نحوه مراقبت از کودک مبتلا به بیماری کلیه

به گزارش اخذ ویزا، تهران (پانا) - یک فوق تخصص کلیه بچه ها به تشریح علائم نارسایی مزمن کلیه در بچه ها پرداخت.

نحوه مراقبت از کودک مبتلا به بیماری کلیه

به گزارش باشگاه خبرنگاران، رضا دلیرانی، فوق تخصص کلیه بچه ها با اشاره به علائم نارسایی مزمن کلیه در بچه ها اظهار کرد: با رژیم غذایی و دارو های مناسب می توان در جهت کاهش پیشرفت نارسایی مزمن کلیه حرکت کرد، این آمادگی برای دیالیز یا پیوند برای نارسایی احتمالی کلیه از سوی بیمار باید وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه باید مادران در مراقبت از بچه ها با کم کاری کلیه به نکات اساسی توجه داشته باشند، اضافه نمود: دوز دارو ها در این بچه ها با بچه ها سالم بسیار فرق دارد، اندازه مصرف و حتی دارو های معمولی باید به وسیله پزشک مشخص گردد، تداخل دارویی در این بچه ها زیاد است، باید در صورت تجویز هر نسخه تازه اطلاعات سایر دارو های مصرفی به پزشک داده گردد.

این فوق تخصص کلیه بچه ها با اشاره به اینکه برخی از دارو ها تاثیرات آسیب به کلیه بیشتری دارند، اضافه نمود: بهتر است در صورتی که شرایط بیمار اجازه بدهد به وسیله پزشک با دارو های دیگر جایگزین گردد، برنامه واکسیناسیون بچه ها با نارسایی مزمن کلیه فرق دارد و تزریق برخی واکسن ها قدغن است.

وی با اشاره به اینکه باید در این بیماران برخی از واکسن هایی که جزو روتین برنامه واکسیناسیون کشوری نیست تزریق گردد، بیان نمود: حتی دوز برخی از واکسن ها فرق دارد، در نتیجه قبل از تزریق باید از پزشک کودک، نامه گرفت. واکسن های ویروسی در سایر بچه ها خانواده می تواند برای برخی از بچه ها مبتلا به کم کاری کلیه خطرناک باشد.

دلیرانی با اشاره به اینکه در این صورت احتیاج به چند هفته جدا سازی از خواهر یا برادر مربوطه یا تغییر برنامه تزریق واکسیناسیون در آن هاست گفت: قبل از واکسیناسیون سایر اعضای خانواده باید پزشک را در جریان بگذارند، احتیاج این بچه ها به ویتامین ها و آهن بیشتر از سایر بچه ها است لذا این بچه ها احتیاج به تجویز مولتی ویتامین های خاص دارند.

وی با اشاره به اینکه به طور معمول این بچه ها هر سه ماه احتیاج به معاینه و آزمایش کارکرد کلیه دارند، توضیح داد: وقتی نارسایی کلیه وارد فاز مزمن می گردد امکان بازگشت بهبودی نیست، ولی پیشرفت های اساسی در مراقبت از بچه ها مبتلا به نارسایی مزمن کلیه به وجود آمده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 مهر 1400 بروزرسانی: 27 مهر 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2016

به "نحوه مراقبت از کودک مبتلا به بیماری کلیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه مراقبت از کودک مبتلا به بیماری کلیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید