مجلسی: ایران و اروپا به رفتار کژدار و مریز رسیده اند

به گزارش اخذ ویزا، با فریدون مجلسی دیپلمات اسبق وزارت خارجه و کارشناس مسایل بین المللی درباره به تعویق افتادن شروع به کار مکانیزم اس.پی وی مصاحبه نموده ایم.

مجلسی: ایران و اروپا به رفتار کژدار و مریز رسیده اند

ماهان نوروزپور: بعد از خروج آمریکا از برجام اروپایی ها به این فکر افتادند که ساز و کاری را ترتیب دهند برای ادامه روابط مالی با ایران و پایمال نشدن برجام به نام اس پی وی. اما آماده سازی و نهایی شدن این ساز و کار به رغم ماراتن مذاکرات دیپلماتیک میان طرف ایرانی و اروپایی به تأخیر افتاد و آمریکا هم اروپا را از انجام دادن چنین طرحی بر حذر داشت و فعلا اروپا با همین دست فرمان امروز و فردا می نماید. آیا با تأخیر اروپایی ها این احتمال وجود دارد که اصولا این طرح ملغی گردد؟ آیا اروپایی ها در مقابل تهدیدات آمریکا عقب نشینی می نمایند و با او همراه می شوند؟ روابط ایران با اروپا به چه سمتی می رود ؟ خبرگزاری اخذ ویزا در این باره با فریدون مجلسی، دیپلمات اسبق وزارت خارجه تبادل نظر نموده که در ادامه می خوانید:

همانگونه که پیش بینی می شد اختلافات پیش آمده بین دو کشور اسپانیا و ایتالیا، منجر به تعلیق اعلام آغاز به کار اس.پی.وی شد، آیا این موضوع بر کل این مکانیزم تاثیر منفی خواهد داشت؟

به تعویق افتاد اما بعید است که کل مکانیزم ملغی گردد. با این وجود که از داخل ایران هم اشتیاقی برای اصلاح روابط با اروپا دیده نمی گردد اروپا هم اراده قوی برای این کار از خود نشان نمی دهد، به خصوص اینکه اف ای تی اف هم بلاتکلیف مانده است. بنابراین فضا فضای امیدواری و گشایش نیست و دو طرف به صورت کژدار و مریز پیش می روند. مادامیکه ایران از برجام خارج نگردد اروپایی ها بدون اینکه خارج بشوند محدودیت ها را بیشتر می نمایند.

موضوع دیگر تهدیدات مستمر آمریکا است. به نظر شما این تهدیدات تا چه اندازه روی اروپایی ها اثر دارد؟

ببینید اروپا نسبت به ما هیج دینی ندارد و تا زمانی که رفتار ما به این شکل خصومت آمیز ادامه پیدا کند آن ها هم تا حدی خواستار تحریم و تحدید ایران هستند منتها اروپا با خود امریکا رقابت جداگانه ای دارد که نمی خواهد فرمانبردار دستوررات امریکا باشد. اروپا خودش مستقلا خواستار یک سری تحریم ها برای ایران است نه اینکه ما فکر کنیم به تبعیت از امریکا می خواهد اینکار را بکند و جالب این است که برداشتن یا برنداشتن تحریم ها اختیارش دست ایران است، کما اینکه خارج شدن ایران از برجام هم در اختیار ایران است سوییچ جنگ در حاد ترین شرایط اش در اختیار ایران است.

از جنگ سخن گفتید، یعنی اگر ایران از برجام خارج گردد جنگ می گردد؟

تعارف که نداریم با این رویکرد ما داریم وارد فاز جنگ می شویم. حالا گلوله در داخل ایران شلیک نمی گردد اما در خارج از ایران که شلیک می گردد. جنگی است که به اصطلاح تندروهای هر دو طرف در آتش آن می دمند و در داخل ایران هم علاقه مندان به آن تعدادشان کم نیست. خب ببینید وقتی ما این اجازه را به خودمان می دهیم که دیگران را تهدید کنیم آن ها هم نمی نشینند ما را نگاه نمایند، متقابلا همین کار را می نمایند و جنگ ها از همین جاها آغاز می گردد.

اگر مکانیزم اس پی وی آغاز گردد چقدر تاثیر بر روابط مالی ایران خواهد گذاشت؟

چنانچه اس پی وی راه بیافتد تازه می رسیم به مرحله دوم یعنی اینکه خرید از مجاری غیربانکی از کمپانی های اروپایی صورت بگیرد و شرکت های اروپایی معاملاتشان را از مجاری این صندوق یا این سیستم بگذرانند و شرکت های خصوصی اروپایی از این نترسند که رابطه با ایران قرار است به ضررشان تمام گردد. این در سطح شرکت های کوچک تری که این نگرانی در آنها کمتر هست می تواند بخشی از نیازهای ایران را رفع کند. این ساز و کارها در یک حد محدودی خواهد بود. فرض کنید کشور عمان که یکی از فقیر ترین کشور های جهان بود الان یکی از مرفه ترین کشور های جهانست و در جهت برنامه های مالی و توسعه دارد قدم می گذارد چرا ما به همچین روشی مسائلمان نباید حل و فصل گردد؟ ما باید سعی کنیم پتانسیل های بالقوه را تبدیل به صورت ها کنیم.اگر ما بعد از جنگ می امدیم و در جهت توسعه قدم می گذاشتیم و پول هایمان را صرف شعار نمی کردیم الان کسی برای ما این عرض اندامی ها را نمی کرد و ناچار نبودیم که برویم دنبال اس پی وی یا از چین خواهش کنیم که با ما با ما همکاری بانکی خود را قطع نکند و باز هم با ما همکاری بکند یا از کشور های دیگر انتظار داشته باشیم پادر میانی بنمایند. ما باید به دنبال افزایش روابط و افزایش ارتباط خودمان با کشورها باشیم.

5252

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 142

به "مجلسی: ایران و اروپا به رفتار کژدار و مریز رسیده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلسی: ایران و اروپا به رفتار کژدار و مریز رسیده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید