صادرات بیش از 10 میلیارد دلاری به کشورهای عربی همسایه

به گزارش اخذ ویزا، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مجموع صادرات غیرنفتی ایران در 10 ماهه امسال نزدیک به 28 میلیارد دلار برآورد شده که 10 میلیارد و 705 میلیون دلار از آن به کشورهای عربی همسایه بوده است.

صادرات بیش از 10 میلیارد دلاری به کشورهای عربی همسایه

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

فرزاد پیلتن، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران شرح داد:: بررسی ها نشان می دهد که از مجموع 28 میلیارد دلار صادرات ایران از ابتدای امسال تا پایان دی ماه، حدود 26 میلیارد و 146 میلیون دلار به 20 کشور نخست هدف اجرا شده است.

وی اضافه نمود: در این فهرست همانند دوره 9 ماهه امسال، چین، عراق و امارات به ترتیب در رتبه های نخست تا سوم و کشورهای قزاقستان، کویت و غنا به جای کشورهای ونزوئلا، کویت و قزاقستان در رتبه های 18 تا 20 قرار گرفته اند.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: پنج کشور عربی شامل عراق با حدود 6 میلیارد و 300 میلیون دلار در رتبه دوم، امارات با نزدیک به سه میلیارد و 700 میلیون دلار در رتبه سوم، عمان با دو پله صعود نسبت به آبان ماه با 323 میلیون دلار در رتبه یازدهم، قطر با 134 میلیون دلار در رتبه شانزدهم و کویت با 125 میلیون دلار با حفظ رتبه نوزدهم قرار دارند.

وی تاکید کرد: سایر کشورهای عربی مانند عربستان، بحرین و یمن از حوزه خلیج فارس و سوریه، اردن و لبنان از حوزه خاورمیانه در فهرست 20 کشور نخست صادراتی ایران در 10 ماه قرار نگرفته اند.

پیلتن گفت: بررسی آمارها نشان می دهد در مدت 10 ماهه امسال نزدیک به 16 میلیارد و 646 میلیون دلار صادرات به 15 کشور همسایه اجرا شده که از این میزان سهم کشورهای عربی همسایه حدود 10 میلیارد و 705 میلیون دلار برآورد شده است.

وی اضافه نمود: در فهرست مذکور، همانند دوره 9 ماهه امسال، همچنان کشورهای عراق و امارات در رتبه های نخست و دوم قرار دارند و کشور عمان با یک پله صعود در رتبه هفتم، قطر در رتبه دهم، کویت با 125 میلیون دلار همچنان در رتبه دوزادهم و بحرین با 6 میلیون دلار در رتبه چهاردهم قرار دارند.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: عربستان نیز همانند دوره 9 ماهه امسال، بدون هرگونه تبادل تجاری مستقیم میان دو کشور همچنان در آخرین جایگاه کشورهای همسایه واقع شده است.

پیلتن تاکید کرد: با توجه به تحولات اخیر بین المللی و منطقه ای ناشی از روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، کاهش نسبی فضای منفی ناشی از تحریم، کاهش محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا و از سرگیری مجدد رویدادها و ارتباطات تجاری با کشورهای عربی همسایه، انتظار می رود که فرایند صادرات کشور به این بازارها در ماه های پایانی سال فرایند صعودی خود را حفظ کنند.

به گزارش ایرنا، حجم تجارت خارجی ایران با کشورهای جهان در 10 ماهه 99 بیش از 122 میلیون و 800 هزار تن به ارزش 58 میلیارد و 700 میلیون دلار بود.

سهم صادرات از این میزان 94 میلیون و 541 هزار تن به ارزش 28 میلیارد و 63 میلیون دلار و سهم واردات 28 میلیون و 249 هزار تن به ارزش 30میلیارد و 639 میلیون دلار بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1705

به "صادرات بیش از 10 میلیارد دلاری به کشورهای عربی همسایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات بیش از 10 میلیارد دلاری به کشورهای عربی همسایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید