روستای سروندان گیلان؛ منطقه ای که مورد بی مهری قرار گرفته است

به گزارش اخذ ویزا، سال های سال است که گردشگری به عنوان ابزاری موثر برای رشد و توسعه مالی کشورها، به ویژه در نواحی روستایی مطرح شده است. کشورهای پیشرو در حوزه گردشگری به این نتیجه رسیده اند که صنعت گردشگری نقش غیرقابل انکاری در توسعه نواحی روستایی داشته و موجب ایجاد تحولات شگرفی در این منطقه ها شده است.

روستای سروندان گیلان؛ منطقه ای که مورد بی مهری قرار گرفته است

البته نباید از این مساله غافل بمانیم که ورود جهانگردی به منطقه ها بکر روستایی در کنار تاثیرات مثبتی چون اشتغالزایی و رونق اقتصادی در جوامع محلی، موجب ایجاد دگرگونی های متعددی از قبیل تعدد در سبک معماری و جانمایی کاربری های خارج از محدوده، تغییر در کاربری های کشاورزی و به حاشیه رفتن فعالیت های کلاسیک و ریشه دار در نواحی روستایی و مهمتر از همه، تغییر فرهنگ و سبک زندگی سنتی اینگونه جوامع می گردد.

با این حال، بسیاری از کارشناسان و مدیران محلی علاقه مند به توسعه جهانگردی در نواحی روستایی هستند و برای تبدیل شدن ناحیه جغرافیایی خود بسیار کوشش می نمایند. چراکه، معتقدند آثار مثبت جذب جهانگرد برای جوامع محلی و منطقه ها روستایی بسیار بیشتر از تبعات منفی آن است.

روستای سروندان کجاست؟

یکی از این منطقه ها روستای سروندان است. این روستا در یکی از بزرگ ترین روستاهای شهر سنگر و از توابع استان گیلان واقع شده و رودخانه و سدهای بسیاری دارد، به گونه ای که بعضی معتقد هستند که در گذشته نام روستا سرآب بندان بوده و امروزه با تغییراتی به سروندان تبدیل شده است.

روستای سروندان در دهستان ویشکاننک بخش سنگر رشت واقع شده است و براساس آمار موجود بالغ بر دوهزار و 60 نفر جمعیت دارد.

پتانسیل های بی نظیری که نادیده گرفته شده اند

دهیار روستای سروندان در مصاحبه با خبرنگار ما با بیان اینکه این منطقه پتانسیل های فراوانی در حوزه جذب جهانگرد در اختیار دارد، گفت: با این وجود تا به حال هیچ گونه حمایت مادی و معنوی از سوی هیچ نهاد و ارگانی از ما صورت نگرفته است تا بتوانیم به اهدافمان در این حوزه دست یابیم.

عباس اشجعی فرد ادامه داد: از سوی دیگر، در این روستا ظرفیت های اقتصادی وجود ندارد که خودمان بتوانیم به این حوزه ورود پیدا کنیم. این در حالیست که منطقه ها طبیعی بکر و وجود رودخانه های فراوان و منطقه ها سرسبز می تواند فضای مناسبی را برای مسافران و طبیعت گردان برای سفر به این منطقه ایجاد کند.

وی ادامه داد: ضمن اینکه، وجود راه ترانزیتی سنگر به کوچصفهان که در ادامه، به لاهیجان می رسد، سروندان را به یکی از محورهای بسیار پرتردد تبدیل نموده است. از این رو، می توان از این فرصت استفاده نموده و با ایجاد بازارهای محلی و فروش محصولات محلی که قطعا جذابیت های ویژه ای برای جهانگردان دارند، فضای مناسبی برای فروش محصولات محلی ایجاد کنیم؛ اینگونه برای زنان که نیمی از جمعیت این روستا را تشکیل می دهند اشتغال و در پی آن عایدی ایجاد خواهد شد.

ایجاد جهانگردی کشاورزی در سروندان

اشجعی توضیح داد: بعلاوه با توجه به اینکه عمده محصول این روستا برنج است و از آنجا که سروندان منطقه ای سرسبز و پرآب است، می توانیم با توسعه جهانگردی کشاورزی، این شاخه از صنعت جهانگردی را نیز در کشور توسعه دهیم. واضح است که با رشد جهانگردی کشاورزی، استفاده از محصولات ارگانیک هواداران بیشتری پیدا نموده و این موضوع باعث ایجاد آگاهی و ارتقای سلامت جهانگردان از یک سو و رونق اقتصادی و عایدیزایی در جوامع محلی از سوی دیگر می گردد.

وی اعلام نمود: با توجه به برنامه های اجرایی که ارائه داده ایم، عمده ترین درخواست های ما از سازمان میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی استان گیلان است. چراکه، سروندان با توجه به پتانسیل هایی که دارد، برای جهانگردی بسیار مناسب است. از این رو، می توان با تمرکز بر رودخانه های این استان فضاهای مناسبی را برای جذب جهانگرد ایجاد کرد که متاسفانه تا کنون به آن توجهی نشده است.

امکان ایجاد بزرگترین پارک ساحلی در کشور

اشجعی با تاکید بر اینکه، در این میان، بنیاد مسکن و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه هم باید به این حوزه ورود پیدا نمایند، تاکید نمود: در این منطقه این امکان وجود دارد که یکی از بزرگترین و مجهزترین پارک های ساحلی کشور ایجاد گردد. علاوه بر این، می توان با ایجاد شرایطی برای ماهیگیری جهانگردان زیر نظر مسوولان مربوطه نه تنها باعث رونق منطقه شد بلکه، بسیاری از معضلات موجود را نیز برطرف کرد.

وی با اشاره به شرایط بومگردی در این منطقه گفت: در حال حاضر، در منطقه مذکور بومگردی بسیار پراکنده و به صورت شخصی صورت می گیرد. این در حالیست که با یک برنامه ریزی مناسب، می توان با توجه به بافت سنتی این منطقه، این حوزه که هواداران فراوانی هم دارد را مدیریت نموده و بهره بسیاری از آن برد. قطعا این امر مستلزم کسب مجوز و تامین اعتبار است.

تبعات منفی ورود جهانگرد را مدیریت خواهیم کرد

دهیار روستای سروندان در رابطه با تبعات منفی ورود جهانگرد به این روستا گفت: علیرغم اینکه اهالی این روستا افرادی مذهبی هستند، اما با اندیشیدن تمهیداتی در نظر داریم فرهنگ روستایی خودمان را به دیگران معرفی کنیم. ضمن اینکه، اهالی روستای سروندان بسیار مهمان نواز بوده و از ورود جهانگردان به این منطقه استقبال می نمایند.

وی با تاکید بر اینکه تبعات منفی ورود جهانگرد را مدیریت خواهیم کرد، گفت: علت اینکه جهانگردان باعث بروز مشکل در جوامع محلی می شوند، این است که نظارت و برنامه ریزی دقیقی روی آنها صورت نمی گیرد و هیچ کس متولی این امر نیست. وگرنه با فرهنگ سازی و نظارت اصولی می توان بسیاری از مضلاتی که در حال حاضر، صنعت جهانگردی و جوامع محلی با آن روبرو هستند را به حداقل رساند.

چه باید کرد؟

بر اساس این گزارش، صنعت جهانگردی کشورمان علی رغم پتانسیل های فراوانی که در اختیار دارد در جهت رشد و توسعه خود با موانع عمده ای روبرو است. به عنوان مثال در حوزه جهانگردی روستایی و توسعه آن، با یک نگاه علمی و مدیریت صحیح می توان ضمن ایجاد رونق اقتصادی در جوامع محلی، تبعات منفی نظیر تغییر فرهنگ بومی و سبک زندگی سنتی و خسارت های زیست محیطی را به حداقل رساند.

این مهم میسر نمی گردد مگر اینکه مسوولان و مدیران مربوطه به مسائلی نظیر کمبود زیرساخت های جهانگردی، نحوه کسب عایدی جوامع محلی، نحوه مدیریت جهانگردی، بهبود مدیریت ضایعات و پسماند، تغییر روابط شخصی به واسطه توسعه روابط اجتماعی، افزایش کیفیت زندگی جوامع محلی، کاهش آثار زیست محیطی مانند آلودگی، ارتقای کیفیت محیطی، فرهنگ سازی در جامعه در مورد اهمیت دادن به منابع طبیعی، جاذبه های فرهنگی، آمیختگی فرهنگی، بهسازی محیط زیست و چشم اندازهای طبیعی، تمرکز بر بهبود زیرساخت های جهانگردی، نحوه برخورد جامعه میزبان، افزایش مشارکت مردم محلی، کمبود تسهیلات لازم برای جهانگردی، ایجاد اشتغال و کارآفرینی، معرفی فرهنگ های بومی و محلی و معرفی جاذبه های طبیعی واقف بوده و بر اساس آن برنامه ریزی نمایند.

منبع: علی بابا
انتشار: 23 خرداد 1401 بروزرسانی: 23 خرداد 1401 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2252

به "روستای سروندان گیلان؛ منطقه ای که مورد بی مهری قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای سروندان گیلان؛ منطقه ای که مورد بی مهری قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید