عطوان: قتل جوان سیاهپوست منجر به سقوط دولت ترامپ خواهد شد

به گزارش اخذ ویزا، نویسنده و تحلیل گر برجسته روزنامه رای الیوم٬ در واکنش به قتل غیرانسانی جوان سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس این کشور ابراز داشت که این جنایت منجر به سقوط دولت ترامپ و طرفدارانش خواهد شد.

عطوان: قتل جوان سیاهپوست منجر به سقوط دولت ترامپ خواهد شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران٬ عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیل گر برجسته روزنامه رای الیوم٬ در واکنش به قتل غیرانسانی جوان سیاهپوست آمریکایی نوشت: در پی قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس این کشور که با فشردن زانویش بر گردن این فرد سیاهپوست او را به طرز فجیعی کشت٬ ناآرامی و شورش ها در شهر مینیاپولیس ایالات متحده همچنان ادامه دارد.

این جنایت بشری فجیع که توسط دوربین یک رهگذر ثبت و مستند شده٬ بار دیگر پرونده تجاوزات علیه شهروندان سیاه پوست آمریکایی توسط پلیس و بعضی موسسات دولتی این کشور را باز کرد.

درحالی که مدت هاست از لغو قوانین تبعیض و جدایی نژادی در ایالات متحده می گذرد و البته بسیاری از مقامات این کشور مانند باراک اوباما رئیس جمهور سابق٬ کاندولیزا رایس و کولن باول وزرای خارجه وقت و سوزان رایس مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده سیاهپوست بودند.

آمار های رسمی نشان می دهد که عمر آمریکایی های سیاه پوست به طور میانگین حداقل 6 سال کمتر از سفیدپوستان بوده و با وجود اینکه آن ها تنها 13 درصد از جامعه ایالات متحده را تشکیل می دهند٬ میزان حضورشان در زندان های این کشور 43 درصد است. سیاهپوستان آمریکایی همچنین در میان 100 سناتور مجلس سنای ایالات متحده 2 نماینده و در مجلس نمایندگان در میان بیش از 435 عضو تنها 44 نماینده دارند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز با آرای همین نژادپرستان سفید پوست و حملاتی که علیه باراک اوباما رئیس جمهور سیاهپوست سابق آمریکا و درخواست برای بازگشت او به کنیا داشت وارد کاخ سفید شد. همچنین حمله و اتهام علیه مهاجران و به ویژه مسلمانان در آمریکا نیز از جمله دلایل مهمی بود که ترامپ با استفاده از آن توانست رای نژادپرستان آمریکایی را کسب کند. همه این عوامل در حال حاضر منجر به تشدید بدترین رفتار ها و نماد های نژادپرستانه در کشوری شده که ادعا می نماید رهبر برابری و آزادی در دنیا است!

عبدالباری عطوان در این گزارش خود می نویسد: من به شخصه با دیدن ویدئوی قتل وحشیانه جوان سیاهپوست آمریکایی به ویژه آن قسمت که قربانی این اتفاق با صدای ضعیف به قاتل سفیدپوست خود می گوید پایت را روی گلویم گذاشته ای... نمی توانم نفس بکشم... دارم خفه می شوم... مادر مادر... و سپس صدای او قطع شد بسیار عصبانی شدم.

به نظر می رسد ترامپ از خلال جدیدترین توییت خود که نوشته بود: هر زمانی که غارت آغاز گردد٬ تیراندازی آغاز می گردد این جنایت وحشتناک را تایید نموده و همین امر پلیس آمریکا را در کشتار معترضان به این اقدام غیرانسانی و نیز اعمال رفتار های خشن علیه آن ها در مینیاپولیس برای سومین روز متوالی جسور می نماید.

زمانی که دونالد ترامپ را به گورباچوف آمریکایی که با سیاست های احمقانه و نژادپرستانه و مغرضانه خود و تحریک سفیدپوستانی که او را به قدرت رساندند٬ بذر کینه و جدایی نژادی را در میان مردم می کارد توصیف می کنیم٬ گزافه نگفته ایم.

این برای اولین بار است که در تاریخ ایالات متحده یک رئیس جمهور در دوره قدرت به دروغگویی خود اعتراف نموده و از هوادارانش می خواهد تا با سرازیر شدن به خیابان ها برای تظاهرات علیه اقدامات پیشگیرانه در مقابله با شیوع کرونا قانون را زیر پا بگذارند.

50 سال قبل روزا پارکس فعال زن دفاع از حقوق سیاهپوستان در آمریکا از دستور راننده اتوبوس مبنی بر ترک جایگاه خود در جلوی ماشین و دادن آن به یک سیاهپوست و نشستن در جایگاه عقب سرپیچی کرد و بلافاصله توسط پلیس دستگیر و بازداشت شد.

همین اتفاق منجر به انفجار یک انقلاب گسترده در میان سیاهپوستان در جنوب آمریکا و در نهایت لغو قانون نژادپرستی در این کشور شد؛ بنابراین نمی توان از این واقعیت گذشت که جنایت ضد بشری قتل جرج فلوید نیز یک انقلاب مشابه ضد نژادپرستی دولت آمریکا متشکل از دونالد ترامپ و گروه های هوادار آن به دنبال داشته و آن ها را در انتخابات ریاست جمهوری آینده ناکام خواهد گذاشت.

این اتفاق غیر انسانی همچنین در آینده ای نه چندان دور بسیاری از قوانین نژادپرستانه غیر مستقیم در ایالات متحده را تغییر داده و برابری واقعی میان شهروندان آمریکایی به همراه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1036

به "عطوان: قتل جوان سیاهپوست منجر به سقوط دولت ترامپ خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عطوان: قتل جوان سیاهپوست منجر به سقوط دولت ترامپ خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید