خبرنگاران افزایش همکاری های عربستان و عراق با امضای چند توافق نامه

به گزارش اخذ ویزا، بغداد - خبرنگاران - پس از نخستین دور گفتگوهای محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در ریاض 5 توافقنامه به منظور همکاری های گسترده در زمینه های مختلف به امضا رسید.

خبرنگاران افزایش همکاری های عربستان و عراق با امضای چند توافق نامه

به گزارش خبرنگاران؛ سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به عربستان پس از حرف و حدیث ها و فراز و فرودهای زیاد و 11 ماه انتظار بالاخره عصر چهارشنبه انجام شد و بلافاصله پس از مراسم استقبال در سرسرای تشریفات فرودگاه ریاض مصاحبهی دوطرف شروع شد.

الکاظمی که تکاپوهای مراودات خارجی دولتش طی هفته های اخیر زیاد شده است با هیاتی پرشمار از مقامات سیاسی، اقتصادی و استانداران مرزهای جنوبی کشورش وارد ریاض شد و مورد استقبال هیات پرشمار سعودی نهاده شد.

هیات عراقی متشکل از وزرای امور خارجه، دارایی، برنامه ریزی، کشور، نفت، مسکن، کشاورزی، مشاور امنیت ملی، رئیس سازمان سرمایه گذاری ملی، استانداران الانبار، المثنی از استان های هم مرز با عربستان، قائم مقام رئیس سرویس اطلاعاتی، رییس دفتر نخست وزیر و سرکنسول عراق در عربستان را شامل می شوند.

در مراسم تشریفات و استقبال ابتدا وزرای دو کشور به سران دو هیات معرفی شدند سپس مصاحبههایی اولیه در سرسرای تشریفات فرودگاه با حضور چند تن از مشاوران شاه سعودی و وزرای انرژی، کشور، گارد ملی، امور خارجه، رئیس مجلس شورا و همچنین فرماندهان نظامی از طرف سعودی شروع شد.

وقایع اتفاقیه این ملاقاتها تا ساعتی پیش هنوز از رسانه ها مخفی بود تا اینکه دفتر نخست وزیری عراق با انتشار بیانیه ای اعلام نمود در جلسه با بن سلمان تعدادی از پرونده ها در زمینه های اقتصادی ، نفت ، برق ، کشاورزی و سرمایه گذاری مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

براساس این اطلاعیه هیات عراقی به ریاست مصطفی الکاظمی نخست وزیر توافق نامه هایی را با هیات سعودی به ریاست محمد بن سلمان امضا کرد.

تفاهم نامه ها و توافق نامه های امضا شده عبارتند از اجتناب از اقتصادیات مضاعف بین دو کشور توسط وزیران دارایی، تأمین اقتصادی صادرات عربستان سعودی توسط مدیر عامل صندوق توسعه عربستان، برنامه ریزی برای توسعه و تنوع اقتصادی و نیز توسعه بخش خصوصی توسط وزیران برنامه ریزی، تفاهم نامه همکاری مشترک بین کتابخانه ملی و بایگانی عراق با دفتر دارالملک عبدالعزیز عربستان توسط وزیر مسکن عراق و مدیر دارالملک عربستان و در آخر امضای تفاهم نامه بین شبکه رسانه ای عراق و رادیو و تلویزیون سعودی توسط دبیرکل شورای وزیران عراق و وزیر رسانه عربستان.

پس از این ملاقات بعضی رسانه ها به نقل از پادشاهی سعودی سفر مصطفی الکاظمی به عربستان را سفری که معانی سیاسی دارد عنوان کردند که از اعتقاد دولت عراق به اهمیت عمق عربی - اسلامی و صندلی والایی که عربستان دارد؛ نشات گرفته است.

همچنین عنوان شده عربستان عراق را عمق استراتژیک خود می داند و امنیت خود را به امنیت عراق در راستای وحدت عربی متصل می داند به نحوی که روابط دو کشور برادر شاهد شروع جدیدی به سوی همکاری سازنده در عرصه های سیاسی، اقتصادی، پارلمانی و دیگر زمینه هاست.

هرچند دیوان پادشاهی عربستان و نخست وزیری عراق تا لحظه ارسال این خبر در این خصوص اظهار نظری نکرده اند اما بعضی رسانه ها از قول ولیعهد سعودی به استمرار یاری نقدی به بغداد و نیز راه اندازی سه کنسولگری در شهرهای مختلف عراق نوشتند.

همچنین گفته شده دو کشور به وسیله مشارکت در سازمان کشورهای صادرنماینده نفت و اوپک پلاس برای ثبات بازار انرژی همکاری می نمایند.

به گزارش خبرنگاران همچنین در نشست مقامات سعودی و عراق به ریاست بن سلمان و الکاظمی تعدادی از پرونده ها در زمینه های اقتصادی همچون نفت، برق، کشاورزی و سرمایه گذاری مورد گفتگو نهاده شد.

در این نشست بر اهمیت ادامه مصاحبه در چند پرونده مهم و هماهنگی تلاشهای مشترک در چارچوب شورای هماهنگی عراق و عربستان به روشی که منافع دو کشور را تحقق بخشد، تأکید شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1756

به "خبرنگاران افزایش همکاری های عربستان و عراق با امضای چند توافق نامه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش همکاری های عربستان و عراق با امضای چند توافق نامه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید