بانک مرکزی ، تکمیل سامانه ها برای ارتقای شفافیت در نظام بانکی

به گزارش اخذ ویزا، خبرنگاران - معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با تاکید بر اینکه شفافیت یکی از محورهای اصلی برنامه های راهبردی این معاونت است، گفت: موضوع اعتبارسنجی مشتریان بانکی به طور جدی در بانک مرکزی دنبال می گردد.

بانک مرکزی ، تکمیل سامانه ها برای ارتقای شفافیت در نظام بانکی

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مهران محرمیان با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در مورد برنامه های راهبردی بانک مرکزی برای ارتقای سطح شفافیت و اعتبارسنجی مشتریان به ارایه توضیحاتی پرداخت.

محرمیان توضیح داد: شفافیت یکی از محورهای اصلی برنامه های راهبردی این معاونت است که هم رییس کل بانک مرکزی بر آن تاکید دارد و هم در قوانین مختلف به این بانک تکلیف شده است.

وی ادامه داد: معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی در حال اجرای 110 پروژه به صورت همزمان است که بیش از 50 درصد از این پروژه ها، برای ارتقای شفافیت در نظام بانکی تعریف شده اند.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی تاکید نمود: یکی از مهمترین پروژه های بانک مرکزی در این راستا سامانه نهاب است که تخصیص شماره شناسایی منحصر به فرد برای هر یک از افراد جامعه را در شبکه بانکی میسر می سازد و در این خصوص کدملی اشخاص حقیقی، شناسه ملی اشخاص حقوقی و کد فراگیر اتباع خارجی باید به شبکه بانکی اعلام گردد.

محرمیان اضافه نمود: این پایگاه داده در بانک مرکزی ایجاد شده و تراکنش های افرادی که این کد را ندارند به تدریج محدود و متوقف می گردد، این کار در بهمن ماه سال گذشته با تراکنش های ساتنا شروع شد و از 6 اردیبهشت ماه در تراکنش های پایا ادامه می یابد و در مراحل بعدی گسترش پیدا خواهد نمود.

این مقام مسیول بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد تراکنش های بدون هویت بسیار کاهش یافته است، گفت: دلیل اینکه این اقدامات به تدریج انجام می گردد این است که توقف یک باره تمام تراکنش های بدون هویت، می توانست مسائل عدیده ای را برای این مشتریان ایجاد کند.

محرمیان با اشاره به سامانه سمات اضافه نمود: کل تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در این سامانه ثبت می گردد. بدین ترتیب، بانک ها بر اساس منابع شان به اعطای تسهیلات می پردازند و نظارت بسیار خوبی بر تسهیلات اعطایی بانکی ایجاد می نماید.

وی ادامه داد: همچنین سامانه ای که برای اجرای قانون جدید چک ایجاد شده است نیز منجر به ارتقای شفافیت در نظام بانکی می گردد. حجم بزرگی از وجوه اقتصادی کشور با چک گردش می نماید که به وسیله این سیستم تحت نظارت قرار گرفته و باعث بازگشت اعتبار به چک می گردد.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی اعلام کرد: اعتبار سنجی یعنی اختصاص یک عدد به هر فرد که این عدد گویای خوش حسابی و احتمال بازگشت بدهی از فرد باشد. این عدد خروجی یک سری محاسبات است که از رفتار اقتصادی وی در طول زمان منتج می گردد. از پارامترهای متعددی مثل توانایی و یا تمایل فرد برای محاسبه این عدد استفاده می گردد. مثلا تاخیر در بازپرداخت بدهی های کوچک مثل قبض موبایل عدم تمایل فرد محاسبه می گردد، در حالی که اگر مسایلی نظیر ورشکستگی یا حوادث طبیعی مانع بازپرداخت بدهی شده باشد، عدم توانایی به شمار می رود.

محرمیان اضافه نمود: مجموع بدهی های بازپرداخت شده، زمان بازپرداخت و تاخیرها، چک های برگشتی، سابقه محکومیت های اقتصادی افراد، میزان پرداختی های اقتصادیاتی و بدهی های اقتصادیاتی دیگر پارامترهایی هستند که در اعتبار سنجی از افراد محاسبه می شوند.

وی با اشاره به اینکه اعتبارسنجی یک ابزار سیستماتیک است که باعث تغییر در رفتار اجتماعی می گردد، تاکید نمود: تجربه سایر کشورها نشان داده است که با اعتبارسنجی مسایلی نظیر تاخیر نداشتن در بازپرداخت بدهی و خودداری از تخلفات رانندگی تبدیل به دغدغه افراد می گردد که مبادا از اعتبارشان کاسته گردد.

محرمیان گفت: اعتبارسنجی در همه جنبه های مراودات اقتصادی افراد کاربرد خواهد داشت و سیستم اعتبارسنجی به نحوی خواهد بود که افراد بتوانند گزارش اعتبارسنجی خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند. همچنین یکی دیگر از مزایای قابل توجه اعتبارسنجی، کاهش مراجعات حضوری افراد و احتیاج به ضامن برای اخذ تسهیلات است و به تدریج دریافت تسهیلات از بانک ها بدون احتیاج به مراجعه حضوری نیز میسر خواهد شد.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی توضیح داد: سامانه اعتبارسنجی در حال حاضر عملیاتی شده است و سابقه چک های برگشتی و سابقه تسهیلات دریافتی از بانک ها و بعضی لیزینگ ها در این سیستم ثبت و نگهداری می گردد. همچنین بانک ها به صورت سیستمی ملزم به در نظر دریافت رتبه اعتباری اشخاص حقوقی و حقیقی در پرداخت تسهیلات شده اند. با استفاده از این سیستم ما به سرعت متوجه تخلفات بانک ها در اعطای تسهیلات می شویم و با آن برخورد می کنیم.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1779

به "بانک مرکزی ، تکمیل سامانه ها برای ارتقای شفافیت در نظام بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی ، تکمیل سامانه ها برای ارتقای شفافیت در نظام بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید