آشنایی با طبیعت زیبا و خیال انگیز دشت مغان پارس آباد

به گزارش اخذ ویزا، در استان اردبیل و در شمالی ترین قسمت این استان دشتی با جاذبه های طبیعی وچشم اندازهای زیبا و بی نظیر قرار گرفته است به نام دشت مغان پارس آباد که به علت وجود منظره ها خیره نماینده و جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی می تواند یکی از برترین مکان ها برای سفرهای خانوادگی باشد. دشت مغان در پارس آباد دشت همواره بهار ایران نامیده می شود و وجود انواع پرندگان چون پلیکان خاکستری، اردک تاجدار، قوی گنگ، غاز خاکستری، بالکان کوچک، مرکوس و اردک چشم طلایی و دیگر پرندگان در تالاب های دشت مغان سبب شده است که این دشت یکی از جالب توجه ترین مکان ها برای طبیعت دوستان باشد که بتوانند در یک محیطی با این همه زیبایی و با غنای فراوان تاریخی و طبیعی لحظات شاد را سپری نمایند. این دشت در شمالی ترین نقطه از استان اردبیل در شمال غربی ایران در شهرستان مغان قرار گرفته است. این منطقه دارای آب و هوا و خاک خوب و حاصلخیزی برای کشاورزی می باشد، به همین علت شغل بیشتر مردم این ناحیه کشاورزی می باشد و در جای جای آن می توان زمین های زیر کشت انواع و اقسام حبوبات، غلات و علوفه را دید به عبارتی دیگر می توان مغان را انبار غله ایران نامید. دشت مغان از سه شهر گرمی، بیله سوار و پارس آباد تشکیل شده است. دشت مغان از سمت جنوب به مشکین شهر، از سمت شرق و شمال به جمهوری آذربایجان و به ارسباران از سمت غرب راه دارد و تقریبا یک سوم این دشت در جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. این دشت از سه شهر بیله سوار، گرمی و پارس آباد تشکیل می شود. به سه قسمت کوهپایه ای ، کوهستانی و جلگه ای تقسیم می شود. پس در ادامه با ما در مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید برای آشنایی بیشتر با دشت مغان پارس آباد...

آشنایی با طبیعت زیبا و خیال انگیز دشت مغان پارس آباد

قسمت های کوهپایه ای دشت مغان پارس آباد

این نواحی دارای شیبی بین 1 تا 10 درصد می باشد و در واقع به زمین هایی که از 100 متر کمتر ارتفاع داشته باشد و به کوهستان وصل بوده و تا نزدیکی جلگه ادامه داشته باشد نواحی کوهپایه ای گفته می شود. که برترین مکان برای کارهای کشاورزی، سکونت و دامپروری می باشد و نواحی کوهپایه ای شامل بخش هایی از بخش مرکزی، دهستان قشلاق شمالی و بخش تازه کند و اصلاندوز را شامل می شود.

قسمت های کوهستانی دشت مغان پارس آباد

به قسمت هایی که دارای شیب بیش از 10 درصد بوده و ارتفاعش از 100 متر تا 700 متر می باشد و هر چه از سمت جنوب به سمت غرب پیش می رویم بر این ارتفاع افزوده می شود، نواحی کوهستانی دشت مغان پارس آباد گفته می شود که شامل ارتفاعات جنوب، غرب و جنوب غرب منطقه می باشد. نواحی کوهستانی قسمت هایی از بخش مرکزی، دهستان قشلاق شمالی و بخش اصلاندوز و دهستان قشلاق غربی را در بر می گیرد.

قسمت های جلگه ای دشت مغان در پارس آباد

به زمین هایی که شیب آنها از 5 درصد کمتر بوده و به علت این که دارای خاک های رسوبی و آبرفتی دانه ریز می باشد حاصلخیز است و در تمام نواحی ان می توان به کار کشاورزی پرداخت نواحی جلگه ای دشت مغان در پارس آباد گفته می شود که تا سواحل رود ارس را در بر می گیرد و تا 30 متری از سطح دریا در انتهای شمال شرقی دهستان ساوالان را شامل می شود.

جاذبه های گردشگری و تاریخی مغان

منطقه مغان دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری بی شماری است که از بعضی از انها می توان به تپه نادر اصلاندوز، قلعه اولتان مغان، زیستگاه آقابابا، دریاچه سد شهرک مغان، گورستان کورلار کور عباسلوی مغان، سواحل زیبا و بی نظیر آراز چایی رود ارس، پل تاریخی خمار لو مغان و جنگل های مغان، گورستان اصلاندوز مغان، زیستگاه خروسلوی مغان نام برد.

عشایر دشت مغان

در میان کوه ها و صخره ها و در دشت های این نواحی مردمانی را خواهی یافت که دارای پوستی چروکیده و خشک با دلی مهربان و صمیمی هستند. آنها چیزی از ریا و دروغ را در دلشان نپرورانده اند و راستی و صداقت را از طبیعت آموخته اند این مردمان عشایر دشت مغان می باشند که برای گذران زندگی خود با طبیعت جانانه دست و پنجه نرم می نمایند انسان ها یی که قرن ها است با کوچ نشینی به زندگی خود حیات داده اند و مردمانی اصیل و با کفایت تبدیل شده اند و دارای فرهنگ و سرشتی پاک و صمیمی می باشند. این ها عشایر شجاع و دلاور دشت مغان هستند.

معرفی قیز قلعه سی

درساخت این قلعه از مصالحی چون ملات ساروج و قلوه سنگ ها استفاده نموده اند اما چیزی که امروزه از قیز قلعه سی به یادگار مانده فقط دو برج و دو دیوار ناقص قدیمی می باشد و بر اساس شواهد و معماری بنا احتمال می رود که قدمت ساخت ان به زمان اشکانیان و ساسانیان باز شود.

گورستان های دشت مغان

در دشت زیبای مغان چیزی که بیشتر از همه توجه شما را جلب خواهد نمود وجود گورستان های متعدد است که برای یافتن طلا و گنج مورد حفاری واقع شده اند و قدمتی در حدود هزاره اول میلاد دارند. از گورستان های این دشت می توان به گورستان های قلی بیگلو، قوش اوتران، کور عباسلو، گدایلو، افجی، کرار و ... اشاره نمود که قدمتشان به هزاره اول قبل از میلاد مسیح باز می شود. این گورستان ها را در همه جا می توان یافت از رودخانه ها گرفته تا دامنه کوه ها و چون اجسادی که در میان خاک این منطقه دفن شده اند پوسیده هستند و استخوانی و چیزی از آنها باقی نمانده است و علتش آهکی بودن زمینه اینجاست نمی توان دقیقاً معین کرد که این اجساد دفن شده مراسم تدفین شان به چه شکل بوده است. اما تنها چیزی که از این اجساد به جای مانده است استخوان های کوچکی از قلم پا و کاسه سر می باشند که با تحقیق و تفحص در موردشان معین می شود که صورتشان رو به آفتاب و بعضی به سمت غرب و بعضی مردگان به سمت شرق بوده است.

موقعیت قرارگیری گورستان ها به گونه ای است که بیشتر در جهت طلوع خورشید قرار گرفته اند، زیرا در آیین میترایسم خورشید دارای ارزش و اعتبار خاصی است و جنبه تقدس برای آنها دارد. و این ویژگی مشترک بیشتر گورستان های است که در منطقه دشت مغان وجود دارند از گورستان های عهد ساسانی افلیجی گرفته تا گورستانهای که به هزاره پیش از میلاد تعلق دارند مثل قلی بیگلو و قوش اتران و سایر گورستان ها. جنگهای ده ساله ای که بین سه مملکتت قاجار قورو نموش و مملکت لری بین و امپراطوری روسیه در گرفت و در حدود 10 سال طول کشید شهدای این جنگ محل دفنشان در منطقه مقصودلوی کورعباسلو می باشد.

مسیر دسترسی به دشت سرسبز مغان چگونه است؟

برای این که سفرتان به دشت سرسبز مغان با آسودگی خاطر و خیال انجام شود، پیشنهادمان به شما این است که ابتدا از هر جای این کشور پهناور که هستید خود را به استان زیبا و با صفای اردبیل برسانید و بعد از آن کافی است به شهرستان مغان که مرکز ان گرمی می باشد رفته که در 110 کیلومتری اردبیل واقع شده است. در اردبیل از هرکسی سوال کنید دشت مغان کجاست بی شک و بی درنگ راهنمایتان خواهد نمود.

منبع: همگردی
انتشار: 18 دی 1401 بروزرسانی: 18 دی 1401 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2377

به "آشنایی با طبیعت زیبا و خیال انگیز دشت مغان پارس آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با طبیعت زیبا و خیال انگیز دشت مغان پارس آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید