دکتر تومانیان سفیر علمی ایران و ارمنستان است، مشارکت این دانشمند با انجمن ریاضی برای اصلاح کنکور

به گزارش اخذ ویزا، مراسم بزرگداشت رئیس شاخه ریاضیات فرهنگستان علوم با حضور رئیس فرهنگستان علوم، رئیس انجمن ریاضی، نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از استادان و دانشجویان ریاضی و برخی از اعضای جامعه ارامنه ایران برگزار شد.

دکتر تومانیان سفیر علمی ایران و ارمنستان است، مشارکت این دانشمند با انجمن ریاضی برای اصلاح کنکور

به گزارش خبرنگاران، دکتر مهدی بهزاد عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در مراسم بزرگداشت دکتر مگردیچ تومانیان، رئیس شاخه ریاضی فرهنگستان علوم که عصر پنجشنبه در انجمن دانشگاهیان ارامنه برگزار گشت گفت: برای من افتخاری است که امروز در این جمع هستم. همانطور که همه شما شنیده اید می گویند پشت سر هر مرد موفقی یک زن دانا حضور دارد و بدون شک همسر دکتر تومانیان جزو همان خانم های فوق العاده است. ایشان همیشه از دکتر مگردیچ تومانیان حمایت می کند.

چهره ماندگار ریاضی اضافه کرد: من ارادت ویژه ای به دکتر تومانیان دارم و جا دارد در این جا از موسسه تحقیق و ترجمه هور و انجمن دانشگاهیان ارامنه تهران برای برگزاری این بزرگداشت تشکر کنم.

بهزاد ادامه داد: من دو نشان شایستگی برای نوه های دکتر تومانیان، آرن و پولین آورده ام که در انتهای مراسم به آن ها تقدیم می کنم. ما 40 خانه ریاضی در سراسر کشور دارم که تقریبا همه آن ها در شهرستان ها قرار دارند و در روستاها خانه ریاضیات وجود ندارد؛ برای این که دانش آموزان روستایی هم از خدمات خانه های ریاضی بهره مند شوند با ماشین هایی از سوی خانه های ریاضیات کادو و کتاب برای روستاها ارسال شد.

این ریاضیدان در ادامه اظهار کرد: طی این فرایند دانش آموزان برجسته ای شناسایی شدند که تحت حمایت بنیاد نخبگان قرار گرفتند و به آن ها نشان شایستگی اهدا شد. نشانی که به نوه های دکتر تومانیان می دهم از جنس همان نشان ها است.

وی با بیان این که تومانیان به نوعی سفیر علمی میان کشورهای ایران و ارمنستان به حساب می آید، اضافه کرد: دکتر تومانیان از اولین افرادی بود که به عضویت فرهنگستان علوم درآمد. ما در سال چندین جلسه با اعضای شاخه های دیگر علوم پایه فرهنگستان علوم داریم که معمولا دکتر تومانیان آن جلسات را با اقتدار مدیریت می کنند.

در ادامه مراسم، دکتر منصور واعظ پور، رئیس انجمن ریاضی ایران درباره دکتر تومانیان گفت: دکتر تومانیان از افراد بسیار موثر انجمن ریاضی ایران هستند. انجمن ریاضی ایران، اولین انجمن علمی ثبت شده کشور است. این انجمن در راستای پیشبرد ریاضیات فعالیت داشته و نشریات مختلفی را هم منتشر می کند. این انجمن امسال پنجاهمین کنفرانس ریاضی را برگزار کرد. این مطالب را برای تعریف از انجمن ریاضی نگفتم بلکه برای این گفتم که بدانید دکتر تومانیان چه فرد موثری در این انجمن بوده است.وی همچنین دو دوره ریاست انجمن ریاضی را بر عهده داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: دکتر تومانیان 11 دوره متوالی عضو شورای اجرایی انجمن ریاضی بودند و از این حیث رکورد دار هستند.

واعظ پور با بیان این که دکتر تومانیان در حوزه مسئولیت اجتماعی نمونه هستند، اضافه کرد: یکی از نمونه های احساس مسئولیت ایشان مشارکت در طرح اصلاح کنکور است. به همراه دکتر تومانیان طرحی برای اصلاح کنکور تهیه کردیم و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دادیم و ان شاءالله به کمیسیون آموزش مجلس هم تقدیم میکنیم.

در بخش دیگری از مراسم بزرگداشت رئیس شاخه ریاضیات فرهنگستان علوم، دکتر زارع نهندی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تشکر از موسسه ترجمه و تحقیق هور و انجمن دانشگاهیان ارامنه برای برگزاری این مراسم گفت: مگردیچ تومانیان دوره های ابتدایی، متوسطه و دبیرستان را در مدرسه ارامنه جلفای اصفهان گذراند و پس از فارغ التحصیلی به مدت یک سال در آن دبیرستان تحصیل کرد. او در سال 1343 که اولین کنکور سراسری برگزار گشت در رشته ریاضی دانشگاه تهران پذیرفته شد. دکتر تومانیان از شاگردان پروفسور فاطمی، هشترودی، اکبرزاده و... بود.

این استاد ریاضی با بیان این که تومانیان در سال 1347 با کسب رتبه دوم از مقطع کارشناسی ریاضی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد گفت: مگردیچ تومانیان به عنوان مربی و در طرح سربازی در دانشگاه تبریز به تدریس پرداخت و همزمان هم در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه تحصیل کرد. وی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه تبریز برای تحصیل در مقطع دکتری به دانشگاه ساوتهمپتون انگلستان رفت. تومانیان در سال 1975 دکترای خود را در هندسه دریافت کرد.

زارع نهندی در ادامه به بیان فعالیت های دکتر تومانیان در ایران پرداخت و اضافه کرد: ایشان پس از بازگشت به ایران استادیار دانشگاه تبریز شد و دوره دکترا و کارشناسی ارشد هندسه را در این دانشگاه پایه گذاری کرد. تومانیان 10 کتاب درسی در حوزه ریاضیات نگاشته است. ایشان با مرکز بین المللی عبدالسلام در ایتالیا نیز همکاری داشته اند.

در ادامه، دکتر هادی زارع، دانشیار دانشگاه تهران و از شاگردان سابق مگردیچ تومانیان درباره وی گفت: در زمانی که من دانشجوی لیسانس بودم آرزو می کردم که شاگرد دکتر تومانیان باشم. از سال 81 تا 83 در دانشگاه تبریز افتخار شاگردی ایشان را داشتم.

وی اضافه کرد: به عنوان یک شاگرد از ایشان ریاضیات زیادی آموختم اما همیشه شاه بیت سخنان من درباره وی منش خوب ایشان است.

زارع ادامه داد: از آنجایی که ایشان در سال 1975 از دانشگاه ساوتهمپتون فارغ التحصیل شدند و تورم آکادمیک هم وجود نداشت، می توانستند در بهترین دانشگاه های جهان تدریس کنند، اما در دوران انقلاب فرهنگی و دوره جنگ کشور را ترک نکردند و عمر خود را وقف آموزش ریاضی در ایران کردند. ایشان بی پروا به دفاع از حقوق فارغ التحصیلان می پردازند و با آن چه آینده علمی کشور را تهدید می کند مقابله می کنند.

در بخش دیگری از این مراسم، ژیرایر خسرویان، عضو سابق شورای خلیفه گری ارامنه تبریز با ابراز خوشحالی از فراهم شدن فرصتی برای بیان صفات دکتر تومانیان گفت: دکتر تومانیان در سال 48 وارد تبریز شدند و همان سال های اول و پس از شناخت مدرسه ارامنه به آموزش ریاضی کمک کردند بعد از مدتی از طرف جامعه ارامنه شناخته شدند و به مسائل ارامنه رسیدگی می کردند.

وی اضافه کرد: دکتر تومانیان در تنظیم مقررات احوال شخصیه ارامنه و تصویب آن توسط پیشوای مذهبی در بیروت مشارکت فعالانه داشتند. بعد از انقلاب به دلیل عدم ثبت نام دانش آموزان غیرارمنی و جداسازی دختران و پسران تعداد دانش آموزان ارمنی تقلیل یافت و مدارس در شرف تعطیلی قرار گرفتند با پیگیری های ایشان امکان تداوم فعالیت این مدارس فراهم شد.

در ادامه دکتر مگردیچ تومانیان با تشکر از دست اندرکاران برگزاری این مراسم، حضار و اعضای گروه کر که در بخشی از مراسم چندین سرود اجرا کردند گفت: ما دانشمندان ایرانی ارمنی زیادی داریم. نخستین بانوی فیزیکدان ایرانی، نویسنده اولین کتاب ریاضی جدید به زبان فارسی و پدر رباتیک ایران همگی از دانشمندان ارمنی ایرانی هستند.

وی سپس به بیان بخش دیگری از خدمات ارامنه ایرانی و خارجی به علم پرداخت.

در بخش دیگری از مراسم بزرگداشت دکتر مگردیچ تومانیان که با همکاری موسسه تحقیق و ترجمه هور و انجمن دانشگاهیان ارامنه تهران برگزار گشت، کارن خانلری، کننده ارامنه در مجلس شورای اسلامی گفت: بسیار مفتخرم که در این جلسه باشکوه حضور دارم. سخنرانان مراسم درباره وجوه مختلف این انسان بزرگوار به خوبی صحبت کردند. فکر می کنم روح تمام این دانشمندان ارمنی ایرانی که دکتر تومانیان از آنها یاد کردند، در این جا حضور دارد. ارامنه در هر عرصه ای اعم از علمی، صنعتی و ورزشی و حتی در صحنه جنگ مجاهدت های زیادی برای این کشور کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 765

به "دکتر تومانیان سفیر علمی ایران و ارمنستان است، مشارکت این دانشمند با انجمن ریاضی برای اصلاح کنکور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکتر تومانیان سفیر علمی ایران و ارمنستان است، مشارکت این دانشمند با انجمن ریاضی برای اصلاح کنکور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید