مرده روی آن نوشته شده است، پَن دِ مواِرتوس نان مخصوصی که مختص این جشن درست می گردد و جعفری گل درشت که در این زمان شکوفه می زند و عطر خاصی را به محراب عرضه می نماید.

این فستیوال و تفاوتش با دیگر جشن ها

روز مرگ از اعتقادات فرهنگی در خصوص مرگ نشأت می گیرد که به مرور با اعتقادات دیگر مخلوط شده اند. لباس هایی که در این فستیوال استفاده می شوند بسیار شبیه به دیگر فستیوال های معروف هستند اما باید این مورد را در نظر داشت که این فستیوال به معنای آن است که خانواده از ارواحشان با شادی استقبال می نمایند. این فستیوال روز به روز در حال تغییر است و فرهنگ ها و لباس های بیشتری باغ این فستیوال در حال ادغام شدن است. مردم مکزیک خانه هایشان را تزیین می نمایند، که به روح مردگانشان خوش آمد بگویند. آن ها اعتقاد دارند که ارواح عطر و بوی غذاهای هدیه شده را مصرف می نمایند.

در قبرستان

در عهد باستانی، مرده ها در کنار خانواده هایشان دفن می شدند و نیازی نبود که برای هر کدام قبر مجزایی به همراه تزیینات و محراب مخصوص آماده گردد. اما حالا که افراد در محل هایی دور از خانه دفن می شوند، قبر به طور اختصاصی تزیین می گردد زیرا مردم اعتقاد دارند که روح در ابتدا به آنجا باز می گردد. در برخی از روستاها، اهالی آنجا از قبر تا خانه برگ گل می گذارند تا وقتی روح باز می گردد قادر باشد که راه خانه را پیدا کند. رسم دیگری نیز وجود دارد، به این ترتیب که خانواده تمام شب را در قبرستان می گذرانند و در آنجا جشنی با موسیقی و غذاهای محلی برپا می نمایند.

سفر به مکزیک برای این فستیوال

این فستیوال یکی از برترین زمان ها برای تماشا مکزیک است. شما نه تنها با آداب و رسوم مکزیک آشنا می شوید و در این جشن شرکت می کنید بلکه میتوانید از مزایای دیگر مکزیک در فصل پاییز بهره ببرید. با اینکه خانواده ها این جشن را به طور خصوصی برگذار می نمایند اما مکان های عمومی زیادی هستند که شما می توانید به آن جا بروید و از آن لذت ببرید. اگر در طول فستیوال به تمام سنت هایشان احترام بگذارید، برای هیچ فرد محلی حضور شما در قبرستان و یا در دیگر مکان هایی که این جشن برگذار می گردد، مهم نیست.

این فستیوال در نقاط متفاوت مکزیک به روش های مختلفی برگذار می گردد. در جنوب مکزیک این جشن با شکوه تر برپا می گردد، در روستاها سنت های قدیمی بیشتر حفظ شده در حالی که در شهرهای بزرگ تر گاهی فعالیت های غیر مرتبط نیز انجام می گردد.

مقصدهای زیادی برای بازدید از این جشن وجود دارد که ما به اختصار تعدادی از آن ها را برایتان توضیح می دهیم.

- اوآکساکا، در اینجا شما میتوانید علاوه بر شرکت در فستیوال، در کارناوال شبانه به نام کومپارساس شرکت کنید.

- جنیتزیو، جزیره کوچکی در دریاچه پتزکوارو می باشد که میتوانید به وسیله قایق به آنجا بروید. این جزیره به گروه بومی پورپچا تعلق دارد که گفته می گردد که این آغاز این فستیوال در این جزیره بوده است.

- منطقه میکزکیک، که در جنوب شرقی مکزیکو سیتی قرار گرفته است، با اینکه به یک شهر مردن تبدیل شده اما روح سنتی خود را همچنان حفظ نموده است. در اینجا دیوارها و تمام منطقه روز قبل از جشن تزیین می شوند.

- مریدا، در یوکاتان واقع شده است. مردم آنجا این فستیوال مکزیک را هانکال پیکسان می خوانند که به معنی جشنی برای ارواح است. خانواده ها برای تهیه یک مرغ مکزیکی که در برگ های موز قرار می گیرند (پبیپولو) گرد هم می آیند.

منبع: tripsavvy.com

منبع: الی گشت
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2219

به "مرگ در این فستیوال حتمی است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ در این فستیوال حتمی است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید