سند تمدن ایرانی در موزه شهر هرار اتیوپی

به گزارش اخذ ویزا، موزه عبدالله علی شریف در شهر هرار (زادگاهش) کشور اتیوپی افتتاح شد، تا نسخ خطی باستانی، زیور آلات، شمشیر و سایر اشیا قدیمی و تاریخی و همچنین اسنادی که توسط مردم به موزه اهدا می گردد را جمع آوری و حفظ گردد. عبدالله علی شریف در حال جمع آوری آهنگ های سنتی نیز هست. وی نمایشگاه هایی را در شمال آفریقا و خاورمیانه به نمایش گذاشته و تحت پوشش رسانه های بین المللی قرار نیز قرار گرفته است.

سند تمدن ایرانی در موزه شهر هرار اتیوپی

چه چیزی شما را برای ایجاد موزه تشویق کرد؟ موزه شما چه شکلی است؟

در ابتدا برنامه مشارکت و ایجاد موزه، چیز دوری در ذهن من بود. اما علاقه به حفظ تاریخ، فرهنگ و زبان پدرانم دلیلی برای حضور در این فعالیت شد. هنگامی که در دبیرستان بودم، همکلاسی هایم با رنگهای روشن قهرمانان محلی خود را نقاشی می کردند. بعد از خودم پرسیدم که من چه کاری انجام دهم؟ آغاز کردم به سئوال از سالمندان درباره تاریخ و فرهنگ. عظیمان به من گفتند که ما تاریخچه گسسته ای داریم و هنوز مستند نشده است که به نسل بعد منتقل گردد. سال 1989، یک گروه موسیقی سنتی به نام هاوان وجود داشت. وقتی آن ها پس از مدت ها می خواستند آهنگ های خود را جمع آوری نمایند دچار مشکل شده بودند. من حاضر بودم آهنگ های قدیمی و اسناد تاریخی مردم خود را جمع کنم. تا به امروز بیش از 60 نوار حلقه و بیش از 300 نوار کاست جمع نموده ام. این ها شامل آداب و رسوم آئینی مردم هرار نیز هست.

تا به امروز چه نوع اسناد تاریخی را جمع آوری نموده اید؟

بعضی از آهنگ ها را از رادیو دریافت کردم که چندین سال در هرار در حال پخش بود. اسناد و ترانه های مردم هراری را که چندین سال پیش توسط افراد و گروه های مسئول نوشته و اجرا شده بود، جمع کردم. گذشته از ترانه های سنتی، مقالات تحقیقاتی در خصوص جنبه های تاریخی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هراری را جمع آوری نموده ام. کتاب ها، عکس ها، نقاشی ها، آثار باستانی مذهبی، سلاح های گرم و سایر میراث را گردآوری کردم. در خصوص کتاب ها، کتاب های مقدس و کتب درباره نجوم، تاریخ، ریاضیات، در میان آنها وجود دارد. این روزها، چالش ها به سطح بالایی رسیده است. می دانستم که روزی ممکن است با چنین چالش هایی روبرو شوم. من میراث را در خانه ام جمع می کردم. اما برای قرار دادن تمام آثار باستانی خیلی کوچک بود. 17 سال است که در خانه ام آثار هنری را جمع می کردم. با این حال، نحوه قرارگیری میراث فرهنگی مناسب نبود. به همین دلیل بعضی از آنها آسیب دیده اند.

برنامه بعدی شما چیست؟

میراث جمع آوری شده عمدتا مربوط به دین، تاریخ و فرهنگ اسلامی است. هفتاد درصد آن از دست مردم و 30 درصد را خود ما جمع آوری نموده ایم. همچنین برنامه ریزی نموده ایم که اسناد مذهبی، فرهنگی و تاریخی دیگری را نیز جمع آوری کنیم. ما علاقه زیادی به مدرن سازی و گسترش موزه داریم. از این رو، از دولت و سایر ذی نفعان می خواهیم حمایت خود را افزایش دهند. دولت سودان 20،000 دلار برای موزه ما اهدا نموده است. ما از وزارت فرهنگ و گردشگری تقاضا داریم تا به ما یاری کند و منتظر پاسخ آن ها هستیم.

اثری درباره ایران در موزه هرار

در این موزه اسنادی وجود دارد که متعلق به تمدن اسلامی در ایران است. یکی از این اسناد، سندی است که طبق آن یک دایره به 12 قسمت تقسیم شده و نام شهرهای ایران در آن آمده است و در واقع ابزاری برای یافتن قبله بوده و توسط ایرانیان طراحی شده است.

این سند از داخل و خارج در حلقه های موجود در عکس تجزیه و تحلیل می شده و کعبه در مرکز این دایره قرار داشت.

این حلقه با حلقه ای احاطه شده است و بیرون آن نیز با حلقه دیگری احاطه شده است. دایره عظیم نیز به 12 مکان تقسیم شده است. هر یک از آنها نام شهرها قرار گرفته است. مثلا در پایین سمت راست که شامل اصفهان و کرمان است.

مهر نوشت، شهرهای بالا این شهر شامل شهرهای زیر است: خوارزم، خراسان. همچنین در قسمت پایین جزایر هند واقع شده است. حلقه بیرونی به 12 قسمت تقسیم شده است که هر یک دارای نام های کعبه و اطراف آن است: آل یمانی، حجر الاسود (سنگ سیاه).

منبع: گردشبان
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1201

به "سند تمدن ایرانی در موزه شهر هرار اتیوپی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند تمدن ایرانی در موزه شهر هرار اتیوپی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید