مرگ در خواب به این چند دلیل اتفاق می افتد!

وب سایت سیمرغ: گاهی می شنویم که بعضی افراد بدون هیچ مشکل و به طور ناگهانی در خواب از جهان رفته اند که در این مطلب به مهم ترین علل مرگ در خواب اشاره می گردد.

مرگ در خواب به این چند دلیل اتفاق می افتد!

چرا در خواب می میرید؟

علاوه بر انتخاب یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن، خوابیدن به اندازه کافی نیز یکی دیگر از عواملی است که به داشتن یک زندگی سالم یاری می نماید. اما آیا می دانستید خواب هم ممکن است خطرناک باشد؟

در واقع زمانی که چشم های خود را می بندید و وارد حالت عدم هوشیاری می شوید، بعضی عملکردها در بدن به درستی انجام نمی شوند و خطر این مسئله در بعضی افراد بالاست و ممکن است منجر به مرگ فرد در خواب گردد.

بخش عمده خواب همواره به عنوان یک فعالیت مجهول در نظر گرفته می گردد که بدن به خودی خود آن را انجام می دهد. اما واقعیت این است که در هنگام خواب مغز ما کاملا فعال است. به علاوه سوالات بدون پاسخ زیادی در خصوص خواب وجود دارند که دانشمندان هنوز پاسخی برای آنها پیدا نکرده اند.

با این حال هنوز مسائل غافلگیر نماینده ای وجود دارند که بعد از خاموش شدن مغز و ورود مغز و بدن به حالت خواب رخ می دهند که گاهی نتیجه آنها ممکن است بسیار ترسناک باشند.

توقف ناگهانی قلب در خواب

ایست ناگهانی قلب Sudden Cardiac Arrest یا SCA، زمانی رخ می دهد که گره جیبی دهلیزی sinoatrial،گرهی در قلب است که اساسا ضربان ساز طبیعی بدن است، دچار مشکل گردد. به عبارت دیگر این شرایط زمانی رخ می دهد که سیستم های الکتریکی قلب به درستی کار نمی نمایند. در بعضی موارد این مشکل طی چند دقیقه اول باعث مرگ می گردد.

ایست ناگهانی قلب چطور باعث مرگ می گردد؟ این مشکل جریان خون را در مغز کاهش می دهد، مهم ترین و شاید خطرناک ترین بخش مسئله این است که این مشکل نه تنها در خواب اتفاق می افتد، بلکه در بسیاری از موارد قبل از وقوع هیچ نشانه ای ندارد.

سم مونوکسید کربن

مونوکسید کربن یا CO یک گاز بی رنگ و بی بو است که اگر مقدار زیادی از آن وارد یه ها گردد باعث مرگ می گردد. این گاز از اتومبیل های در حال کار، اجاق گاز، کوره، شومینه و غیره منتشر می گردد و کشف این گاز در محیط تقریبا غیر ممکن است مگر اینکه از دستگاه آشکار ساز مونوکسید کربن استفاده گردد.

اگر مقدار مناسبی از این گاز در یک محیط کوچک تجمع پیدا کند، تنفس آن منجر به مرگ می گردد. اگر فرد قربانی بیدار باشد علائمی مانند سرگیجه، ضعف، سردرد یا حالت تهوع را تجربه خواهد نمود.

اما افرادی که می خوابند هیچ نشانه ای مشاهده نمی نمایند و قبل از اینکه چیزی تشخیص دهند، در خواب می میرند.

آنفارکتوس میوکارد یا حمله قلبی Myocardial Infarction

آنفارکتوس میوکارد که بیشتر با عنوان حمله قلبی معروف است، ممکن است در زمان خواب رخ دهد. خوشبختانه این مشکل دارای علائمی است که قبل از اتفاق افتادن قربانی را از خواب بیدار می نماید.

حمله قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از قلب مسدود می گردد. این انسداد می تواند بخشی از عضله قلب را نابود کند.

اگر بافت های قلب آسیب ببینند، قلب انقدر قدرت ندارد تا خون را به قسمت های دیگر بدن پمپاژ کند. این مسئله منجر به نارسایی قلبی می گردد و اگر فورا درمان نگردد منجر به مرگ خواهد شد.

متاسفانه معمولا برای شخصی که در خواب دچار حمله قلبی شده مراجعه به پزشک غیر ممکن است و این بخش ترسناک ماجراست.

آپنه خواب مرکزی

آپنه خواب مرکزی Central sleep apnea اختلالی است که باعث می گردد فرد بیمار در هنگام خواب به طور مداوم دچار وقفه تنفسی گردد. این مشکل زمانی رخ می دهد که مغز سیگنال های الکتریکی درست را به عضلات کنترل نماینده تنفس در زمان خواب ارسال نمی نماید و تصور می گردد این عارضه از وجود مسئله ای در ساقه مغز سرچشمه می گیرد.

آپنه خواب مرکزی چطور منجر به مرگ می گردد؟ اگر مشکل آپنه خواب به اندازه کافی شدید باشد، هیپوکسمی hypoxemia رخ می دهد. هیپوکسمی به معنای افت سطح اکسیژن در بدن است، سطح اکسیژن کمتر از میزان مورد احتیاج برای انجام عملکردهای حیاتی می گردد و در نتیجه بدن دچار کمبود اکسیژن می گردد.

اگر مغز قادر نباشد در زمان کافی بدن را برای نفس کشیدن از خواب بیدار کند، این امر منجر به مرگ خواهد شد.

سندروم ناشناخته مرگ ناگهانی

این مسئله احتمالا یکی از اسرار آمیزترین علل مرگ در خواب است که در این لیست وجود دارد. سندروم ناشناخته مرگ ناگهانی Unexplained nocturnal death syndrome اولین بار در سال 1917 گزارش شد و از آن پس بسیار در خصوص آن صحبت شده است. علت دقیق سندروم مرگ ناگهانی معین نیست، اما در بین مبتلایان همواره به یک شکل بوده است. این مشکل منجر به مرگ بی دلیل افراد جوان و سالم در خواب می گردد.

آنوریسم مغزی Cerebral Aneurysm

آنوریسم مغزی یک نقطه ضعیف در دیواره رگ خونی در مغز است. آنوریسم شبیه به بادکنک نازک و کوچکی است که پر خون است. اما به مرور زمان و با پمپاژ خون در رگ ها این بادکنک ضعیف و ملتهب می گردد - و اگر فشار خیلی افزایش پیدا کند، پارگی رخ می دهد.

زمانی که آنوریسم مغزی پاره می گردد، خونریزی معمولا فقط چند ثانیه طول می کشد. اما خون منجر به آسیب سلول های مغزی اطراف می گردد و این مسئله فشار داخل جمجمه را افزایش می دهد. اگر فشار خیلی زیاد گردد، شرایط می تواند به سرعت منجر به مرگ گردد.

ویروس Enterovirus D68 یا EV-D68

ویروس Enterovirus D68 یا EV-D68 یکی از مبهم ترین موارد در این لیست است. این ویروس نوعی ویروس فلج اطفال است که اولین بار در سال 1962 شناسایی شد، اما در سال 2014 افزایش چشمگیری در تعداد گزارشات مربوط به این ویروس مشاهده شد و محققان تصور می کردند که این ویروس در سال های پیشرو بیش از آنچه تصور می گردد شایع می گردد.

ویروس Enterovirus D68 معمولا منجر به بروز علائم تنفسی خفیف تا شدید می گردد و گاهی هیچ نشانه ای ندارد. متخصصین معتقدند این ویروس خطرناک تر از ابولا Ebola است.

این ویروس منجر به بروز مسائل تنفسی شدید می گردد که با صدای خس خس همراه است، به علاوه این ویروس منجر به ضعف عضلانی و التهاب نخاعی می گردد که حتی از مشکل تنفسی وحشتناک تر است.

عفونت ناشی از این ویروس لزوما شایع نیست و عامل مرگ نیست، اما علائم آن به شکلی هستند که منجر به مرگ می شوند.

خفگی در خشکی

همه ما می دانیم که در آب خفه می شویم، اما شاید هیچ یک با خفگی در خشکی آشنا نباشیم. نظریه پشت این خطر به این شکل است که خفگی حتی وقتی فرد از آب بیرون آمده هم اتفاق می افتد.

این خفگی زمانی رخ می دهد که آب فرو داده شده به وسیله تنفس، حتی یک قطره، وارد گلو و سپس وارد ریه می گردد. ورود این آب معمولا با نشانه هایی همراه است اما این نشانه ها خفیف هستند.

مشکل اینجاست که این یک قطره آب می تواند منجر به بروز مشکل تنفسی گردد که به مرور زمان بدتر می گردد. در بعضی موارد مشکل تنفسی تا ساعت ها یا حتی تا چند روز بعد هم رفع نمی گردد، تا اینکه فرد می خوابد. این مشکل تنفسی در خواب سطح اکسیژن بدن را کم می نماید تا اینکه فرد بالاخره خفه می گردد.

آپنه خواب انسدادی Obstructive sleep apnea

آپنه خواب انسدادی نوعی اختلال در خواب است که در آن تنفس فرد به طور مکرر متوقف شده و دوباره آغاز می گردد. آپنه خواب انسدادی یکی از زایج ترین علل مرگ در خواب است.

در این نوع آپنه خواب راستا هوایی فرد مسدود می گردد. این انسداد معمولا به خاطر عضلات گلو رخ می دهند، گرچه عضلات و بافت های زبان، زبان کوچک و لوزه نیز منجر به انسداد می شوند. طبق آنالیز های اجرا شده در 80 درصد موارد آپنه خواب انسدادی تشخیص داده نشده باقی می ماند.

چطور آپنه خواب انسدادی منجر به مرگ می گردد؟ فرد مبتلا در هنگام قطع تنفس دچار افت ناگهانی اکسیژن خون می گردد و اگر احتمال حمله قلبی، سکته مغزی یا نارسایی قلبی در فرد بالا باشد، آپنه خواب انسدادی شرایطی را برای رخ دادن هر یک از این موارد فراهم می نماید.

منبع: برترین ها
انتشار: بروزرسانی: 10 مرداد 1398 شناسه مطلب: 230

به "مرگ در خواب به این چند دلیل اتفاق می افتد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ در خواب به این چند دلیل اتفاق می افتد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید