آموزش و اشتغال کم توان ها در توانگران امروز

به گزارش اخذ ویزا، چرا توانایی های مبتلایان به اوتیسم و معلولان ذهنی دیده نمی گردد؟ چرا برنامه های آموزشی برایشان تدارک نمی بینند؟ تعدادی از اهالی فرهنگ و جامعه علمی در پاسخ به این سئوال ها، گروهی را تشکیل داده اند که به طور تخصصی در زمینه اوتیسم و کم توانان ذهنی فعال است.

آموزش و اشتغال کم توان ها در توانگران امروز

خبرنگاران- مریم باقرپور: زمان زیادی از شکل گیری کانون توانگران امروز در تکه دوم مرکز نمی گذرد، اما در همین مدت تعداد زیادی از نوجوانان و جوانانی مبتلا به اوتیسم و کم توان ذهنی که فقط در مناسبت ها یا برنامه ها یکدیگر را می دیدند، با هم بیشتر آشنا شده اند و این روزها در کلاس های شرکت رشته های مختلف را به طور حرفه ای می آموزند تا بتوانند از آموخته های خود درآمدزایی نمایند.

رویکرد فرهنگی، هنری و ورزشی

کانون توانگران امروز، به وسیله تعدادی از اهالی فرهنگ و جامعه علمی مانند فاطمه عزیرآبادی فراهانی، کاوه مقدم، علی حاجی ملاربیع، نرگس آزادی یزدی و... با هدف توانمندسازی و اشتغالزایی نوجوانان و جوانان اوتیسم و کم توان ذهنی شکل گرفت و در روزهای نخست تعداد اعضایش به 25 نفر می رسید و اکثرشان از منطقه 2 تهران بودند اما در گذر زمان و با اطلاع رسانی به خانواده ها تعداد اعضا بیشتر شد. در این کانون افرادبالای 18 سال پذیرش و برایشان کلاس های آموزشی در زمینه های معرق، چرم، موسیقی، باغبانی، فن بیان و... برگزار می گردد. سپس افراد آموزش دیدگان می توانند دستاوردهای خود را در نمایشگاه ها به نمایش بگذارند. لیلا مهردانا مسئول کانون که خود از دانشجویان دکتری است، می گوید: این کانون با رویکرد فرهنگی، هنری و ورزشی تشکیل شد و برای اعضا کلاس های مختلف در سرای محله شهرآرا و خانه فرهنگ نصر برگزار می گردد.

کوشش برای توسعه کانون

بانیان کانون توانگران امروز، فعالیت این گروه را از تکه دوم مرکز به علت قرار داشتن مرکز آموزشی در آن و فعالیت مدیران شهری در زمینه افراد دارای اوتیسم و معلولیت ذهنی آغاز نموده اند و اکنون کلاس ها فقط در مراکز منطقه 2 برگزار می گردد، اما بانیان امیدوارند بتوانند فعالیت های خود را توسعه داده و در سایر منطقه ها نیز کلاس ها برگزار گنند تا اعضا مجبور به طی مسافت طولانی از شرق تا غرب مرکز نشوند. مهردانا می گوید: می خواهیم زمینه ای فراهم کنیم تا خانواده ای به علت داشتن فرزند دارای معلولیت، غصه نخورد و بتوانیم از طرفیت های این گروه از بچه ها استفاده کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 دی 1401 بروزرسانی: 30 دی 1401 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2384

به "آموزش و اشتغال کم توان ها در توانگران امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش و اشتغال کم توان ها در توانگران امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید