ژان کلود کریر فیلمنامه نویس عظیم سینما درگذشت

به گزارش اخذ ویزا، شاید اسم ژان کلود کریر برایتان آشنا نباشد. رمان نویس و فیلمنامه نویس و بازیگر عظیم اما قطعا اگر اهل سینما باشید از آثاری که او دیالوگ ها و فیلمنامه هایشان را نوشته چندتایی را دیده اید. یا او را به واسطه عباس کیارستمی می شناسید چون ژان کلود کریر از دوستان نزدیک کیارستمی بود و در فیلم کپی برابر اصل کیارستمی هم در نقش کوتاهی ظاهر شد.

ژان کلود کریر فیلمنامه نویس عظیم سینما درگذشت
  • 10 فیلم برتر عباس کیارستمی؛ مردی که زیاد می دانست

علاوه بر این همسر ژان کلود کریر ایرانی است. نهال تجدد نویسنده و پژوهشگر ایرانی که برای اهل ادبیات نامی شناخته شده است.

ژان کلود کریر بیشتر به خاطر همکاری با لوئیس بونوئل روی فیلمنامه های فیلم های فرانسوی اش شناخته می گردد. کریر متولد 1931 در فرانسه بود. سال 1957 اولین رمانش را نوشت و بعد از آن با ژاک تاتی، کارگردان مشهور فیلم های کمدی آشنا شد و ژاک تاتی با الهام از داستان های کوتاه کریر چند فیلم ساخت. بعد از آن کریر خودش یک فیلم کوتاه ساخت که برنده جایزه اسکار هم شد.

او سه بار دیگر هم برای نوشتن فیلمنامه فیلم های جذابیت پنهان بورژوازی، میل مبهم هوس و سبکی تحمل ناپذیر هستی نامزد جایزه اسکار شد.

ژان کلود کریر از اوایل دهه 60 فیلمنامه نویسی را آغاز کرد و تا همین سال جاری هم فعال بود و آخرین اثرش نمک اشک ها به کارگردانی لویی گارل سال جاری به نمایش درآمد. کریر از همان ابتدای دهه 60 نقش های کوتاه هم جلوی دوربین بازی کرد.

یکی از کارهای مهم ژان کلود کریر نوشتن کتاب از کتاب رهایی نداریم به همراه اومبرتو اکوست. کتابی که در ایران هم توسط مهستی بحرینی ترجمه شد و میان قشر کتاب خوان ایرانی هم هواداران زیادی پیدا کرد.

درگذشت ژان کلود کریر در سن 89 سالگی برای دوستداران سینما ضایعه بزرگی بود. او آخرین نفر از نسل طلایی سینماگرانی است که عکسی مربوط به آن ها از زمان درگذشت کریر در فضای مجازی دست به دست می گردد. عکسی که در آن بزرگانی مثل آلفرد هیچکاک و بیلی وایلدر حضور دارند و کریر آخرین چهره زنده در عکس بود.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1662

به "ژان کلود کریر فیلمنامه نویس عظیم سینما درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژان کلود کریر فیلمنامه نویس عظیم سینما درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید