کاخ ثابت پاسال، بزرگ ترین خانه تهران تخریب می گردد

به گزارش اخذ ویزا، بزرگ ترین خانه تهران که معماری آن از قصرلو پتی تریانون در ورسای فرانسه الگو گرفته شده، به پیشنهاد رئیس شورای شهر تهران قرار است که به مسجد، مرکز فرهنگی و تجاری بدل گردد.

کاخ ثابت پاسال، بزرگ ترین خانه تهران تخریب می گردد

خانه مشهور به کاخ ثابت پاسال در کوچه ناهید در ابتدای بلوار آفریقا واقع شده است. این خانه 11 هکتاری که زمانی بزرگ ترین خانه تهران بوده و در دهه پنجاه ارزشی معادل 15 میلیون دلار داشت، گویی در آخرین روزهای فعالیت شورای چهارم سرنوشت دیگری پیدا نموده است و اعضای شورا بی توجه به تمام هشدارها و درخواست هایی که برای حفظ این بنا در این سال ها مطرح شد، مجوز تخریب آن و ساخت مسجد در زمین مصادره ای آن را به مالک فعلی آن داده اند.

مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران گفت:

می خواستند در محل این عمارت مجتمع تجاری بسازند و بلند مرتبه سازی نمایند اما پیشنهاد دادیم مرکز فرهنگی و مذهبی و مسجد در آنجا ساخته گردد. پیشنهاد شورای شهر به جای حفظ گران ترین خانه تهران، ساخت مسجد است، البته باید در این مکان فرهنگی، بخش تجاری فعال گردد تا مکان فرهنگی بتواند هزینه های خود را در بیاورد.

کاخ ثابت پاسال بنایی است که در دو سال اخیر موضوع تخریب و تملک آن و بعلاوه ثبت آن به وسیله میراث فرهنگی محل بحث بوده است.

در دو سال گذشته در خصوص این بنا اظهارنظرهای فراوانی شد و وعده هایی هم از سوی میراث فرهنگی برای ثبت این بنا در لیست آثار ملی داده شد، دی ماه 93 پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، با ارزشمند خواندن این خانه به رسانه ها گفته بود:

این وزارتخانه از شهرداری تهران خواسته است اگر پروانه ای برای تخریب این خانه صادر شده است، مستندات خود را به وزارت راه و شهرسازی اعلام کند. دستور توقف موقت عملیات در این خانه ارزشمند صادر شده است. سازمان میراث فرهنگی نتوانسته است آن را در لیست آثار ملی ایران ثبت کند و از این رو کار حفظ این خانه اکنون سخت است.

محمد حقانی، عضو شورای شهر تهران پیشنهاد داده بود که شهرداری با خرید این بنای ارزشمند، ضمن حفظ این ساختمان و استفاده از آن به عنوان یک مجموعه فرهنگی، هنری، آن را به شهروندان تهرانی هدیه کند.

نامه های سرگشاده ای هم از سوی فعالان میراث فرهنگی و سازمان نظام مهندسی نوشته شد و درخواست حفظ این بنای ارزشمند به نهادهای متولی رایه شد، اما پاسخ تمام این اظهارنظرها، وعده هایی بود که داده شد و کاخ ثابت پاسال در سکوت خبری درختانش را از دست داد و حالا هم بعد از مدت ها بی خبری، قرار است مسجدی را جایگزین این بنا نمایند. نگرانی ها از تخریب این بنای زیبا و تاریخی ادامه دارد و فعلا معین نیست که سرنوشت این بنا چه خواهد شد.

منبع: کجارو / آفتاب
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2167

به "کاخ ثابت پاسال، بزرگ ترین خانه تهران تخریب می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ ثابت پاسال، بزرگ ترین خانه تهران تخریب می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید