انتظار پرداخت شهریه کمتر در شرایط کرونایی منطقی است، دانشگاه آزاد: عدم پرداخت شهریه کامل دانشگاه را به چالش می کشد

به گزارش اخذ ویزا، بعضی از کاربران سامانه فارس من خواهان احتساب شهریه واحدهای دانشگاه آزاد مطابق با واحد الکترونیک بودند که در پیگیری های خبرنگار عنوان شد این دانشگاه باید براساس سازوکار و مصوباتی که دارد اقدام و در این زمینه جوابگو باشد.

انتظار پرداخت شهریه کمتر در شرایط کرونایی منطقی است، دانشگاه آزاد: عدم پرداخت شهریه کامل دانشگاه را به چالش می کشد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، برخی کاربران خبرنگاران با ثبت سوژه در سامانه فارس من خواهان احتساب شهریه واحدهای این دانشگاه مطابق با واحد الکترونیک شده اند.

این کاربران نوشته اند: در چند وقت اخیر به دلیل پدیدار شدن ویروس جدید کرونا، تمامی آموزش های حضوری لغو شده و آموزش های مجازی جایگزین آنها شده که خود این امر دارای مسائل متعددی برای دانشجویان و خانواده های آنها شده، مسائلی مانند:

1- مشکل در فهم دروس که عمدتا باید در کلاس درس حضور داشت تا متوجه آن دروس شد، دروس عملی و برخی دروس تئوری؛

2- مسائل اتصال به کلاس ها که منجر به عدم حضور دانشجو در برخی از دروس می شد؛

3- مسائلی که از بابت هزینه اینترنت در این اوضاع مالی آشفته دانشجوها متحمل شدند؛

4- هزینه های اضافی برای تهیه تلفن همراه و یا کامپیوتر به منظور بهره بردن از کلاس های مجازی؛

از طرفی این عدم حضور دانشجوها علیرغم اینکه ضررهایی را برای دانشجوها داشته، سودهایی را به دانشگاه رسانده، مثل صرفه جویی در مصرف آب و برق و گاز،حق بیمه و سرویس هایی که توسط دانشجوها پرداخت شده ولی به دلیل عدم حضور در دانشگاه مورد استفاده قرار نگرفت.لذا با توجه به شرایط مذکور پیشنهاد جامعه دانشجویی دانشگاه آزاد این است که شهریه این ترم تمامی واحدهای دانشگاه آزاد مطابق با شهریه واحد الکترونیک این دانشگاه محاسبه گردد. دانشجویانی هم که مبالغی مازاد بر شهریه واحد الکترونیک را پرداخت نموده اند،آن مبلغ اضافی به عنوان میزان بستانکاری آنها از دانشگاه،در پرونده مالی شان درج گردد تا بتوانند در ترم بعد از آن مبلغ استفاده نمایند.

ما می دانیم که مسوولان فهیم و حق طلب دانشگاه آزاد اسلامی شرایط فعلی جامعه و دانشجویان را درک نموده و می دانند که در این چند وقت اخیر به خاطر شرایط مالی نامناسب حاکم بر جامعه، بسیاری از دانشجویان و خانواده هایشان متحمل خسارت های مالی بسیار زیادی شده اند و در حال حاضر در شرایط مالی خوبی به سر نمی برند.

خبرنگار این موضوع را از مسؤولان پیگیری کرد.

لزوم بازنگری در شهریه دانشگاه ها با توجه به آموزش های الکترونیک

سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره به خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، می گوید: شورای عالی انقلاب فرهنگی ورودی به شهریه دانشگاه ها ندارد. دانشگاه های شهریه پرداز جزو دانشگاه های مستقل و بخش غیردولتی هستند و با توجه به اینکه بحث عرضه و تقاضا وجود دارد تصمیم گیری به عهده خود دانشگاه ها است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است که شرایط کرونا و آموزش الکترونیک ممکن است هزینه های کمتری داشته باشد و باید براساس آن بازنگری در شهریه دانشگاه ها صورت گیرد.

دانشگاه آزاد شهریه پرداز است

در پیگیری های خبرنگار رضا همدانچی مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این زمینه می گوید: دانشگاه آزاد، دانشگاهی شهریه پرداز است و براساس شهریه دریافتی اداره می گردد. با شیوع ویروس کرونا در کشور و دارا بودن یک میلیون و صدهزار دانشجو کوشش کردیم تا امکانات لازم برای برگزاری کلاس های مجازی دانشجویان را به نحو احسن اجرا کنیم. با وجود اهمیت تحصیل و ارتقاء دانشجویان کوشش کردیم در استان های سفید امتحانات براساس پروتکل های بهداشتی به صورت حضوری برگزار گردد و در استان هایی که شرایط قرمز دارند امتحانات به صورت غیرحضوری برگزار گردد تا آسیبی متوجه دانشجویان نگردد.

همچنین مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه معتقد است: با توجه به شرایط کشور و طبق اعلام وزارت علوم و رئیس جمهور ترم آینده دانشگاه آزاد تلفیقی از کلاس های حضوری و مجازی خواهد بود که قطعا بیشتر کلاس ها به صورت مجازی برگزار خواهد شد؛ البته با این شرایط نمی توانیم دانشگاه ها را تعطیل کنیم و باید فعالیت یک میلیون و صدهزار دانشجو انجام گردد.

همدانچی می گوید: با بانک های مختلف تفاهم نامه و قراردادهایی درخصوص وام دانشجویی منعقد نموده ایم که بیشتر دانشجویان تحصیلات تکمیلی را دربر می گیرد و رقم های خوبی به دانشجویان تعلق می گیرد. صندوق رفاه نیز فعال است و تخفیفاتی برای اقشار ضعیف درنظر گرفته ایم و براساس سازوکار و قوانین این شرایط را لحاظ نموده ایم و حتی شرایطی برای دانشجویان مهیا شده است که بتوانند شهریه را به صورت اقساط پرداخت نمایند تا دغدغه ای برای پرداخت شهریه نداشته باشند.

وی می افزاید: در حال حاضر دانشگاه آزاد 26 هزار عضو هیات علمی تمام وقت، 23-22 هزار استاد حق التدریسی و مدعو و 36 هزار کارمند دارد و با احتساب خانواده هایشان بحث پرداخت حقوق را داریم که باید انجام گردد و اگر شهریه از دانشجویان دریافت نگردد مشکل اساسی پیش می آ ید و ما این سازوکار را انجام دادیم تا دغدغه خانواده ها و دانشجویان را کاهش دهیم.

دانشگاه آزاد باید براساس سازوکار خود مصوباتی ارائه دهد

از سوی دیگر غلام حسین رضوانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی معتقد است که افکار عمومی می توانند قضاوت داشته باشند که هزینه برگزاری کلاس های مجازی در مقایسه با کلاس های واقعی و حضوری متفاوت است یا خیر؟ در برخی از زمینه ها آموزش و پرورش قائل به این شد که تفاوتی بین برگزاری کلاس های حضوری و غیرحضوری وجود دارد و هزینه ها کمتر شده است؛ به همین دلیل بخشی از شهریه را بازگرداند.

این نماینده مجلس می گوید: بنابراین طبیعی است که دانشجویان دانشگاه آزاد انتظار داشته باشند که هزینه های پرداخت شده دانشگاه در آموزش های مجازی به میزان آموزش های حضوری نیست و قطعاً باید بخشی از هزینه ها به دانشجویان بازگردانده گردد و به نظر بنده این یک انتظار منطقی است.

وی در نهایت معتقد است که دانشگاه آزاد براساس ساز و کار خود مصوباتی دارد و براساس همان مصوبات اقدام می نماید که باید در این مورد جوابگو باشد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1096

به "انتظار پرداخت شهریه کمتر در شرایط کرونایی منطقی است، دانشگاه آزاد: عدم پرداخت شهریه کامل دانشگاه را به چالش می کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتظار پرداخت شهریه کمتر در شرایط کرونایی منطقی است، دانشگاه آزاد: عدم پرداخت شهریه کامل دانشگاه را به چالش می کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید