طراحی ویلا سنتی: نکات طلایی برای طراحی ویلا در شمال

به گزارش اخذ ویزا، طراحی ویلا در شمال در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. وجود طبیعت زیبا و برخورداری از آب و هوای بی نظیر در منطقه ها مختلف شمال کشور موجب شده که افراد زیادی به ساخت ویلا در شهرهای شمالی به ویژه استان مازندران گرایش پیدا نمایند. از این جهت توجه به اصول صحیح معماری و رعایت استانداردها در این زمینه موجب افزایش کیفیت فضایی و در نهایت کاهش هزینه های ساخت و افزایش ایمنی و مقاومت سازه خواهد شد. این امر یک کار تخصصی است که احتیاج به افراد متخصص در طراحی دارد. اتاق شما را با اصول مهم در طراحی و ساخت ویلا آشنا خواهد نمود.

طراحی ویلا سنتی: نکات طلایی برای طراحی ویلا در شمال

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

طراحی انواع ویلای ساحلی و جنگلی

یکی از موارد مهمی که قبل از طراحی ویلا باید مورد توجه قرار بگیرد نوع ویلا است. با توجه به این که در منطقه ها شمالی انواع ویلا به صورت ساحلی و جنگلی ساخته می شوند و هر کدام ویژگی های خاص خود را به علت اقلیم و شرایط آب و هوایی این منطقه ها دارند باید به عوامل موثر در این زمینه دقت کافی شود. اول خونه با شما همراه است تا مشاوره های لازم در زمینه طراحی و ساخت ویلای استاندارد و اصولی را ارائه دهد. به طور کلی طراحی ویلا در شمال یک امر بسیار مهم است و باید سازه مورد نظر از لحاظ موارد مختلف از جمله شرایط نامساعد جوی و زلزله مقاومت مناسبی از خود نشان بدهد.

توجه به اقلیم منطقه در طراحی ویلا

از آنجایی که تفاوت دما و رطوبت در منطقه ها مختلف شمال کشور وجود دارد برای بهتر شدن کیفیت ساخت ضروری است این نکته در طراحی مورد توجه باشد. در واقع ویلاهای ساحل با رطوبت بیشتری روبرو هستند و ویلاهای جنگلی دارای آب و هوایی خنک تر و رطوبت نسبتی کمتر می باشند. از این رو طراحی باید به گونه ای باشد که بازدهی مناسبی را پس از ساخت از نظر ایمنی و استقامت رقم بزند. به همین علت است که اغلب ویلاهای این منطقه به صورت شیبدار طراحی می شوند. بیشتر ساختمان های طراحی شده در شمال کشور که در ساحل و نزدیک به ساحل قرار دارند باید دارای کشیدگی شرقی غربی در مقابل جهت دریا باشند تا دچار فرسایش نشده و از شرایط مناسبی برخوردار باشند.

طراحی در و پنجره ها و نحوه قرارگیری ساختمان

در یک طراحی اصولی برای ویلا تا حد امکان طراحی پنجره ها به گونه ای است تا امکان دید کافی و بیشتری از منظره ها طبیعی اطراف را به وجود آورد. در هر سایت بیشترین کوشش این است که مشاهده منظره بیرونی به راحتی امکان پذیر شود. از آنجایی که در منطقه ها شمالی هوای ابری غالب است معمولا نور خورشید به مقدار کافی وجود ندارد به همین جهت سعی بر این است که پنجره های طراحی شده به صورت کاملا عریض و طویل با ارتفاع زیاد ساخته شوند و جهت قرارگیری آنها نیز به صورت جنوبی، جنوب غربی و شرقی باشد تا امکان تابش نور خورشید به بیشترین مقدار ممکن در محیط فراهم شود.

طراحی با پیچیدگی کمتر

به طور کلی در طراحی و ساخت انواع سازه های شمالی سعی بر این است که فرم کلی دارای پیچیدگی کمی باشد و پلان ساختمان ساده تر طراحی می شود زیرا کم شدن پیچیدگی موجب می شود تهویه در این منطقه ها برای ویلا با شرایط بهتری ایجاد شود. برای این که بتوان تهویه بهتری ایجاد کرد می توان بازشوها را به صورت مقابل هم در نظر گرفت و فاصله قرارگیری آنها نیز در بیشترین حد ممکن لحاظ شود بدین ترتیب کوران هوا به وجود آمده و تهویه مناسبی در فضای داخلی برقرار خواهد شد.

انتخاب مصالح سازگار با اقلیم منطقه

از نکات خیلی مهم در طراحی ویلا استفاده از مصالح مناسب است زیرا اقلیم منطقه ها شمالی ممکن است در اثر استفاده از مصالح بی کیفیت موجب فرسایش سریع ساختمان ها شود. برای این که ساخت اسکلت طراحی شده به شکل مناسبی اجرا شود ضروری است از سازه بتنی به جای فلزی استفاده کرد تا از ایجاد پوسیدگی ممانعت شود. در این مورد عمر سازه نیز بیشتر خواهد بود و طراحی باید متناسب با نوع مصالح انتخابی در نظر گرفته شود. فرسایش سریع سازه های فلزی یکی از علل مهم در عدم ترجیح آنها به سازه بتنی است. در اغلب ویلاهای شمال برای ایجاد یک سازه مطلوب از چوب استفاده می شود که طراحی متنوعی دارند و از مقاومت بالایی در برابر شرایط متغیر جوی برخوردار هستند.

نوع فرم انتخابی در طراحی ویلا

هنگامی که قرار است یک ویلا طراحی شود می توان حالت های مختلفی را در آن مشاهده نمود. زیرا در خصوص این ساختمان ها آزادی زیادی در نوع طراحی وجود دارد و می توان با یک طرح مناسب و اصولی در ساختار ویلا کارایی آن را بهبود بخشید. یکی از نکات مهم در این مورد توجه به سبک بودن حجم ویلایی است که طراحی می شود در این صورت امکان عبور جریان باد به راحتی امکان پذیر خواهد شد. به عنوان مثال انواع سازه های چوبی به علت وزن سبک و کاهش بار مرده ساختمان دارای مقاومت بالایی در برابر عوامل طبیعی مانند زلزله هستند. از آنجایی که در منطقه ها شمالی بارندگی شدید وجود دارد ضروری است که به طراحی سقف و دیوارها توجه ویژه شود.

نحوه قرارگیری ویلا در سطح

برای طراحی ویلا در شمال باید به سطح قرارگیری آن توجه ویژه شود و طراحان باید این امر را مورد نظر قرار بدهند. در این اقلیم طراحی به نحوی است که ویلا روی سطح زمین قرار نمی گیرد و باید به فاصله قرار گرفتن ویلا و زمین دقت کرد و محاسبات دقیق در این زمینه الزامی است که به اصطلاح آن را کرسی چینی می گویند. به علت رطوبت بالایی که در منطقه ها شمالی وجود دارد و وجود آب های زیرزمینی به مقدار زیاد باید ساختمان ها با طراحی استاندارد عایق شوند تا از رطوبت در امان باشند. یکی از علل قرار دادن ویلا روی شیب عایق کردن ساختمان و عدم ایجاد آسیب های شدید و ممانعت از فرسایش زود هنگام در برابر رطوبت بالا می باشد.

طراحی جهت ورودی و محوطه ویلا

از موارد مهم دیگر در طراحی ویلا علاوه بر طراحی ساختمان طراحی محوطه است. توجه به جهت سازی مناسب و معین موقعیت صحیح ورودی یکی از موارد مورد توجه می باشد زیرا این قسمت به راحتی در معرض دید قرار گرفته و ایجاد یک فضای دلنشین علاوه بر بالا رفتن قیمت سازه موجب احساس آرامش و راحتی بیشتری برای ساکنان خواهد شد. در این رابطه باید به طراحی درست پارکینگ توجه شود و فضای خاصی به این امر اختصاص داده شود. ورودی ها و معین فضای مورد احتیاج برای امکانات ویلا از جمله طراحی قسمتی از فضا برای آتشکده، آلاچیق و غیره باید مد نظر طراح باشد و اهمیت زیادی به ویژه در طراحی ویلاهای لوکس دارد.

توجه به نوع سبک انتخابی در طراحی ویلا

سبک انتخابی در طراحی ویلا از نظر کارفرمایان اهمیت دارد. ویلا با انواع سبک های مدرن و کلاسیک و سبک های تلفیقی هر کدام دارای طراحی منحصر بفردی هستند به همین جهت طراحان قبل از آغاز به کار طراحی این نکته را مورد توجه قرار می دهند. نحوه قرارگیری ویلا در فضایی که موجود است و مصالح کاربردی از عوامل مهمی هستند که در یک طراحی حرفه ای باید به آنها دقت کرد.

منبع: اتاق
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2238

به "طراحی ویلا سنتی: نکات طلایی برای طراحی ویلا در شمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ویلا سنتی: نکات طلایی برای طراحی ویلا در شمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید