خبرنگاران سهم بنیاد مسکن در طرح اقدام ملی افزایش می یابد

به گزارش اخذ ویزا، تهران - خبرنگاران - سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی سهم بنیاد مسکن از طرح ملی فراوری حدود 200 هزار مسکن روستایی بود که مقرر شد سهم بنیاد در این حوزه فراوری به حدود 400 هزار واحد مسکونی افزایش یابد.

خبرنگاران سهم بنیاد مسکن در طرح اقدام ملی افزایش می یابد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

سیدالبرز حسینی روز سه شنبه در تشریح جلسه عصر امروز کمیسیون عمران مجلس با دستورکار آنالیز شرایط بازار مسکن به خبرنگار خبرنگاران اظهارداشت: امروز سومین جلسه کمیسیون عمران برگزار گردید و مهمانان جلسه از همکاران وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی، بانک مسکن و بنیاد مسکن بودند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با اشاره ه شرایط حوزه مسکن در شرایط فعلی اضافه نمود: در شرایط حاضر که بازار مسکن به شدت ملتهب است، کمیسیون عمران بحث مسکن را از اولین تا سومین جلسه، از مهمترین برنامه های خود قرار داده و مسئولین امر در حوزه دولت و منابع تامین کننده مالی در حوزه بانک ها، به کمیسیون دعوت شدند.

حسینی مطرح کرد: طی این سه جلسه و همچنین ادامه آن در جلسه فردا صبح، قرار بر این شد که دولت برای شرایط مسکن به خصوص در شرایط فعلی تصمیماتی اتخاذ کند و برنامه های خود را در اختیار کمیسیون قرار دهد. توضیحاتی که درخصوص طرح مسکن ملی به کمیسیون ارائه شد، معین شد با این شرایط، التهاب ساختار جریان مسکن با شرایط حاضر خیلی تسکین پیدا نخواهد کرد.

وی گفت: کمیسیون عمران طرحی را در حال انجام دارد که هدفگذاری 2 میلیون واحد مسکونی در شهرهای مختلف خصوصا در کلانشهر و شهرهای عظیم برای حمایت از اقشار آسیب پذیر است. بخشی از این طرح هم مربوط به بنیاد مسکن و حدود 200 هزار واحد مسکونی است که تصمیم گرفته شد به حدود 300 تا 400 هزار واحد مسکونی برسد.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی در مورد فعالیت های بنیاد مسکن نیز توضیح داد: یکی از مسائل اساسی در حوزه فراوری مسکن، مسکن روستایی ، فراوری مسکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر، بازبینی در طرح هادی روستایی و مدت دار بودن آن است که در نشست امروز مقرر شد برای حل این موضوع، جلسه ای تشکیل گردد تا برای الحاق حریم ها به اراضی روستایی تصمیم گرفته گردد تا در یک فرایند کوتاه مدت این کار حل گردد.

حسینی یادآور شد: با این تصمیم تا حدودی مشکل این حوزه از لحاظ زیرساخت های اجرایی حل می گردد و مشکل خاصی در بحث تامین منابع مالی در حوزه بنیاد مسکن وجود نخواهد داشت. به عبارتی تامین منابع مالی به وسیله وام های ارزان قیمت با نرخ بهره کم، تا حدودی مشکل این حوزه را حل می نماید.

وی درخصوص مسائل مسکن در کلانشهر و شهرهای عظیم، با هدفگذاری تامین 2 میلیون مسکن نیز گفت: همانگونه که وزیر راه و شهرسازی در اولین جلسه کمیسیون عمران مطرح کرد، 250 هزار هکتار اراضی حریم شهرها که محل اختلاف میان وزارت راه و شهرسازی و وزارت جهاد کشاورزی است در صورت مجلسی مشخص تکلیف شد و به مرحله اجرا رسیده است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس درخصوص مسکن ارزان قیمت هم یادآورشد: برای تامین مسکن ارزان قیمت از آنجایی که زمین در یک واحد مسکونی، حدود 70 تا 80 درصد قیمت تمام شده را به خود اختصاص می دهد، اولین بحث، بحث تامین زمین بود که مقرر شد وزارت مسکن و شهرسازی تمامی مستقلاتی را که در اختیار دولت و خودش دارد ظرف 2 یا 3 روز آینده زمین برای ساخت 2 میلیون مسکن تامین کند. به طور حتم مکانیزم آن نیز در قالب یک طرح یکشنبه هفته آینده ارائه خواهد شد و این موضوع در جلسه روز چهارشنبه و پنجشنبه کمیسیون عمران مورد بحث قرار می گیرد.

حسینی با بیان اینکه دستورکار دیگر جلسه امروز کمیسیون بحث تامین منابع مالی ساخت مسکن بود. اضافه نمود: بانک ها رغبت چندانی به ارائه وامی که بازگشت سرمایه آن با نرخ 17 و 18 درصد در حال حاضر است را ندارند و از طرف بخش خصوصی هم رغبیتی که به دنبال وام برای ساخت و ساز باشد، وجود ندارد. لذا مقرر شد که منابع مالی برای وام های با نرخ بهره کم، فردا در یک نشست مشترک با اعضای کمیسیون مالی مورد بحث قرار بگیرد. درباره مدل های مختلف آن نیز بحث شده که انشاءالله در جلسه فردا صبح، نتیجه نهایی آن معین خواهد شد و به رسانه ها اعلام می گردد.

وی تاکید نمود: موضوع مهم دیگر در حوزه مسکن بحث تامین مصالح ارزان قیمت و کنترل شده قیمتی است که وزارت صنعت و معدن در این زمینه این موضوع را پیگیری می نماید و ظرف دو سه روز آینده بحث چگونگی مکانیزم کنترلی و تامین مصالح آن مشخص تکلیف خواهد شد.

این نماینده مجلس گفت: هدف این طرح یاری به شرایط حال حاضر بخش مسکن است. قرار است این طرح یکشنبه هفته آینده جمع بندی و نهایی گردد و به صحن مجلس برود که قاعدتا به کمیسیون بازخواهد گشت و ما مسائل جزیی آن را نیز آنالیز خواهیم کرد تا طرح پخته ای گردد و به شرایط فعلی مسکن یاری کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1018

به "خبرنگاران سهم بنیاد مسکن در طرح اقدام ملی افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سهم بنیاد مسکن در طرح اقدام ملی افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید