سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ و روش های برطرف آن

به گزارش اخذ ویزا، با آغاز فصل سرما، استفاده از وسایل گرمایشی بیشتر و بیشتر می گردد. بسیاری از وسایل گرمایشی، مدت ها در فصل گرم بدون استفاده بوده اند و ممکن است زمانی که آغاز آن ها را از سر می گیرید با مشکلاتی روبه رو شوند. شوفاژها یکی از وسایل گرمایشی هستند که ممکن است مانند هر وسیله دیگری با مشکل روبرو شوند.

سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ و روش های برطرف آن

در این مقاله و در ادامه، نکاتی را درباره مسائل شوفاژها بیان خواهیم کرد. یکی از این مسائل که سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ است، مشکل مدنظر ما در این مجال به شمار می رود. اگر در پی اطلاعاتی در رابطه با تعمیر شوفاژ در تهران هستید، این مطلب را از دست ندهید.

مسئله ای به نام سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

نشتی و سوراخ در رادیاتورها مسئله ای آزاردهنده و دردسرساز است که سبب می گردد تا سیستم گرمایشی کارایی خود را از دست بدهد. این مشکل که اتفاقی بسیار رایج و تکراری برای شوفاژها محسوب می گردد، سبب آب دادن شوفاژ و رادیاتور آن می گردد. از همین رو ممکن است دردسرهایی چون خیس شدن محیط را به وجود آورد.

علاوه بر این در صورتی که سیستم گرمایشی و شوفاژ به درستی تعمیر نشده و جلوی نشتی آن به طور کامل گرفته نگردد، ممکن است آسیب بسیار زیادی را به سیستم رادیاتور بزند. این موضوع می تواند سبب گردد تا هزینه تعمیر رادیاتور شوفاژ چندبرابر گردد.

به همین علت ضروری است تا پیش از آن که به سراغ راه چاره هایی برای رفع مشکل سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ برویم، از دلایل به وجود آمدن این مشکل مطلع شویم. به این ترتیب می توان شرایطی را فراهم کرد تا کمتر با این آسیب و مشکل روبه رو شویم.

دلایل سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

دلایل بسیاری می توانند سبب شوند تا رادیاتور شوفاژ سوراخ گردد و نشتی پیدا کند. دلایلی که هریک در شرایطی ممکن است محتمل تر باشند و شرایط حادتری را برای محصول به وجود آورند. در ادامه به بعضی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

 1. در صورتی که سیستم گرمایشی به صورت منظم چکاپ نگردد و رسیدگی لازم و نگهداری درستی از آن صورت نگیرد، ممکن است دچار سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ شوید.
 2. با گذشت زمان و زنگ زدن فلزهای استفاده شده در لوله های رادیاتور، ممکن است نشتی و سوراخ شدن در رادیاتور به وجود آید. در این حالت فلزهای زنگ زده ممکن است در رادیاتور ته نشین شوند و سبب درست شدن لجن در لوله ها شوند.
 3. رسوب زدایی و اسیدشویی غیراصولی در رادیاتور نیز می تواند سبب گردد تا لوله های رادیاتور دچار مشکل شوند و ممکن است سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ را در پی داشته باشد.
 4. ضربه های شدید و محکم نیز می تواند سبب گردد تا رادیاتور دچار مسائلی گردد و سبب سوراخ شدن و آسیب رسیدن به رادیاتور شوفاژ گردد.
 5. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است سبب آسیب رسیدن به رادیاتور شوفاژ گردد، عدم استفاده از جنس مرغوب در تهیه آن است.

انواع سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

برای آن که بتوان برای تعمیر سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ اقدامی را انجام داد، ضروری است تا نوع سوراخ رادیاتور تعیین گردد. این موضوع سبب می گردد تا راه چاره بهتر و دقیق تری برای رفع مشکل پیدا گردد و بتوان عیب رادیاتور شوفاژ را با روش بهتری رفع کرد. در ادامه انواعی از سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ را مورد بحث و آنالیز قرار داده ایم.

نشتی سوراخ سوزنی:

نشتی سوراخ سوزنی معمولا به راحتی و سادگی قابل تشخیص است. در این نوع از سوراخ شدن رادیاتور، معمولا یک نقطه در زیر شوفاژ قرار گرفته است که نشتی از آن صورت می گیرد. این موضوع سبب می گردد تا آب در محیط راه بیفتد و به این وسیله افراد متوجه این نشتی بشوند.

نشتی لوله های مسی:

در لوله های مسی ممکن است پیدا کردن نشتی و سوراخ رادیاتور شوفاژ کمی سخت تر و پیچیده تر باشد. این موضوع ممکن است در زیر یک طبقه یا در بین دیوارهای خانه رخ دهد. این نوع نشتی را معمولا با بالارفتن یکباره قبض آب می توان متوجه شد.

علائم سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

علائم بسیاری می تواند نشان دهنده نشتی و سوراخ شدن رادیاتور شوفاژها باشد. این علائم در بعضی موارد علائم ظاهری و اولیه هستند که کاملا با موضوع در ارتباط هستند و مطمئنا خبر از سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ می دهند. در بعضی موارد دیگر نیز ممکن است علائم، علائمی مشترک و ثانویه باشند که محتمل است از به وجود آمدن مسئله ای در رادیاتورها رخ دهد. از همین رو ضروری است تا این علائم شناسایی شوند تا بتوان به برترین شکل ممکن با آن روبه رو شد. بعضی از این علائم را در ادامه می توانید مشاهده کنید:

 • سرد بودن رادیاتور و گرم نکردن محیط
 • هواگرفتن شوفاژ
 • صدای سوت و زوزه مداوم از شوفاژ
 • افت فشار پکیج دیواری
 • افزایش یکباره و بی علت قبض آب
 • وجود رطوبت در لوله های در معرض دید
 • افزایش آب روی دیوار و سقف
 • تغییر رنگ در لوله های مسی
 • شنیدن صدای چکه
 • وجود نقاط سرد و کم دما در شوفاژ

رفع مشکل سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

در صورتی که متوجه شدید که لوله های رادیاتور شما نشتی دارد و دچار سوراخ شده است، ضروری است تا مشکل را به طور دقیق تری آنالیز نمایید تا مقدار مشکل تعیین گردد. برای اینکه بتوانید راه چاره مناسب و دقیقی را بهره ببرید و آسیب وارده را به درستی رفع نمایید، این مرحله اهمیت دارد. البته لازم به ذکر است که استفاده از بعضی راه چاره ها می تواند برای تمامی مسائل موثر باشد. به طور مثال یکی از ساده ترین راه چاره ها برای رفع این مشکل، استفاده از محلول نشتی گیر است. در استفاده از این محصول می توانید آن را درون سیستم گرمایش مرکزی بریزید تا با استفاده از آن نشتی متوقف گردد.

راه چاره دیگری که با استفاده از آن می توانید مشکل نشتی را رفع نمایید، استفاده از باند اپوکسی جوش سرد است. برای این کار ضروری است تا رادیاتور را تخلیه نمایید و سطح اطراف سوراخ ها را تمیز کنید. پس از آن با استفاده از اپوکسی و طبق دستورالعمل آن ها این سطوح را بپوشانید و سپس زمان دهید تا به طور کامل خشک شوند.

در صورتی که مشکل سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ بزرگتر باشد، استفاده از دو راه چاره ذکر شده تنها موقتی هستند و مشکل دوباره ریشه می نماید. از همین رو در این شرایط ضروری است تا لوله ها را تعویض کنید و لوله های حدید و سالم را جایگزین لوله های قبلی کنید. برای این کار هم به تعمیرات شوفاژ احتیاج دارید. به این ترتیب از پرداختن قبوض سنگین آب نیز معاف می شوید و بااطمینان بیشتری از سیستم گرمایشی خود استفاده می کنید.

برای رفع مسائل شوفاژ خود به کجا مراجعه کنیم؟

سیستم گرمایشی یکی از مهم ترین همراهان فصل سرما در هر منزلی است. شوفاژها که یکی از اصلی ترین و پرکاربردترین سیستم های گرمایشی محسوب می شوند، ممکن است در شرایط مختلفی با مشکل روبه رو شوند. در این شرایط ضروری است تا شوفاژ به طور کامل و تعیینی آنالیز گردد و مشکل آن رفع گردد.

در این مقاله به طور کامل و جامعی به موضوع سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ پرداختیم و از این مشکل، دلایل به وجود آمدن آن، انواع و علائم آن نکاتی را بیان کردیم. در نهایت نیز به راه چاره هایی برای رفع این مشکل پرداختیم و نکاتی را در این باره بیان کردیم.

چنانچه به مسائل خرابی تاسیسات از جمله سوراخ شدن شوفاژ خود روبرو هستید، می توانید برای تعمیر شوفاژ در تهران به مجموعه تهویه گستر راگا مراجعه کنید و از خدمات با کیفیت یک شرکت نگهداری سیستم های گرمایش و تهویه مطبوع (HVAC) بهره مند شوید.

منبع: اتاق
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2124

به "سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ و روش های برطرف آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ و روش های برطرف آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید