داستان زندگی شاهین فرهت و علاقمندی هایش

به گزارش اخذ ویزا، ایسنا/ شاهین فرهت در پاسخ به اینکه از بین آثار سمفونی خود کدام اثر را ترجیح می دهد؟ گفت: آنها مثل بچه های من هستند. نمی توان بین آنها فرقی گذاشت؛ البته به سمفونی های تهران و فردوسی می توان به اسم برترین ها اشاره نمود.

داستان زندگی شاهین فرهت و علاقمندی هایش

این هنرمند در پاسخ به این سوال که آثار کدام خواننده را بیشتر می شنود و دوست دارد؟ از حسین قوامی و غلامحسین بنان به اسم خوانندگان مورد علاقه خود یاد کرد و اضافه نمود: من همواره مستمع برنامه گلهای رنگارنگ از رادیو بوده ام.

این آهنگساز، موسیقیدان و مدرس موسیقی در ادامه داستان علاقه مند شدن خود به موسیقی را اینگونه روایت کرد: من در خانواده ای هنرمند به جهان آمدم. از 4 سالگی با موسیقی آشنا شدم، سازها و دستگاه های موسیقی را می شناختم، از 7 سالگی پیانو می زدم. داستان عشق و علاقه من به موسیقی با شنیدن یک قطعه از آثار بتهون که از رادیو پخش می شد، آغاز شد که با شنیدن این قطعه در سن 7 یا 8 سالگی کاملا میخکوب شدم و سریعا در پی تهیه صفحات آن موسیقی رفتم. بعد از آن در پی موسیقی رفتم و البته خانواده هم در این راه بسیار با من همراهی و مرا تشویق کردند و کلاس سوم دبستان پدرم به اسم جایزه شاگرد اولی یک پیانو برایم خرید.

فرهت که مهمان تلفنی برنامه صباهنگ رادیو صبا بود، در پاسخ به این پرسش که جوایز مختلف برای او انگیزه بوده یا خیر؟ گفت: برای من همواره جوایز اهمیت نداشته است. به نظرم آنچه یک هنرمند را مشتاق می نماید و برای او تشویقی است استقبال از کار اوست.

از این هنرمند سوال شد که آموزش تجربی یا آکادمیک را برای یادگیری موسیقی پیشنهاد می نماید؟ پاسخ داد: من تمام دوره های آموزشی خود را به صورت آکادمیک در برترین دانشگاهای جهان طی کردم و توصیه می کنم که علاقه مندان به موسیقی، به صورت آکادمیک وارد این حوزه شوند.

او درباره اینکه چرا بعد از حضور در برترین دانشگاه های جهان مجدد به ایران بازگشت؟ گفت: همواره نمادهای ایرانی را دوست داشتم و شکرگزار خداوند بودم که زبان مادری ام فارسی است. می توانم به راحتی کتاب های حافظ، سعدی و مولانا بخوانم. از 20 سالگی برای تحصیل در رشته موسیقی از کشور خارج شدم. در آن موقع ویزای تحصیلی به رشته موسیقی تعلق نمی گرفت ولی چون زبان انگلیسی خوبی داشتم پیروز شدم در رشته پزشکی پذیرش بگیرم. زمان خروج از کشور پدرم علیرغم اینکه خودش پزشک بود به من تاکید نمود که موسیقی را ادامه بده؛ چون اگر تو پزشک شوی یک پزشک معمولی می شوی ولی با عشق و علاقه ای که به موسیقی داری اگر ادامه بدهی هم خودت می توانی با رضایت زندگی کنی و همین که حتما در این حوزه به پیروزیت های بزرگی دست پیدا می کنی که در این صورت می توانی بهتر به وطن خدمت کنی. من سال های زیادی در خارج از کشور زندگی نموده و تدریس نموده ام ولی هر چه می گذشت و می گذرد بیشتر و بیشتر به وطن و ایران علاقمند می شوم.

شاهین فَرهَت آثار متعددی را بر اساسِ فرم های رایج در موسیقی غرب مانند: سمفونی، کنسرتو، سوئیت، کانتات، پرلود، فوگ، پوئم سمفونیک، راپسودی و دیگر شیوه های مرسوم، خلق نموده که غالباً به فضای موسیقی دوران رمانتیک نزدیک است و در عین حال از تأثیر نغمه های موسیقی ایرانی هم بی بهره نبوده است.

منبع: همگردی
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1999

به "داستان زندگی شاهین فرهت و علاقمندی هایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان زندگی شاهین فرهت و علاقمندی هایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید