افسانه بایگان : رفتم که تازه شوم

به گزارش اخذ ویزا، افسانه بایگان گفت: در مقطعی تصمیم گرفتم از بازیگری کمی فاصله بگیرم چرا که سینما به سمت و سویی می رفت که نتیجه اش نقش هایی بود که کارکرد خودش را از دست داد و من اگر می خواستم در این جهت حرکت کنم به طور قطع برای همواره از یاد می رفتم؛من نرفتم که خودم را برای همواره کنار بگذارم ،رفتم که تازه شوم.

افسانه بایگان : رفتم که تازه شوم

به گزارش اخذ ویزا، بازیگر سربداران با بیان اینکه در 23 شهریور 1360 با سینما آشنا شده است،یادآور شد: اولین کارم در حوزه بازیگری در سن 11 سالگی رخ داد که در واقع فیلم کوتاهی بود به کارگردانی علی علی نژاد که از ایتالیا به ایران آمده بود و این فیلم در یکی از فستیوال های فیلم کوتاه ایتالیا هم جایزه ای بُرد و در نهایت نیز به طور حرفه ای اولین کارم مجموعه تلویزیونی سربداران رقم خورد.

وی اضافه نمود: هدف من فقط بازیگری نبود یعنی کمال در همه ابعاد انسان برایم مهم است،سینما به واقع هنر حسودی به حساب می آید، چرا که در زندگی ام خیلی کارهای دیگری را دوست داشتم و تا یک جایی هم تجربه پیدا کردم مثل نواختن سه تار، ولی متاسفانه بعد از یک مدت طولانی به خاطر بازیگری از علاقه های دیگر دور می شوی و به ناچار وارد راستای می شوی که نمی توانی به علاقه های دلی ات برسی.

افسانه بایگان توضیح داد:من معنای رقابت را نمی فهمم و چیزی به نام رقابت برایم مفهومی ندارد،حتی اگر در دهه ای از فعالیت بازیگری ام سر زبان ها بودم، آن را به حساب اتفاق می گذارم به دلیل آنکه رقابت کردن از نظر من یعنی اینکه بخواهی دیگران را کوتاه تر از خودت ببینی و در این راه ممکن است مجبور شوی از خیلی از ملاک ها و معیارهای انسانی بگذری و این درست نیست.

بازیگر فیلم دو فیلم با یک بلیت درباره دور شدن از فضای ستاره بودنش در دهه 70 گفت:در این دهه از بازیگری با تصمیم خودم از فضای پرکار بودن فاصله گرفتم، چون احساس کردم دچار یکنواختی شده ام،با خودم دیگر احساس خوبی نداشتم و زیباترین لحظه برایم نه قبل از این است که جلوی دوربین بروم و نه پیامد بعد از آن،بلکه برای من لحظه خلق خیلی زیبا و تاثیرگذار است.

وی ادامه داد:تصمیم گرفتم از بازیگری کمی فاصله بگیرم چرا که سینما به سمت و سویی می رفت که نتیجه اش نقش هایی بود که کارکرد خودش را از دست داد و من اگر می خواستم در این راستا حرکت کنم، به طور قطع برای همیشه از یاد می رفتم؛من نرفتم که خودم را برای همیشه کنار بگذارم ،رفتم که تازه شوم و همین کار را کردم و دیدید که با کافه ستاره به سینما برگشتم و در حقیقت احیا شدم و این حاصل خلوت کردنم بود.

افسانه بایگان که در برنامه اکسیر با اجرای فرزاد حسنی سخن می گفت، با اشاره به اینکه برایش نقش یک و دو اهمیتی ندارد، اضافه نمود: آدم باید به این فکر کند که حقیقتا کجای این دنیا ایستاده و در واقع با توجه به وقت محدودی که در اختیار داریم،چیستی و کیستی انسان در این سیاره موضوع بسیار مهمی است؛زیباترین و بهترین لحظه های زندگی ام خلوتم بوده،حتی سر فیلمبرداری موزیک گوش می کنم چون می خواهم تمرکز بگیرم و به هیچ عنوان مثل بعضی از بازیگران که با تلفن همراه حرف می زنند، نمی توانم این کار را انجام بدهم.

وی در پاسخ به اینکه دوست صمیمی، سفت و سخت چندتا دارید؟ گفت: من در زندگی ام دوست صمیمی یا قدیمی ندارم ،برای اینکه تک فرزند بودم و از ابتدا عادت داشتم با خودم تنهایی بازی کنم، به طوریکه در دوران نوجوانی توپ را به دیوار می زدم و با خودم وسطی بازی می کردم و بعد آروم آروم به دلیل اینکه در خانواده ما کتاب مسری بود با این یار مهربان دوست شدم.حتی مادرم یکی از نگرانی هایش این بود چرا من مانند دختر های دیگر با عروسک بازی نمی کنم؛البته برای عروسک هایم به شعرگفتن بسنده می کردم.

بازیگر خواهران غریب درباره اهمیت آفرینش انسان اضافه نمود:من در زندگی سعی کردم همیشه کمال گرا باشم،زیباترین موجودی که خداوند آفریده انسان است و تنها به خاطر انسان بوده که خداوند به خودشان تبریک گفته و این موجود قدر و ارزش و اندازه خودش را در کره زمین به فراموشی سپرده،در این باره قصه های مختلفی وجود دارد که البته سهروردی یکی از زیباترین قصه هایش را به نام غربت غربی در این باره گفته است.

بایگان ادامه داد: من از تمام لحظات زندگی ام مسرور هستم، احساس می کنم به کمال زندگی کردم و به هیچ عنوان دوست ندارم به گذشته برگردم و ازاین صندلی اجتماعی ام چه خوب و چه بد راضی هستم.

این بازیگر با بیان اینکه حاضراست به کمپین بانک سلولهای بنیادین برنامه اکسیر بپیوندد گفت: من آخرین بار برای مردم غزه خون دادم و باید تا زمانی که زنده هستیم 10 سی سی خون بدهیم تا زندگی آدم هایی را که چشم امیدشان به یاری ماست را نجات دهیم.

جدیدترین قسمت برنامه اکسیر که برای اولین بار در صدا و سیما به موضوع طرحواره درمانیو بحث تله های زندگی می پرداخت میزبان افسانه بایگان شد.

این برنامه که تهیه کنندگی آن بر عهده مصطفی شریفی است، در قسمت های گذشته خود نحوه مواجهه با بیماری هایی چون ام اس، سرطان، سکته مغزی و قلبی و... را مطرح و آنالیز نموده و با اجرای فرزاد حسنی و نیز همراهی دکتر مسعود صابری از شبکه سوم سیما پخش می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 688

به "افسانه بایگان : رفتم که تازه شوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افسانه بایگان : رفتم که تازه شوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید