همه چیز درباره ثبت نام در سامانه املاک و اسکان

به گزارش اخذ ویزا، از روز 19 فروردین ماه درج اطلاعات سکونتی تمامی سرپرستان خانوار اعم از صاحب خانه و مستاجر در سامانه املاک و اسکان آغاز شده و در این گزارش، نحوه ثبت نام و پاسخ به مواردی نظیر اینکه قرار است کدام خانه ها مشمول مالیات شوند ارایه شده است. با درج این اطلاعات هیچ نوع مالیاتی به خانه اول و دوم شما در شهری دیگر و همچنین خانه های واقع در شهر های کوچک و روستا ها تعلق نمی گیرد، اما باید ثبت نام کنید. در ضمن در آینده ارایه خدمات دولتی شامل یارانه، گواهینامه، انشعابات، افتتاح حساب بانکی و بسیاری دیگر از خدمات مشروط به ثبت اطلاعات سکونتی در سامانه املاک و اسکان و دریافت کد یکتا خواهد بود.

همه چیز درباره ثبت نام در سامانه املاک و اسکان

به گزارش ایسنا، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوار ها در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه 19 فروردین شروع شده است. کلیه سرپرستان خانوار اعم از شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحد های مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت دو ماه از تاریخ 19 فروردین 1400 در سامانه املاک و اسکان درج کنند.

در مرحله اول زمان بندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان بر اساس آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار است، اما از 10 اردیبهشت تا 19 خرداد تمامی کد های ملی قابلیت ثبت نام دارد. از روز 19 فروردین تا 9 اردیبهشت افرادی که آخرین رقم کد ملی آن ها به ترتیب 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2، 1 و صفر است به ترتیب هرکدام دو روز فرصت نام نویسی دارند. سپس همانطور که گفته شد از روز 10 اردیبهشت تا 19 خردادماه تمامی افراد می توانند اطلاعات ملکی خود را ثبت کنند.

برای چگونگی درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان ممکن است سوالات متداولی در ذهن هموطنان ایجاد شود که در این گزارش سعی شده به آن ها پاسخ داده شود:

برای خوداظهاری اطلاعات مالکیت و سکونت به چه سامانه ای مراجعه کنم؟

سامانه ملی املاک و اسکان کشور با آدرس amlak.mrud.ir جهت دریافت خوداظهاری اطلاعات مالکیت و سکونت توسط وزارت راه و شهرسازی طراحی شده و دارای اعتبار است.

دفعه اول است که وارد سامانه می شوم. پیام می دهد کد ملی با شماره همراه سازگار نیست. چه کار باید بکنم؟

برای ورود به سامانه ضروری است با یک شماره همراه که مالکیت آن برای کدملی شما ثبت شده باشد وارد سامانه شوید.

برای ثبت واگذاری ملک خود در سامانه چه کاری باید انجام دهم؟

لطفا در کنار اطلاعات ملک خود در لیست املاک تحت مالکیت، گزینه ثبت واگذاری ملک را انتخاب نمایید.

خانه به نام من است، اما مستاجر در آن سکونت دارد. چگونه این مورد را ثبت کنم؟

در قسمت افزودن ملک بعد از ورود اطلاعات ملک، در قسمت اطلاعات سکونت، گزینه شخص دیگری ساکن است. را انتخاب نموده و اطلاعات مستاجر خود را در آن وارد نمایید.

در سامانه نشان می دهد خانه من خالیست، اما خالی نیست. چکار کنم؟

لطفا شرایط اقامت ملک خود را با انتخاب گزینه ثبت یا تغییر ساکن تعیین نمایید.

ملک را فروخته ام یا ساکن دیگری در ملک من سکونت دارد، اما کد رهگیری ندارم. برای ثبت آن چه کنم؟

وارد نمودن کد رهگیری برای ثبت فروش یا سکونت ملک الزامی نیست.

در ثبت ملکم اشتبا ها اطلاعات نادرستی وارد نموده ام و ثبت نهایی هم نموده ام. برای ویرایش آن چه کنم؟

امکان ویرایش اطلاعات بعد از ثبت نهایی وجود ندارد. ضروری است در وارد نمودن اطلاعات خود دقت لازم را به عمل آورید.

منظور از اقامتگاه اصلی و فرعی چیست؟

اقامتگاه اصلی اقامتگاهی است که در آن زندگی می کنید و اقامتگاه فرعی اقامتگاه دوم خانواده شماست.

اولین بار است که می خواهم وارد سامانه بشوم (یا رمز عبور خود را فراموش نموده ام). در صفحه سماوا میخواهم کد ملی خود را وارد نمایم، اما کد ملی وارد نمی شود. در این باره چکار باید کرد؟

لطفا اطمینان حاصل کنید از مرورگر های به روز Google Chrome یا Mozilla Firefox استفاده می کنید.

چگونه تعیینات ملکم را در سامانه اضافه کنم؟

لطفا در قسمت املاک تحت مالکیت روی گزینه افزودن ملک کلیک نموده و تعیینات آن را ثبت نمایید.

شرایط سکونت ملکم تغییر نموده است. برای ثبت آن چه کار کنم؟

لطفا در قسمت املاک تحت مالکیت در کنار ردیف ملک خود روی گزینه ثبت یا تغییر ساکن کلیک نموده و شرایط جدید سکونت ملک خود را ثبت نمایید.

اقامتگاه خود را در سامانه نمی بینم. چه کار کنم؟

لطفا در قسمت اقامتگاه ها روی گزینه افزودن اقامتگاه کلیک نموده و تعیینات آن را ثبت نمایید.

می خواهم اقامتگاه خود را تغییر دهم. چگونه اقامتگاه قبلی خود را حذف کنم؟

لطفا در قسمت اقامتگاه ها در کنار ردیف اقامتگاه قبلی خود روی گزینه اتمام سکونت کلیک نموده و تاریخ خاتمه سکونت در آن را درج کنید. سپس تعیینات اقامتگاه جدید خود را ثبت نمایید.

آیا واحد مسکونی بایستی 120 روز به صورت متوالی خالی باشد یا اینکه خالی بودن به صورت غیرمتوالی نیز مشمول مالیات خواهد بود؟

در صورتیکه ملک به مدت 120 روز غیر متوالی در طول سال مالیاتی خالی باشد، باز هم مشمول مالیات بر خانه خالی خواهد شد.

در مورد افرادی که بیش از 5 واحد مسکونی خالی دارند، آیا بایستی تمامی املاک در یک شهر واقع باشند؟

مهم نیست که واحد های مسکونی در یک شهر باشد یا در شهر های مختلف، به هر حال در صورتیکه مالک بیش از 5 واحد مسکونی خالی باشد، مشمول مالیات دو برابری می شود.

اگر ملکی در طول سال، 120 روز خالی بماند، اما مالک آن را فروخته باشد، به طوریکه بخشی از 120 روز زمان خالی ماندن، در اختیار مالک اول و مابقی در اختیار مالک دوم باشد، در این صورت آیا مشمول مالیات می شود؟ اگر بله چه کسی بایستی مالیات را پرداخت کند؟

اگر 120 روز از زمان خالی بودن در اختیار یک مالک باشد، مشمول مالیات می شود.

چنانچه ملکی به دلیل فرسودگی قابلیت اجاره دادن نداشته باشد، آیا مشمول مالیات خانه خالی می شود؟

فرسودگی، ملاک عدم شمولیت در مالیات نیست و به هر حال ملک مشمول مالیات خانه خالی می شود.

پس از اینکه، مالک اخطار مربوط به مشمول مالیات خانه خالی بودن را دریافت کرد، چه کاری باید انجام دهد؟

به سامانه جهت خوداظهاری مراجعه کند.

دو واحد مسکونی که دارای سند مجزا هستند و تجمیع شده و توسط یک خانوار استفاده می شوند، آیا بایستی به صورت مجزا در سامانه ثبت شوند و خانه خالی تلقی می گردند؟

بله بایستی به صورت مجزا ثبت شوند و اگر یکی از املاک اقامتگاه دوم تلقی نشود، مشمول مالیات خانه خالی می شود.

حکم ملکی که خریداری شده، اما هنوز به مالک جدید تحویل نشده و در فاصله زمان بین خرید تا تحویل نهایی خالی بوده، چیست؟

اگر به میزان 120 روز خالی باشد و در اختیار یک مالک باشد، مشمول مالیات خانه خالی می شود.

برای معافیت واحد های وقفی که مشمول مالیات نمی باشند، چه مدارکی مورداحتیاج است؟

ملاک استعلام از سازمان اوقاف و امور خیریه است.

آیا واحد های مسکونی در شهر های زیر یکصد هزار نفر جمعیت مشمول مالیات خانه خالی می گردند؟

خیر، مشمول مالیات نمی گردند، اما چنانچه اطلاعات آن ها در سامانه اظهار نشوند، مشمول جریمه خواهند شد.

در چه صورت واحد های مسکونی مشمول جریمه مربوط به عدم ثبت ملک می شوند و این جریمه در شهر های کمتر و بیشتر از یکصد هزار نفر جمعیت به چه صورت خواهد بود؟

واحد های مسکونی واقع در کلیه شهر های زیر یکصدهزار نفر جمعیت و روستا های کشور که هریک از مالک یا بهره بردار آن ها در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد در حکم خانه خالی تلقی شده و مشمول جریمه ای معادل بیست درصد (20%) مالیات سال اول موضوع ماده (54 مکرر) قانون مالیات های مستقیم و واحد های مسکونی واقع در شهر های بالای یکصدهزار نفر جمعیت که هریک از مالک یا بهره بردار آن ها در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد، در حکم خانه خالی موضوع ماده (54 مکرر) این قانون محسوب میشوند.

درصورتیکه بهره بردار اطلاعات ملک را در سامانه درج ننماید، تکلیف مالک چیست؟

می تواند با درج کد رهگیری اجاره نامه و یا شناسه سند و رمز تصدیق اجاره نامه رسمی خود از شمول مالیات خارج شود.

اگر محل سکونت فرد تغییر کرد، چه کاری باید انجام دهد؟

ظرف مدت حداکثر یک ماه بایستی اطلاعات محل سکونت جدید را در سامانه ثبت نماید.

مهلت خوداظهاری برای اشخاص حقیقی و حقوقی چه مدت است؟

اشخاص حقیقی و حقوقی از زمان اعلام رسمی خوداظهاری حداکثر دو ماه برای درج اطلاعات فرصت دارند.

مالک اقامتگاه اصلی یکی از اعضای خانوار (مثلا همسر یا یکی از فرزندان سرپرست خانوار) است. نحوه ثبت ملک چگونه است؟

در این حالت سرپرست خانوار ضروری است در قسمت مالکیت ملک آن عضو خانوار را به عنوان مالک معرفی کند. این عضو خانوار نیز ضروری است به صورت جداگانه وارد سامانه شده و ملک خود را ثبت کند. دقت شود در هنگام ثبت ملک ضروری است وی در قسمت اطلاعات سکونت گزینه خودم ساکن هستم را انتخاب کند.

خانه ای خریدم، اما هنوز سند به نامم نشده. چگونه ملکم را ثبت کنم؟

در این موارد ضروری است در قسمت نوع سند گزینه عادی را انتخاب نمایید.

دریافت یارانه، پلاک خودرو، انشعابات، گواهینامه و بسیاری دیگر از خدمات مشروط به ثبت نام در سامانه املاک واسکان

بنابراین گزارش، در بند 7 از تبصره 8 اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب پنجم آذرماه 1399 مجلس، موضوع مهمی وجود دارد که هموطنان ضروری است به آن توجه کنند. طبق این بند پس از خاتمه مهلت خوداظهاری موضوع تبصره (1) این ماده، دستگاه های اجرایی مکلفند خدمات خود از قبیل افتتاح حساب باکی و صدور دسته چک، خدمات ناشی از اعمال سیاست های حمایتی، یارانه ای و یاری معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی، ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه رانندگی، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه، ثبت نام مدارس در منطقه محل اقامت، استحقاق دریافت خوابگاه دانشجویی و امثال آن را صرفا با اخذ کد ملی و بر اساس کد پستی یا توضیح نشانی یکتای درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی آنان در سامانه املاک و اسکان کشور ارایه کنند. همچنین حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از لازم الاجرا شدن این تبصره، کلیه ارایه دهندگان خدمات عمومی از قبیل آب و فاضلاب، برق، گاز و تلفن مکلفند قبوض مصرفی را بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه املاک و اسکان کشور، مطابق با کد پستی یا نشانی یکتا و به نام مالک یا بهره بردار صادر کنند.

به عبارت ساده تر، مفهوم این بند از قانون این است که در صورت عدم ثبت اطلاعات ملکی خود از یارانه، پلاک خودرو، خدمات بانکی، انشعابات خانگی، گذرنامه و ... محروم خواهید شد. در واقع کسی که اطلاعات ملکی خود را ثبت می نماید یک کد یکتا دریافت می نماید که مبنای ارایه خدمات دولتی، این کد یکتا خواهد بود.

البته ثبت نام در این سامانه به معنای جریمه مالیاتی نیست. شما می توانید یک اقامتگاه اصلی و یک اقامتگاه فرعی غیر از شهر محل اقامت خود داشته باشید که مشمول مالیات نخواهند شد.

همچنین خانه های واقع در روستا ها و شهر های دارای جمعیت کمتر از 100 هزار نفر در صورت خالی بودن مشمول مالیات نمی شود. البته واحد های مسکونی واقع در شهر های زیر 100 نفر جمعیت و روستا ها که مالک و بهره بردار آن ها هریک جداگانه در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد در حکم خانه خالی تلقی و مشمول جریمه ای معادل 20 درصد مالیات سال اول این قانون خواهد شد.

واحد های نوساز نیز پس از 12 ماه و در طرح پروژه های انبوه سازی پس از 18 ماه از زمان صدور گواهی اتمام عملیات ساختمانی مشمول مالیات موضوع این ماده می شوند.

جریمه ای که برای خانه های خالی در نظر گرفته شده چقدر است؟

بر اساس قانون هر واحد مسکونی واقع در شهر های بالای 100 هزار نفر که به استناد سامانه املاک و اسکان بیش از 120 روز ساکن نداشته باشد در سال اول مشمول شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم 12 برابر و سال سوم 18 برابر مالیات متعلقه می شود.

مالیات متعلقه در واقع مالیاتی است که به خانه های اجاره ای تعلق می گیرد. طبق قانون واحد های بالای 150 متر در تهران و بالای 200 متر در شهرستان ها که اجاره داده می شوند مشمول مالیات هستند. بدین صورت که تا 3 میلیون تومان درآمد اجاره مشمول 15 درصد، بین 3 تا 10 میلیون مشمول 20 درصد، بین 10 تا 25 میلیون شامل 25 درصد، بین 25 تا 100 میلیون تومان مشمول 30 درصد و بالاتر از 100 میلیون تومان شامل 35 درصد مالیات خواهد شد.

حالا این رقم ها با ضرایب شش برابر در سال اول مشمول خانه های خالی می شود. البته این بدان معنا نیست که قرار است از همه واحد های اجاره ای مالیات دریافت شود بلکه ضرایب مالیاتی مربوط به خانه های اجاره ای بالای 150 متر و بالای 200 متر مبنایی برای محاسبه مالیات خانه های خالی قرار می گیرد. یعنی کماکان واحد های اجاره ای کمتر از 150 متر در تهران و بالای 200 متر در شهرستان ها از پرداخت مالیات معاف هستند.

همچنین در اصلاحیه موادی از قانون مالیات های مستقیم، معافیت های مشروط برای واحد های مسکونی موقوفه، دانشجویان، طلاب، دانش آموزان، شاغلان و مبتلایان به بیماری های خاص در صورت اقامت در شهری غیر از اقامتگاه اصلی و فرعی در نظر گرفته شده است. واحد های مسکونی محل اشتغال صاحبان صنوف و مشاغل از جمله گردشگری و زیارتی در صورت درج در سامانه از مالیات معاف هستند. متن کامل قانون را می توانید در قانون اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم مصوب پنجم آذرماه 1399 مشاهده کنید.

مالیات خانه های خالی به صندوق ملی مسکن می رود

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هر مالیاتی که از خانه های بدون سکه اخذ شود به صندوق ملی مسکن می رود و به پرداخت تسهیلات برای مسکن گروه های کم درآمد اختصاص می یابد.

محمود محمودزاده اظهار کرد: سامانه املاک و اسکان یک اقدام پایه برای شناسایی شرایط مسکن کشور است. هدف هم صرفا مالیات نیست بلکه برنامه اصلی، شناسایی اوضاع سکونتی خانوار ها برای برنامه ریزی های حوزه مسکن است. هم میهنان عزیز از این منظر به ثبت اطلاعات ملکی خود نگاه کنند که اگر موضوع مسکن قرار است ساماندهی شود احتیاج به این اطلاعات پایه دارد و به وسیله این سامانه انجام می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1769

به "همه چیز درباره ثبت نام در سامانه املاک و اسکان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره ثبت نام در سامانه املاک و اسکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید