میرکریمی: حضور جشنواره جهانی فجر در جمع 15جشنواره برتر جهان مایه افتخار است

به گزارش اخذ ویزا، تهران (پانا) - سیدرضا میرکریمی دبیر سابق جشنواره جهانی فیلم فجر، هم زمان با بازدید از فرآیند برگزاری سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر درباره اهمیت ثبت این رویداد در لیست جشنواره های فیاپف توضیحاتی ارائه کرد.

میرکریمی: حضور جشنواره جهانی فجر در جمع 15جشنواره برتر جهان مایه افتخار است

به گزارش ستاد خبری سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، سیدرضا میرکریمی دبیر سابق جشنواره جهانی فیلم فجر، عصر روز پنجشنبه 6 خرداد در حاشیه بازدید از سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در تبادل نظر با خبرنگار ستاد خبری این رویداد گفت: من فکر می کنم جشنواره های فرهنگی پل های ارتباطی بین المللی با کشورهای مختلف هستند و وقتی موضوع سینما روی جشنواره ای هست، با توجه به اینکه سینما مزیت فرهنگی کشور ما محسوب می گردد، باید آن را در مجموعه چرخه فراوری تا اکران ببینیم چون جشنواره بخشی از این چرخه است که نمی گردد آن را حذف کرد.

جشنواره ها محافل تزئینی و بی خاصیت نیستند

میرکریمی ادامه داد: شما نمی توانید ارتباطات بین المللی خودتان را به خاطر اینکه شرایط دشواری وجود دارد، حذف کنید. آن نگاهی که گاهی اوقات سخت گیرانه با برگزاری رویدادهای فرهنگی برخورد می نماید، نگاه غیرکارشناسانه ای است که فکر می نماید اصولاً این محفل ها تزیینی و بی خاصیت هستند. اگر از یک زاویه کارشناسانه نگاه کنیم، می بینیم که اتفاقا در تقویم فرهنگی سالانه کشورمان جای خالی برای رویدادهای فرهنگی خیلی حس می گردد. از این منظر کشوری هستیم که برخلاف غنای فرهنگی و تمدنی، ایستگاه بین المللی ارتباطات ما برای تبادل محصولات فرهنگی مان بسیار کم است. به نظرم در حوزه سینما در بخش بین الملل به ویژه برای فیلم های بلند، جشنواره جهانی فجر تنها پل ارتباطی ماست که نقش خوبی در این زمینه دارد.

میرکریمی تأکید کرد: در حال حاضر، دبیر جشنواره زحمت زیادی کشیده و در این شرایط سخت پاندمی، کار دشواری را انجام داده برای اینکه چراغ جشنواره خاموش نگردد و این سابقه سی وهشت ساله همچنان ادامه داشته باشد. به امید روزهایی که از این شرایط خارج شویم و دوباره بتوانیم با همه ابعاد و مهمانان خارجی این برنامه را برگزار کنیم.

عده ای ایده ثبت فجر در فیاپف را مسخره می کردند!

او درباره پیوستن جشنواره جهانی فیلم فجر به فیاپف گفت: این خبر بسیار خرسند کننده بود. من چند سال برای این جشنواره زحمت کشیدم و از همان روز اول معتقد بودم، ما می توانیم یکی از معدود فستیوال های استاندارد، برتر و رقابتی جهان باشیم. برخلاف همه مخالفت هایی که می شد و بعضی این باور و ایده را مسخره و فکر می کردند ما رویاپردازی می کنیم، این رخ داد. این خبر خیلی خرسند کننده است که ما یکی از 16 فستیوال برتر رقابتی جهان هستیم.

میرکریمی ادامه داد: برای کسانی که با این حوزه آشنا نیستند، می گویم که قریب به ده هزار جشنواره در جهان وجود دارد. پس وقتی صحبت از حضور فجر در جمع 16 جشنواره برتر می کنیم، یعنی اینکه از هفت خان سخت سنجش در طی چند سال رد شده ایم تا به این نقطه برسیم و این اتفاق فرخنده مسئولیت ما را برای نگه داشتن این استاندارد و استمرار آن سنگین تر می نماید که من این موضوع را به جامعه سینمایی تبریک می گویم.

میرکریمی بیان نمود: پیوستن به فیاپف یک فرایند زمان بر بود. من سه سال نماینده فیاپف را با رایزنی اینجا آوردم، او همه ارزیابی ها را انجام داد که البته همه آنها مثبت بود. ما فقط اختلاف دیدگاهی درباره زمان برگزاری داشتیم که حالا با تغییر زمان برگزاری این موضوع مرتفع شد و جشنواره به ثبت رسید، خیلی از دوستان منتقد به صحبت های من، مدعی بودند که این یک خیال پردازی است، اتفاق نخواهد افتاد و این موضوع که مشکل ما تنها زمان برگزاری است، یک بهانه بیشتر نیست ولی در عمل ثابت شده که حرف هایی که می زدیم، درست بوده است.

میرکریمی در سرانجام گفت: واقعا برای این جشنواره خرسندم، چون وقتی یک رویداد فرهنگی به شکل متناوب و مستمر بیش از سی سال برگزار می گردد، دیگر تبدیل به یک میراث فرهنگی و آیینی می گردد و باید از آن حراست کرد چون دیگر متعلق به یک نسل نیست. اینکه حالا ما جزو آن 15 جشنواره برتر جهان شده ایم باید حرف جدی داشته باشیم و این موضوع کارمان را برای آینده سخت می نماید.

سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از 5 تا 12 خرداد 1400 به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینما در تهران، در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1892

به "میرکریمی: حضور جشنواره جهانی فجر در جمع 15جشنواره برتر جهان مایه افتخار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرکریمی: حضور جشنواره جهانی فجر در جمع 15جشنواره برتر جهان مایه افتخار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید