تاثیر برخی باکتری های روده بر خطر ابتلا به سرطان

به گزارش اخذ ویزا، نتایج بعضی تحقیقات از سوی متخصصان انگلیسی نشان می دهد که بعضی از انواع باکتری های روده ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش دهند.

تاثیر برخی باکتری های روده بر خطر ابتلا به سرطان

به گزارش گروه اجتماعی اخذ ویزا، تازه ترین مطالعات آزمایشگاهی در مورد ارتباط سلامت بدن با میکروب های روده حاکی از آن است که برخی باکتری های موجود در روده می توانند بر احتمال ابتلا به سرطان روده تاثیر داشته باشند.

میکروبیوم روده که مجموعه ای از قارچ ها، باکتری ها و ویروس ها در روده است از موضوعات مهم پزشکی است و به گفته متخصصان سلامت، برخی از آرایش ها و ترکیب های میکروبی می توانند با بروز انواعی از بیماری ها مرتبط باشند.

محققان انگلیسی در این بررسی ها به ارزیابی اطلاعات ژنتیکی و میکروبیوم روده 4000 نفر پرداخته و بررسی کردند آیا گونه های ژنتیکی وجود دارند که با حضور برخی باکتری های روده مرتبط باشند. آنان به وجود 13 گونه ژنتیکی پی بردند که هر یک از آن ها با تغییراتی در انواع مختلف باکتری روده مرتبط است. همچنین اطلاعات مربوط به 2000 نفر دیگر بررسی شد تا مشخص شود آیا احتمال ابتلا به سرطان روده در افرادی با گونه های ژنتیکی خاص می تواند افزایش پیدا کند.

یافته های بدست آمده نشان داد: افرادی که نوع ترکیب ژن ها در آنان احتمال وجود نوعی باکتری Bacteroidales را افزایش می دهد، دو تا 15 درصد بیشتر احتمال دارد به سرطان روده مبتلا شوند. همچنین یافته های بدست آمده تایید کننده مطالعاتی است که نشان می دهد این باکتری در مبتلایان به سندرم روده رایج تر است.

به گفته محققان انگلیسی از آنجاییکه آرایش ژنتیکی از آغاز حیات شکل می گیرد این باکتری ها می توانند در خطر ابتلا به سرطان روده نقش داشته باشند.

به نوشته روزنامه گاردین، با این حال در این مطالعه پرسش های دیگری از این قبیل که آیا گونه های ژنتیکی مرتبط با باکتری روده به طور مستقیم بر افزایش خطر ابتلا به سرطان روده نقش دارند، بی پاسخ مانده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 567

به "تاثیر برخی باکتری های روده بر خطر ابتلا به سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر برخی باکتری های روده بر خطر ابتلا به سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید