تور یونان: ادعای آتن؛ نقض حریم هوایی یونان از سوی جنگنده های اف، 16 ترکیه

به گزارش اخذ ویزا، منابع خبری از نقض حریم هوایی یونان بر فراز دریای اژه از سوی جنگنده های نیروی هوایی ترکیه خبر دادند.

تور یونان: ادعای آتن؛ نقض حریم هوایی یونان از سوی جنگنده های اف، 16 ترکیه

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع خبری یونانی غروب دوشنبه به وقت تهران از نقض محدد حریم هوایی این کشور بر فراز دریای اژه از سوی جنگنده های نیروی هوایی ترکیه خبر دادند.

به نوشته روزنامه اکاثیمرینی ، دو فروند جنگنده اف-16 نیروی هوایی ترکیه ساعت 15:33 دقیقه به وقت محلی در ارتفاع 27 هزار پایی بر فراز جزیره پاناگیا پرواز کردند. این منبع به نقل از وزارت دفاع یونان نوشتند که این اقدام جنگنده های ترکیه با واکنش سریع جنگنده های یونانی روبرو شد و آن ها جت های نظامی ترکیه را از منطقه فراری دادند.

این در حالی است که وزارت دفاع ترکیه به تازگی مدعی شد یونان به اقدامات تحریک آمیز خود علیه ترکیه ادامه می دهد و 2321 تخلف در جزایر غیرنظامی در شرق مدیترانه مرتکب شده است.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه ای بیان کرد یونان در سال 2021 با استفاده از تجهیزات دریایی و هوایی، 2321 دفعه حریم هوایی و دریایی منطقه ها غیرنظامی در شرق مدیترانه و دریای اژه را نقض نموده است.

وزارت دفاع ترکیه اضافه نمود که آتن همچنان به ادعاهای بی اساس علیه آنکارا و تشدید تنش ها ادامه می دهد و به طور کامل درخواست های ترکیه برای گفت وگو را نادیده می گیرد.

بنابرادعای تازه ترکیه، یونان بعلاوه در سال گذشته 59 بار توافقنامه سال 1988 مبنی بر اجتناب از تمرینات نظامی و فعالیت های آموزشی در تعطیلات قانونی و مذهبی را نقض نموده و در دریای اژه و دریای مدیترانه شرقی تمریناتی را انجام داده است.

از سویی دیگر، نیکوس پاناگیوتوپولوس وزیر دفاع یونان اخیرا با اشاره به توافقنامه دفاعی یونان و فرانسه تاکید نمود: در صورتی که ترکیه بخواهد حمله کند و ما از فرانسه یاری بخواهیم، نیروهای فرانسوی آنجا خواهند بود، آنها باید آنجا باشند.

روابط بین ترکیه و یونان، دو عضو ناتو که اغلب دچار تنش بوده به طوری که سال گذشته این روابط به شدت رو به وخامت گذاشت و کشتی های جنگی در شرق مدیترانه در نزاع بر سر مرزهای دریایی و حقوق انرژی با هم روبرو شدند. یونان و ترکیه سال گذشته دردرگیری بر سر اکتشاف گاز در شرق مدیترانه به تقابل نظامی نزدیک شدند. ترکیه بارها اعلام نموده که از یونان می خواهد تا راه چاره های سیاسی مسالمت آمیز را اتخاذ کند تا راه چاره های تهاجمی.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2073

به "تور یونان: ادعای آتن؛ نقض حریم هوایی یونان از سوی جنگنده های اف، 16 ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان: ادعای آتن؛ نقض حریم هوایی یونان از سوی جنگنده های اف، 16 ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید